Archeolodzy znaleźli w Norwegii „najstarszy na świecie kamień runiczny” – DW – 17.01.2023

Norwescy archeolodzy powiedzieli we wtorek, że znaleźli kamień runiczny, który ich zdaniem jest najstarszym odkrytym na świecie.

Płaski, kwadratowy blok piaskowca jest wyrzeźbiony z inskrypcjami, które mogą być najwcześniejszym znanym przykładem słów zapisanych na piśmie w Skandynawii, powiedział Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Mówi się, że kamień był „jedną z najstarszych inskrypcji runicznych, jakie kiedykolwiek znaleziono” i „najstarszym użytecznym kamieniem runicznym na świecie”.

Nie najstarsze znane runy, ale najstarsze na kamieniu

Starsze runy znaleziono na innych przedmiotach, ale nie na kamieniach. Najwcześniejszym znanym znaleziskiem runicznym jest kościany grzebień znaleziony w Danii.

„To znalezisko daje nam dużą wiedzę na temat używania run we wczesnej epoce żelaza. To może być jedna z pierwszych prób użycia run na kamieniu w Norwegii i Skandynawii” – mówi Kristel Zilmer, profesor Uniwersytetu w Oslo. , którego częścią jest muzeum, powiedział Associated Press (AP).

Kristel Zilmer jest profesorem kultury literackiej i ikonografii w Muzeum Historii Kultury w OsloZdjęcie: Javad Parsa/AP Photo/Image Association

Kamień runiczny został odkryty w drugiej połowie 2021 roku podczas wykopalisk grobu w pobliżu Tyrifjord na zachód od Oslo. Obszar ten znany jest z kilku znalezisk archeologicznych.

„Potrzebowaliśmy czasu, aby przeanalizować i datować kamień runiczny” – powiedział Zilmer.

Według naukowców przedmioty w dole kremacyjnym, takie jak spalone kości i węgiel drzewny, wskazują, że runy zostały prawdopodobnie napisane między 1 a 250 rne.

W rozmowie z norweskimi mediami Zilmer powiedział, że do tej pory panował powszechny konsensus co do tego, że pierwsze runy na kamieniu mogły zostać wyrzeźbione między 300 a 400 rne.

Fotografowanie zorzy polarnej

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ zmianę na przeglądarkę internetową obsługuje wideo HTML5

Alfabet północnoeuropejski przed rozpowszechnieniem się łaciny

Kamień ma wymiary około 31 x 32 centymetry (lub około 1 stopy kwadratowej) i zawiera kilka rodzajów napisów, z których niektóre nie mają jasnego znaczenia dla naukowców.

Kamień z ośmioma runami brzmi „idiberug”, co zdaniem archeologów jest prawdopodobnie imieniem mężczyzny, kobiety lub rodziny.

Zilmer powiedział AP, że odkrycie było „najbardziej sensacyjną rzeczą, jaką miałem jako naukowiec”, mówiąc, że wciąż jest wiele do zrobienia, aby lepiej zrozumieć obiekt.

Kamień runiczny znaleziony w Tyrifjorden w Norwegii zostanie wystawiony w Muzeum Historii Kultury w Oslo w czwartek, 12 stycznia 2023 r.
Uważa się, że te runy, które wydają się być czytelne dla archeologów, są nazwami; kamień został znaleziony w miejscu pochówkuZdjęcie: Javad Parsa/AP Photo/Image Association

„Bez wątpienia uzyskamy cenny wgląd we wczesną historię pisma runicznego” – powiedział.

Kamień będzie wystawiony przez miesiąc w Muzeum Historii Kultury w Oslo, począwszy od 21 stycznia. W budynku znajduje się największa w Norwegii kolekcja historycznych artefaktów od epoki kamienia do współczesności.

Runy były kilkoma znakami alfabetu germańskiego przed pojawieniem się alfabetu łacińskiego. Najpopularniejszy z nich jest również nazywany futhark, od pierwszych liter alfabetu. Podobnie słowo alfabet pochodzi od alfa i beta – dla a i b.

msh/wmr (AFP, AP, dpa)

Leave a Comment