Arte Moreno nie sprzedaje już aniołów

Aniołowie ogłosili, że rodzina Moreno zakończy proces poszukiwawczy sprzedaży zespołu i będzie kontynuować posiadanie przez sezon 2023 i później.

„Podczas tego procesu stało się jasne, że mamy niedokończone sprawy i czujemy, że możemy wywrzeć pozytywny wpływ na przyszłość zespołu i wrażenia fanów” – mówi właściciel Arte Moreno w oświadczeniu wydanym przez klub. „W tym okresie poza sezonem zobowiązaliśmy się zatrudnić franczyzowego miotacza i nadal chcemy osiągnąć nasz cel, jakim jest udostępnienie naszym fanom World Series. Jesteśmy podekscytowani kolejnym rozdziałem Angels Baseball. Jesteśmy wdzięczni partnerom sportowym Galatioto za ich wyjątkowe wysiłki w całym proces, który pozwolił nam spotkać się z kilkoma wysoko wykwalifikowanymi osobami i grupami, które wyraziły duże zainteresowanie klubem, ale w miarę postępu dyskusji i krystalizacji zdaliśmy sobie sprawę, że nasze serca pozostały przy Aniołach i nie jesteśmy gotowi na rozstanie z kibice, zawodnicy i personel.

Komisarz Major League Baseball, Rob Manfred, również wydał oświadczenie w tej sprawie Sam Blum z The Athletic. “Pomimo dużego zainteresowania kupujących Aniołami, najważniejsza jest dla niego miłość Arte Moreno do gry. Bardzo się cieszę, że rodzina Moreno zdecydowała się kontynuować drużynę.

Moreno, obecnie 76, zgłoszone w sierpniu, że rozważa sprzedaż zespołu. W międzyczasie nie było zbyt wielu szczegółów na temat procesu sprzedaży, chociaż Manfred powiedział w grudniu że klub miał nadzieję zakończyć sprzedaż do dnia otwarcia. Wygląda na to, że Moreno albo nie znalazł oferty, która mu odpowiadała, albo zmienił zdanie i zatrzymuje drużynę na najbliższą przyszłość.

W kwietniu 2003 roku kupił zespół od Walt Disney Company za 184 miliony dolarów. Aniołowie byli wówczas panującymi mistrzami, wygrywając World Series w 2002 roku. Kilka razy zakwalifikowali się do postseason w ciągu następnych kilku lat, ale od tego czasu wyschli. Od 2009 roku dotarli do playoffów tylko raz, zostali pokonani przez Royals w ALDS 2014 i od tego czasu nie wrócili. Nastąpiło to pomimo posiadania kilku supergwiazd w składzie w tamtych latach, w tym obecnych Aniołów Mike’a Trouta oraz Shohei Ohtani. Lista płac klubu regularnie znajdowała się w pierwszej dziesiątce w lidze podczas kadencji Moreno, ale zyskał reputację jednego z właścicieli, który jest bardziej skłonny do wtrącania się w decyzje baseballowe, co sprawiło, że podzielił fanów Angels.

Pomimo możliwej sprzedaży wiszącej nad klubem, w tym sezonie byli dość aktywni w dążeniu do innowacji. Handlowali Gio Urszela oraz Huntera Renfroe podpisując kontrakty z wolnymi agentami Brandon Drury, Bretta Phillipsa, Tylera Andersona oraz Carlosa Esteveza. To podniosło listę płac klubu do 206 milionów dolarów Lista zasobów, z konkurencyjną kalkulacją podatku bilansowego w wysokości 220 milionów USD. Ta lista płac byłaby rzeczywiście rekordem franczyzy, jak twierdził Moreno Kontrakty Cot Baseball którego poprzedni rekord wyniósł 189 milionów dolarów w zeszłym roku. Czy to wystarczy, aby klub przezwyciężył posezonową suszę, dopiero się okaże. Próbują ścigać Astros, którzy dominowali w dywizji od lat i właśnie wygrali World Series. Młodzi i odradzający się Mariners właśnie zdobyli dziką kartę w zeszłym roku, a Rangersi byli niezwykle agresywni w dążeniu do ulepszeń w ciągu ostatnich kilku lat.

Kontynuacja reżimu Moreno doprowadzi do wielu problemów, które będą musiały zostać rozwiązane w nadchodzących latach i miesiącach. Z perspektywy boiska największą niewiadomą jest przyszłość Ohtaniego. Bezprecedensowa dwukierunkowa supergwiazda wkracza w ostatni rok kontroli nad klubem, zanim spodziewa się, że trafi do wolnej agencji. Wielu spekulowało, czy nowy właściciel byłby zmotywowany, by dać Ohtaniemu gigantyczną umowę pozostania Aniołem, czy też wolałby zacząć od nowej izby rozliczeniowej i odbudować. Teraz te pytania należy skierować do Moreno i czy uda im się znaleźć wspólny język w umowie, czy też Ohtani zdecydował się spędzić kolejną część swojej kariery gdzie indziej.

Poza boiskiem pojawiają się pytania dotyczące problemów, które mogły doprowadzić do sprzedaży Moreno. Firma Moreno próbowała kupić 150-hektarowy stadion Angel Stadium od miasta Anaheim w celu wykorzystania gruntów pod inwestycje komercyjne, mieszkalne, restauracyjne i inne. Początkowa transakcja została osiągnięta za 320 milionów dolarów, ale potencjalna sprzedaż spotkała się z ostrą krytyką w wielu kręgach i federalnym dochodzeniem w sprawie domniemanej korupcji, naruszeń prawa stanowego i informacji poufnych udostępnionych w ramach umowy. Burmistrz Anaheim Harry Sidhu był osobiście cytowany w dochodzeniu i ostatecznie zrezygnował. Rada Miejska Anaheim później głosował przeciw transakcja w maju 2022 r. Dzierżawa stadionu klubu trwa do końca sezonu 2029 z opcją przedłużenia przez klub do 2038 roku.

Na odpowiedzi czekają również najważniejsze pytania ligowe, ponieważ Anioły były jedną z dwóch drużyn, które tej zimy zbadały wyprzedaż. Innym są nacjonaliści, chociaż ta sytuacja wydaje się ugrzęznąć w kwestiach praw telewizyjnych i nigdzie blisko rezolucja. Dla wszystkich grup zainteresowanych dołączeniem do gry właścicielskiej MLB dwie drogi, które otworzyły się kilka miesięcy temu, wydają się teraz zamknięte lub być może nie do utrzymania. Liga wyraziła zainteresowanie rozszerzeniem z 30 do 32, chociaż Manfred wielokrotnie powtarzał, że chce, aby wszyscy Ad i Rays rozwiązali swoje problemy na stadionach, zanim ekspansja pojawi się na stole.

Leave a Comment