Argentyna i Brazylia rozmawiają o planach wspólnej waluty

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez (z prawej) i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva (z prawej) witają się po podpisaniu kilku umów podczas konferencji prasowej w Buenos Aires.

Sopa Zdjęcia | Lekka rakieta | Obrazy Getty’ego

Argentyna i Brazylia, dwie największe gospodarki Ameryki Południowej, prowadzą wstępne rozmowy na temat stworzenia wspólnej waluty w ramach wspólnego dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego.

Ale niektórzy analitycy są bardzo sceptyczni, odrzucając propozycję jako „ciasto z nieba” z powodu rozbieżności między dwiema gospodarkami i gospodarkami. szybką zmianę nastrojów politycznych w regionie.

„Nasi ministrowie finansów, każdy z własnym zespołem ekonomicznym, mogą nam zaproponować handel zagraniczny i transakcje między dwoma krajami, które są dokonywane we wspólnej walucie” – powiedział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva na konferencji prasowej w Buenos Aires w poniedziałek . Aires, Argentyna, Według Reutera.

Przemawiając podczas swojej pierwszej międzynarodowej wizyty od objęcia urzędu, Lula powiedział, że początkowo waluta będzie przeznaczona do handlu i transakcji między Brazylią a Argentyną. Może później zostać przyjęty przez innych członków Mercosuru, dużego południowoamerykańskiego bloku handlowego.

Brazylijski minister finansów Fernando Haddad powiedział, że wprowadzenie wspólnej waluty nie ma na celu zastąpienia brazylijskiego reala i argentyńskiego peso. On widocznie dodał, że waluta nie ma jeszcze nazwy ani terminu, a kraje nie chcą też unii walutowej przypominającej euro.

Jimena Blanco, szefowa amerykańskiej firmy doradczej Verisk Maplecroft, określiła rozmowy jako „krzykliwe” ogłoszenie mające na celu „zwrócenie dużej uwagi na skądinąd nieistotny” szczyt regionalny.

„Trzy dekady po założeniu MERCOSUR nie osiągnął jeszcze głównego celu, jakim jest integracja handlowa wśród swoich czterech członków założycieli” – powiedział Blanco e-mailem dla CNBC. „Dlatego rozwój i przyjęcie wspólnej południowoamerykańskiej waluty to raj”.

„Ani Argentyna, ani Brazylia nie mają warunków ekonomicznych ani politycznych niezbędnych do zainicjowania tak fundamentalnej zmiany, której pomyślne wdrożenie zajęłoby dziesięciolecia” – powiedział Blanco.

„Spodziewamy się, że „Sur” podzieli ten sam los, co peso Andino, które nigdy nie wystartowało, lub Sucre, cyfrowa waluta płatnicza używana przez Wenezuelę i kraje powiązane ideologicznie, która ma jedynie wartość symboliczną i nie zmniejszyła znaczenia dolara amerykańskiego w handlu regionalnym” – dodał.

Rozmowy eksploracyjne

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez powiedział, że chociaż nie jest jeszcze jasne, jak wspólna waluta może działać w regionie, on i Lula zgodzili się, że zależność od obcych walut w handlu jest szkodliwa.

„Trudno uwierzyć, że Argentyna i Brazylia rzeczywiście pójdą w tym kierunku, biorąc pod uwagę rozbieżności obu gospodarek na tym etapie” – powiedział Mario Marconini, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej Teneo, e-mailem dla CNBC.

Marconini podkreślił, że kraje europejskie potrzebowały dziesięcioleci, aby osiągnąć punkt, w którym państwa członkowskie poczuły się gotowe do wprowadzenia wspólnej waluty, co było procesem wymagającym długiego okresu koordynacji i stosunkowo wysokiego poziomu dostosowania polityki makroekonomicznej.

Brazylijski minister finansów Fernando Haddad (drugi od lewej) i argentyński minister gospodarki Sergio Massa (drugi od prawej) podpisali wspólne porozumienie.

Unia obrazu | Unia obrazu | Obrazy Getty’ego

Dodał, że Lula zachował się „dyplomatycznie”, by nie antagonizować ministra gospodarki Argentyny Sergio Massy, ​​który mówił o pracy obu krajów na rzecz wspólnej waluty.

„Jednak Lula nie był w stanie zaangażować się w nic innego niż wstępne wstępne rozmowy w sprawie dwustronnych kwestii walutowych” – powiedział Marconini.

„Gotowość Luli do gry w ten sposób znacznie bardziej odzwierciedla chęć jego rządu do przywrócenia dobrych stosunków z Argentyną. [and Latin America] niż coś konkretnego o tym, jak posunąć się naprzód w sprawie, która w tym momencie nie miałaby sensu ekonomicznego”.

Leave a Comment