Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została zwolniona po tym, jak niemiecka policja zatrzymała ją podczas protestu w kopalni węglaCNN

We wtorek wieczorem niemiecka policja zwolniła szwedzką aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg po jej zatrzymaniu. protest przeciwko rozbudowie kopalni we wsi Lützerath w zachodniej części, policja potwierdziła w środę CNN.

„Thunberg został zatrzymany tylko na krótko. Po ustaleniu tożsamości (Thunberg) mógł odejść” – powiedział CNN rzecznik policji w Akwizgranie, Max Wilmes.

„Ze względu na rozpoznanie jego nazwiska policja przyspieszyła identyfikację” – powiedział Wilmes. Powiedział, że następnie czekał na uwolnienie innych protestujących.

Thunberg szybko wznowiła kampanię w środę, tweetując: „Ochrona klimatu nie jest przestępstwem”.

„Wczoraj byłem częścią grupy, która pokojowo protestowała przeciwko rozbudowie kopalni węgla w Niemczech” – powiedział działacz, dodając: „Zostaliśmy zatrzymani przez policję, a następnie zatrzymani, ale jeszcze tej nocy zostaliśmy zwolnieni”.

Thunberg była częścią dużej grupy protestujących, którzy przedarli się przez policyjną barykadę i weszli do szybu węglowego, którego władze nie były w stanie w pełni zabezpieczyć, powiedział we wtorek CNN rzecznik policji Christof Hüls. Powiedział, że to już drugi raz, kiedy Thunberg została zatrzymana w tym miejscu.

Od zeszłej środy niemiecka policja wyprowadziła z Lützerath setki aktywistów. Niektóre są na miejscu od ponad dwóch lat, CNN informowało wcześniejktóre zajmowały domy pozostawione przez byłych mieszkańców po ich eksmisji, głównie do 2017 r., aby zrobić miejsce dla kopalni węgla brunatnego.

Niemiecki rząd osiągnął porozumienie z właścicielem kopalni, firmą energetyczną RWE, w 2022 r., zezwalając na jej rozbudowę w Lützerath w zamian za zaprzestanie wykorzystywania węgla do 2030 r., a nie do 2038 r.

Po zakończeniu eksmisji RWE planuje zbudować 1,5-kilometrowy (0,93 mil) płot wokół wsi, zamykając jej budynki, ulice i kanały przed ich wyburzeniem.

Thunberg napisała na Twitterze w piątek że był w Lützerath, aby zaprotestować przeciwko ekspansji. W sobotę dołączył do tysięcy ludzi protestujących przeciwko zniszczeniu wsi.

Zwracając się do aktywistów na wiecu, Thunberg powiedziała: „Węgiel wciąż spada. I tak długo, jak węgiel spada, ta walka się nie skończyła.

Hüls powiedział, że Thunberg „nieoczekiwanie” wróciła do protestu w niedzielę, kiedy została po raz pierwszy zatrzymana, a następnie ponownie we wtorek.

Rozbudowa kopalni węgla ma znaczenie dla aktywistów klimatycznych. Twierdzą, że dalsze spalanie węgla w celu uzyskania energii zwiększy emisje powodujące ocieplenie planety i naruszy cel porozumienia klimatycznego z Paryża, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Węgiel brunatny jest najbardziej zanieczyszczającym rodzajem węgla, który sam w sobie jest najbardziej zanieczyszczającym paliwem kopalnym.

„Musimy powstrzymać obecne niszczenie naszej planety i poświęcanie ludzi dla czerpania zysków z krótkoterminowego wzrostu gospodarczego i korporacyjnej chciwości” – powiedziała Thunberg.

W tym miesiącu trwają starcia między aktywistami a policją, a zdjęcia z demonstracji pokazują policję noszącą sprzęt do zamieszek w celu usunięcia protestujących.

W akcji eksmisyjnej wzięło udział ponad 1000 policjantów. Większość budynków we wsi została już oczyszczona i zastąpiona koparkami.

RWE i niemiecka Partia Zielonych – członek koalicji rządzącej krajem – obaj odrzucają twierdzenia, że ​​rozbudowa kopalni zwiększy ogólne emisje, twierdząc, że europejskie limity oznaczają, że dodatkowe emisje dwutlenku węgla mogą zostać zrekompensowane. Jednak kilka raportów klimatycznych jasno pokazało potrzebę przyspieszenia czystej energii i odejścia od paliw kopalnych. Ostatnie badania sugerują również, że Niemcy mogą nawet nie potrzebować dodatkowego węgla. jakiś Raport sierpniowy Międzynarodowa platforma badawcza Coal Transitions stwierdziła, że ​​nawet jeśli elektrownie węglowe będą pracować na bardzo wysokich mocach do końca tej dekady, to już mają więcej dostępnego węgla niż potrzebują z istniejących rezerw.

Leave a Comment