2 osoby zabite, kilka rannych w ataku nożem w pociągu – DW – 25.01.2023

W środę mężczyzna zabił nożem dwie osoby i ranił siedem innych w pociągu regionalnym jadącym z Kilonii do Hamburga.

Tuż po dokonaniu przestępstwa podejrzany został zatrzymany na niewielkiej stacji kolejowej w Brokstedt.

Sabine Sütterlin-Waack, minister spraw wewnętrznych Szlezwiku-Holsztynu, przybyła na miejsce wkrótce po otrzymaniu wiadomości. W rozmowie z dziennikarzami w Brokstedt w środę wieczorem powiedział, że podejrzanym jest bezpaństwowiec z terytoriów palestyńskich.

Raporty dotyczące wieku młodego mężczyzny różniły się nieznacznie w godzinach następujących po ataku. Ale policja twierdzi, że 33-letni podejrzany został zabrany do szpitala w celu leczenia drobnych obrażeń.

Trzech rannych zostało ciężko rannych, czterech odniosło lekkie obrażenia.

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser napisała na Twitterze: „Wszystkie nasze myśli są z ofiarami i ich rodzinami tej strasznej zbrodni”.

Powiedział, że zwrócił się do swojej regionalnej koleżanki Sütterlin-Waack z prośbą o wsparcie.

„Tło tej zbrodni jest obecnie badane jako sprawa o wysokim priorytecie” – powiedział Faeser. „Dziękuję policji i służbom ratowniczym z całego serca”.

Inni krajowi i regionalni politycy oraz lokalni przywódcy religijni również wyrazili podobne wyrazy współczucia lub żalu.

Policja poinformowała, że ​​podejrzany został aresztowany na stacji kolejowej Brokstedt wkrótce po atakuZdjęcie: stowarzyszenie Jonas Walzberg/dpa/image

Co jeszcze wiemy do tej pory?

Policja poinformowała, że ​​do ataku doszło, gdy pociąg zbliżał się do stacji Brokstedt, małej społeczności liczącej około 2000 osób na północ od Hamburga i na południe od Kilonii. Podejrzany został zatrzymany, gdy pociąg wjechał na stację Brokstedt. Kilku pasażerów wezwało służby ratunkowe z pociągu.

Policja ogłosiła później, że trzej pasażerowie ostatecznie zdołali powstrzymać podejrzanego napastnika na pokładzie, a policja przybyła na miejsce zdarzenia pod jego kontrolą.

W pociągu znajdowało się około 70 pasażerów. Policja złożyła zeznania w pobliskim miejscu.

Stacja została zamknięta, aby umożliwić służbom ratunkowym i zespołom kryminalistycznym pracę na miejscu. W rezultacie dostawcy usług kolejowych zgłosili zakłócenia w okolicy.

Policja twierdzi, że dalsze szczegóły pozostawały nieuchwytne przez około dwie godziny po ataku. Ani domniemane motywy i przyczyny ataku, ani stan rannych nie były do ​​końca jasne.

Policja stwierdziła, że ​​podejrzany nie znajduje się na listach obserwacyjnych ekstremistów na podstawie wstępnych kontroli.

Agencja informacyjna dpa poinformowała również, że mężczyzna wykazywał objawy choroby psychicznej, ale tym razem powołując się na źródła bezpieczeństwa.

Regionalny minister spraw wewnętrznych Süttlerin-Waack z partii chadeckiej został poinformowany o przestępstwie w parlamencie krajowym. Najpierw konsultował się z premierem stanu Danielem Güntherem. Wczesnym wieczorem dotarł do Brokstedt.

msh/nm (AFP, dpa)

Leave a Comment