10 mumii krokodyli znalezionych w opuszczonym grobowcu w Egipcie

Archeolodzy w Asuanie odkryli grobowiec zawierający zmumifikowane czaszki i szczątki 10 krokodyli sprzed co najmniej 2300 lat, pokazują zdjęcia z badań.

Archeolodzy w Asuanie odkryli grobowiec zawierający zmumifikowane czaszki i szczątki 10 krokodyli sprzed co najmniej 2300 lat, pokazują zdjęcia z badań.

Zdjęcie od Patri Mory Riudavetsa za pośrednictwem EurekAlert

Kiedy badacze przekopali się przez wielowiekową stertę śmieci, z czerwonawo-brązowych piasków Egiptu wyłoniło się siedem grobowców, nietkniętych przez wieki – być może tysiąclecia. Podczas zdejmowania stropu jednego z grobowców archeolodzy natrafili na zupełnie inną mumię.

Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska Miejsce pochówku Qubbat al-Hawa wzdłuż Nilu w Asuanie, wynika z badań opublikowanych w środę, 18 stycznia, w czasopiśmie PLOS One. Miejsce pochówku miało kilka znanych grobowców wykutych w skale, w których chowano dygnitarzy.

Naukowcy zauważyli gruby stos gruzu z Cesarstwa Bizantyjskiego, które rządziło od 330 do 1453 rne. Pod tą stertą śmieci znaleźli siedem małych, prostych i pozbawionych ozdób skalnych grobowców.

Podczas eksploracji jednego z małych grobowców archeolodzy znaleźli 10 skrytek z mumiami krokodyli.

obszar grobowca krokodyli mumii.PNG
Grobowiec Qubbat al-Hawa. Czerwona strzałka wskazuje na grobowiec, w którym znaleziono mumie krokodyla. Fot. De Cupere przy al.

Według badań komora zawierała pięć „mniej lub bardziej kompletnych ciał” i pięć głów krokodyli. Znalezisko było „w przeciwieństwie do innych opisanych do tej pory materiałów z krokodyli”.

Według badań największy krokodyl miał 11,5 stopy długości, a najmniejszy 6 stóp. Na podstawie rodzaju zachowania oraz braku żywicy i smoły archeolodzy oszacowali wiek mumii na co najmniej 2300 lat. Najpierw zakopano krokodyle Okres ptolemejskiktóre rozpoczęło się około 330 rpne, twierdzą naukowcy.

Najbardziej kompletna mumia krokodyla – nazwana Krokodyl nr 5 – miała około 7 stóp długości i była owinięta liśćmi palmowymi. W żołądku krokodyla naukowcy znaleźli kamienie zwane gastrolitami, pozostałości skorupek jaj małych jaszczurek lub węży, które gad mógł zjeść, oraz owady, które prawdopodobnie zaatakowały zwłoki.

krokodyl mumia najbardziej kompletny.PNG
Zdjęcie spogląda z góry na Krokodyla nr 5, najdoskonalszą mumię. Fot. De Cupere przy al.

Na zdjęciach widać, że druga pod względem kompletności mumia, Krokodyl nr 4, była tak dobrze zachowana, że ​​wciąż miała łuski na nosie. W oczodołach krokodyla wciąż znajdowała się miękka tkanka.

skóra krokodyla mumii.PNG
Pysk i zachowane łuski krokodyla nr 4. Fot. De Cupere przy al.

Według naukowców pięć czaszek różniło się pod względem integralności i jakości zachowania. Najlepiej zachowana czaszka nadal miała skórę na nozdrzach i pysku. Kolejna czaszka nosiła ślady cięcia i mumifikacji.

mumia czaszki krokodyla.PNG
Czaszki krokodyli #4, #11 i #1. Fot. De Cupere przy al.

Naukowcy nie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób krokodyle zginęły, wynika z badania. Większość mumii nie wykazywała śladów rozczłonkowania, co mogło oznaczać, że gady zmarły w wyniku utonięcia lub uduszenia.

Opierając się na różnicach w jakości mumii, archeolodzy doszli do wniosku, że krokodyle zostały prawdopodobnie zachowane w wyniku „celowej naturalnej mumifikacji”. W tym procesie zwierzęta zakopywano w ziemi na różnych głębokościach, w różnych okresach czasu lub rodzajach gleby. Kiedy starożytni Egipcjanie wykopali gady i umieścili je w grobowcu, mumie były prawdopodobnie uszkodzone.

Pokazano kolekcję mumii krokodyliunikalna metoda mumifikacji w starożytnym Egipcie, zgodnie z komunikatem prasowym EurekAlert.

Według badań krokodyle są trzymane w miejscu Qubbat al-Hawā. Wykopaliska na terenie Asuanu rozpoczęły się w 2018 roku, ale wyniki nie zostały zgłoszone do czasu opublikowania badania.

Asuan znajduje się około 510 mil na południe od Kairu nad Nilem.

Ta historia została pierwotnie opublikowana 19 stycznia 2023 10:44.

Aspen Pflughoeft relacjonuje wiadomości na żywo dla McClatchy. Ukończył University of Minerva, gdzie studiował komunikację, historię i politykę międzynarodową. Wcześniej informował Deseret News.

Leave a Comment