Ardern z Nowej Zelandii żegna się emocjonalnie w ostatnim dniu pełnienia funkcji premiera

WELLINGTON, 24 stycznia (Reuters) – Jacinda Ardern pożegnała się emocjonalnie ze swoim ostatnim dniem jako premier we wtorek, mówiąc o życzliwości i empatii, jaką okazali jej Nowozelandczycy, ale mówiąc, że jest gotowa być siostrą i matką.

Kilka dni po tym, jak zszokowała świat, ogłaszając, że nie ma już władzy, by przewodzić krajowi i ustępuje ze stanowiska, 42-latka przybyła na spotkanie polityków i starszych Maorysów w małym miasteczku Ratana, na północ od północnej Estonii. w stolicy, Wellington, i natychmiast został otoczony przez kibiców szukających zdjęć.

„Dziękuję z całego serca za największy przywilej w moim życiu” – powiedziała Ardern w przemówieniu.

W środę ustąpi ze stanowiska i zostanie zastąpiony przez nowego lidera Partii Pracy, Chrisa Hipkinsa.

Ardern była z Hipkinsem i politykami opozycji podczas ich corocznej wizyty w Ratanie, która upamiętnia tygodniowe narodziny maoryskiego proroka Tahupotiki Wiremu Ratana.

Ubrana w czarną sukienkę i tradycyjny maoryski płaszcz, zwany korowai, prowadziła członków swojej grupy na teren gminy, gdzie grała orkiestra dęta. Podczas przemówień oraz towarzyszących im piosenek i tańców rodzice opowiadali o Ardern z humorem i ciepłem.

„Dziękuję bardzo za tak szybkie nauczenie nas miłości” – powiedział Ardern jeden z rodziców.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern przemawia do mediów podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Anthonym Albanese po dorocznym spotkaniu przywódców w biurach Parlamentu Wspólnoty Narodów w Sydney, Australia, 8 lipca 2022 r. REUTERS/Loren Elliott/File Photo

Ardern odpowiedziała, mówiąc, że nie zamierzała mówić, ale obecni odmówili jej ekstradycji.

„Moje ogólne doświadczenie w tej pracy z Nowozelandczykami i Nowozelandczykami w tej pracy to miłość, empatia i życzliwość” – powiedział.

Światowa ikona lewicy zwróciła na siebie uwagę, bo przyprowadziła swoje dziecko na spotkanie ONZ i założyła hidżab po masakrze muzułmanów. Chociaż stała się celem skrajnie prawicowej nienawiści i nadużyć w mediach społecznościowych, powiedziała, że ​​opuszcza miejsce pracy z miłością w sercu.

„Chcę, żebyście wiedzieli, że wyjeżdżam z większą miłością i przywiązaniem do Aotearoa Nowa Zelandia i jej mieszkańców niż wtedy, gdy zaczynałem”.

Przed wyruszeniem w teren Ardern zmierzyła się z mediami, które prawdopodobnie były jej ostatnim razem jako premier, uśmiechając się szeroko, gdy odmówiła odpowiedzi na pytania dotyczące polityki, mówiąc, że teraz odpowiada za to jej następczyni.

„Jestem gotowa na wiele rzeczy. Jestem gotowa na backbencher (posłankę do parlamentu). Jestem gotowa na bycie siostrą i matką” – powiedziała.

Jej córka Neve ma 4 lata iw czerwcu rozpocznie naukę w szkole.

Hipkins, były minister COVID w kraju, był jedyną osobą, która kandydowała na lidera Partii Pracy. Po raz pierwszy został wybrany do parlamentu w 2008 roku.

Reportaż Lucy Cramer; pod redakcją Praveena Menona i Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment