13 członków załogi uratowanych po zatonięciu statku u wybrzeży Japonii, trwają poszukiwania dziewięciu zaginionych

TOKIO – Trzynastu członków załogi zostało uratowanych w środę ze statku towarowego, który zatonął podczas gwałtownych zimowych wiatrów u południowo-zachodniej Japonii, podczas gdy samoloty i statki, w tym statki prywatne, szukały pozostałych dziewięciu.

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​zarejestrowany w Hongkongu statek „Jintian” o wyporności 6651 ton wydał we wtorek wezwanie o pomoc.

Media podały, że osoba na pokładzie powiedziała, że ​​schodzi na dół i znalazła się w wodzie, a późniejsze doniesienia mówiły, że 22 członków załogi – wszyscy obywatele Chin lub Mjanmy – przeniosło się do łodzi ratunkowych.

Nie od razu wiadomo było, co spowodowało wywrócenie się statku przewożącego drewno. Rzeczniczka Straży Przybrzeżnej powiedziała, że ​​wiatr był silny, gdy we wtorek około 23:15 odebrano sygnał o niebezpieczeństwie.

Straż przybrzeżna natychmiast zwróciła się o pomoc do pobliskich statków patrolowych i samolotów na zachód od miasta Nagasaki, powiedział Hirokazu Matsuno, rzecznik najwyższego rządu.


Łódź ratunkowa dryfuje na morzu w pobliżu zatopionego statku towarowego w południowo-zachodniej Japonii, 25 stycznia 2023 r.
agencji Reutera

Dodał, że statek zatonął o 2:46 w nocy, powołując się na inne statki w okolicy.

Straż przybrzeżna „szuka również współpracy ze strony Sił Samoobrony, południowokoreańskiej straży przybrzeżnej i statków pływających w pobliżu wód”, powiedział Matsuno na regularnej konferencji prasowej.

Powiedział, że pięciu uratowanych członków załogi było Chińczykami, ale nie ma dalszych informacji na temat ich stanu.

Kolejnych ośmiu członków załogi zostało uratowanych przez Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony i Koreańską Straż Przybrzeżną, powiedział Reuterowi rzecznik japońskiej Straży Przybrzeżnej.


25 stycznia 2023 roku samoloty i statki, w tym statki prywatne, poszukiwały pozostałych dziewięciu w południowo-zachodniej Japonii.
25 stycznia 2023 roku samoloty i statki, w tym statki prywatne, poszukiwały pozostałych dziewięciu w południowo-zachodniej Japonii.
agencji Reutera

Wcześniej japońska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​znalazła czterech członków załogi unoszących się na wodzie z prywatnego statku około 108 mil na zachód od wysp Danjo.

Straż przybrzeżna nie mogła potwierdzić doniesień, że załoga była w łodziach ratunkowych.

Zimowe burze nawiedziły zachodnią Japonię, przynosząc we wtorek mroźne i wietrzne warunki.

Obszar, w którym statek zatonął, znajduje się między Nagasaki a południowokoreańską wyspą Jeju, gdzie we wtorek odwołano setki lotów z powodu trudnych warunków pogodowych.

We wtorek statek osiadł na mieliźnie przy silnym wietrze na południowych wyspach Okinawa w Japonii. Media podały, że uratowano 19 członków załogi.

Leave a Comment