Afganistan: Ekstremalne zimno zabija ponad 150 osób w Afganistanie, mówi talibCNN

zginęło co najmniej 157 osób Afganistanie surowej zimy, jak poinformował we wtorek urzędnik talibów, liczba ofiar śmiertelnych podwoiła się mniej niż tydzień podczas gdy miliony ludzi zmagają się z gorzkimi temperaturami przy minimalnej pomocy humanitarnej.

Kraj przeżywa jedną z najzimniejszych zim, z temperaturami spadającymi do minus 28 stopni Celsjusza (minus 18 Fahrenheita) na początku stycznia – znacznie poniżej średniej krajowej wynoszącej od 0 do 5 stopni Celsjusza dla tej pory roku.

Skutki zostały spotęgowane przez ograniczoną ilość pomocy humanitarnej rozprowadzanej w kraju po ataku talibów. zakaz pracy kobiet w organizacjach pozarządowych.

— poinformowało Biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA). Świergot W niedzielę około 565 700 osób otrzymało pomoc w postaci koców, ogrzewania i schronienia.

„Ale w środku jednego z najzimniejszych okresów ostatnich lat potrzeba znacznie więcej” – dodano.

Około 70 000 zwierząt gospodarskich również zamarzło na śmierć w całym kraju, powiedział we wtorek CNN Shafiullah Rahimi, rzecznik talibskiego Ministerstwa Zarządzania Katastrofami.

Odkąd twardogłowa grupa islamska Po przejęciu władzy w sierpniu 2021 roku Afganistan pogrążył się w kryzysie gospodarczym i humanitarnym.

Został zniszczony przez klęski żywiołowe i wkracza w trzeci rok z rzędu w warunkach przypominających suszę.

Według ostatnich danych UNOCHA, około 28,3 miliona ludzi – mniej więcej dwie trzecie populacji Afganistanu – potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, aby przeżyć. raport.

Przynajmniej pół tuzina głównych grup pomocy zagranicznej zawiesił swoją działalność w Afganistanie od grudnia, kiedy talibowie nakazali wszystkim lokalnym i międzynarodowym organizacjom pozarządowym zakazać swoim pracownicom przychodzenia do pracy pod groźbą odebrania im licencji.

W zeszłym tygodniu niektóre z najwyższych urzędników ONZ odbyły czterodniową wycieczkę do Afganistanu i spotkały się z przywódcami talibów w Kabulu, prosząc ich o zniesienie zakazu i postawienie dobra kraju na pierwszym miejscu.

Podsekretarz generalna ONZ Amina Mohammed określiła ostatnią politykę jako naruszenie podstawowych praw człowieka kobiet.

„…Afganistan izoluje się w środku strasznego kryzysu humanitarnego i jest jednym z krajów najbardziej narażonych na zmiany klimatu na świecie” – powiedział Mohammed oświadczenie. „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wypełnić tę lukę”.

Leave a Comment