Amerykanie mogą bezpośrednio sponsorować uchodźców w ramach programu, który rozpoczyna się w tym tygodniu

WASHINGTON, 18 stycznia (Reuters) – Amerykańskie grupy będą mogły bezpośrednio finansować przesiedlenia uchodźców do Stanów Zjednoczonych w ramach nowego programu, który zostanie uruchomiony w czwartek, powiedział Reuterowi trzy osoby zaznajomione z tą sprawą. Ten ruch może zwiększyć adopcję i zmniejszyć rząd. wydatki.

Jedna z osób powiedziała, że ​​w ramach programu pilotażowego, który będzie nosił nazwę Welcome Corps, grupy liczące co najmniej pięć osób powinny zebrać co najmniej 2275 dolarów na uchodźcę przydzielonego im przez rząd. Grupy sponsorskie muszą również przejść kontrolę przeszłości i stworzyć plan wsparcia.

Program ma na celu znalezienie amerykańskich sponsorów dla 5000 uchodźców w roku podatkowym 2023, który kończy się 30 września, podało inne źródło.

Indywidualny Program Sponsorowania Uchodźców – podobny do modelu stosowanego w Kanadzie – jest częścią szerszego dążenia prezydenta USA, Demokraty Joe Bidena, do zapewnienia Amerykanom sposobów wspierania obcokrajowców poszukujących ochrony.

Na początku tego miesiąca Biden uruchomił program pomocy humanitarnej, który umożliwia nawet 30 000 migrantów z Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli na wjazd na zasadzie zwolnienia warunkowego, jeśli mają sponsorów z USA i podróżują samolotem. Administracja korzystała również ze zwolnienia warunkowego, aby przyjmować Afgańczyków i Ukraińców oraz eksperymentowała z programami sponsorskimi, aby wesprzeć ich w Stanach Zjednoczonych.

Departament Stanu USA nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Program Welcome Corps sprowadza uchodźców do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem programu przesiedleń uchodźców, który przyjmuje skierowania z ambasad ONZ i USA. Biden ustalił limit 125 000 uchodźców w tym roku podatkowym, który rozpoczyna się 1 października 2022 r., ale według programu tylko 6750 przybyło między październikiem a grudniem.

Stany Zjednoczone poważnie ograniczyły wjazd uchodźców do kraju pod rządami byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który przedstawiał ich jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Liczba zapisów nie wróciła jeszcze do poziomów sprzed Trumpa.

Sasha Chanoff, założycielka RefugePoint, która identyfikuje osoby potrzebujące przesiedlenia, powiedziała, że ​​sponsorowanie może być jednym z najbardziej znaczących zmian w amerykańskim programie dla uchodźców od jego rozpoczęcia w 1980 roku.

„Zaprasza Amerykanów do zaangażowania się na nowe sposoby” – powiedział.

Reportaż Teda Hessona z Waszyngtonu; Pod redakcją Miki Rosenberg i Rosalby O’Brien

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment