Arte Moreno zachowa własność Aniołów po zbadaniu sprzedaży

Powołując się na „niedokończone sprawy”, właściciel Los Angeles Angels, Arte Moreno, zdecydował, że jego drużyna nie będzie już na sprzedaż. To zmiana nastawienia, która zszokowała branżę i zaskoczyła wielu w całej organizacji.

W poniedziałek po południu, pięć miesięcy po zasadniczo ogłoszeniu planów dalszych działań, Moreno wydał oświadczenie zawierające 132 słowa który częściowo brzmiał: „[A]W miarę jak dyskusje postępowały i zaczęły się krystalizować, zdaliśmy sobie sprawę, że nasze serca pozostały przy Aniołach i że nie jesteśmy gotowi na rozstanie z fanami, zawodnikami i personelem.

76-letni Moreno kupił Anioły od The Walt Disney Company za 183,5 miliona dolarów w 2003 roku, rok po pierwszym i jedynym mistrzostwie w historii franczyzy, i obserwował gwałtowny wzrost wartości drużyny w następnych latach. Według stanu na marzec 2022 r. Forbes wycenił Anioły na 2,2 miliarda dolarów. Potencjalna sprzedaż była powszechnie przewidywana na 2,5 miliarda dolarów. Mówi się, że większościowy właściciel Golden State Warriors, Joe Lacob, i właściciel Los Angeles Times, Patrick Soon-Shiong, są zainteresowani, a sprzedaż spodziewana jest w nadchodzących miesiącach.

Ale źródło zaznajomione z myśleniem Moreno powiedziało, że w miarę jak proces trwał, a potencjalna sprzedaż weszła w późną fazę, Moreno coraz trudniej było rozstać się z franczyzą, którą prowadził przez dwie dekady. Możliwe jest również, że potencjalni nabywcy nie odpowiadali cenie wywoławczej Moreno, chociaż źródło zakwestionowało ten pomysł.

W oświadczeniu komisarz Major League Baseball, Rob Manfred, napisał: „Pomimo dużego zainteresowania kupujących Aniołami, miłość Arte Moreno do gry jest dla niego najważniejsza. Jestem bardzo zadowolony, że rodzina Moreno zdecydowała się kontynuować posiadanie drużyna.”

22 sierpnia Moreno ogłosił, że zespół zatrudnił doradców finansowych z Galatioto Sports Partners, aby pomogli w potencjalnej sprzedaży. Chociaż początkowo uważano, że ma charakter odkrywczy, w całym sporcie wierzono, że Anioły rzeczywiście są sprzedawane. Moreno powiedział tyle w ramach swojego oświadczenia, pisząc: „Teraz jest czas”.

Nieco ponad trzy miesiące później, na MLB Winter Meetings w San Diego, Manfred sprawiał wrażenie, że proces posuwa się do przodu, mówiąc, że w pokoju danych było wiele osób – gdzie zainteresowani kupujący mogą przyjrzeć się bliżej pracy zespołu finansów – dodając, że „klub chce, aby sprzedaż została rozwiązana przed dniem otwarcia”. Od tego czasu potencjalni nabywcy byli oprowadzani po boisku, podało źródło. Nie wiadomo jednak, czy wpłynęły jakieś oficjalne oferty.

Sezon 2023 będzie 21. sezonem Moreno jako właściciela Aniołów. Nie jest pewne, jak długo utrzyma franczyzę ani czy któreś z jego trojga dzieci w końcu zmieni zdanie i będzie zainteresowane zajęciem jego miejsca.

„Podczas tego procesu stało się jasne, że mamy niedokończone sprawy i czujemy, że możemy wywrzeć pozytywny wpływ na przyszłość zespołu i wrażenia fanów” – napisał Moreno w oświadczeniu. „W tym okresie poza sezonem zobowiązaliśmy się do pensji miotacza franczyzy i nadal chcemy osiągnąć nasz cel, jakim jest przywrócenie naszym fanom World Series. Jesteśmy podekscytowani kolejnym rozdziałem Angels Baseball”.

Moreno, pierwszy latynoski właściciel dużej drużyny sportowej w USA, natychmiast zyskał wiarygodność, kiedy przejął stery. Obniżył ceny piwa, pozyskał Vladimira Guerrero i Bartolo Colona i obserwował, jak Anioły pod wodzą Mike’a Scioscii rozpoczynają dominującą passę pięciu dywizji w latach 2004-2009.

Ale od tego czasu Aniołowie tylko raz dotarli do posezonu. W tym czasie Moreno spotkał się z rosnącą krytyką za to, że nie udało mu się zbudować zwycięskiego produktu wokół swoich transcendentnych talentów. Mike’a Trouta oraz Shohei Ohtani. Moreno był sfrustrowany tym, że nie inwestował wystarczająco dużo w skauting i rozwój graczy, nie przeznaczał wystarczających środków finansowych, aby Anioły dorównywały innym analitycznie myślącym franczyzom i nie przekraczał progu podatku od luksusu, aby nadrobić braki w tych obszarach.

W ostatnich latach, pod rządami Moreno, Aniołowie zwrócili się również ku bardziej powszechnym problemom dotyczącym traktowania niższych ligowców i anulowania premii na rynku międzynarodowym. Jednak największą czarną plamą była śmierć młodego miotacza Tylera Skaggsa z powodu przedawkowania w 2019 roku, co skutkowało wyrokiem 22 lat więzienia dla Erica Kaya, wieloletniego członka działu spraw publicznych zespołu. Między innymi proces sądowy dotyczący bezprawnej śmierci związany ze śmiercią Skaggsa wciąż jest w toku.

Moreno zwiększył listę płac do rekordowych liczb poza sezonem, pozwalając dyrektorowi generalnemu Perry’emu Minasianowi wydać pieniądze na wielu weteranów – za pośrednictwem handlu i wolnej agencji – aby pomóc pogłębić skład w pogoni za miejscem postsezonowym. Aniołowie zdecydowali się również nie wprowadzać Ohtaniego na rok wolnego agenta, zachowując przynajmniej zewnętrzną szansę na przedłużenie go.

Otwarty w 1966 roku Angel Stadium jest czwartym najstarszym parkiem piłkarskim w dużych korporacjach i pilnie potrzebuje gruntownej renowacji. Moreno dwukrotnie negocjował z miastem Anaheim kupno boiska i otaczającej go ziemi, które później się rozpadło, ostatnio w wyniku śledztwa FBI w sprawie byłego burmistrza Anaheim.

Ale bliskość Angel Stadium do głównych autostrad i parków rozrywki oraz perspektywa zbudowania czegoś wokół niego były postrzegane jako atrakcyjne dla potencjalnych właścicieli. Podobnie było z merytoryczną umową Angels dotyczącą praw medialnych, 20-letnią umową o wartości 3 miliardów dolarów z Fox, która weszła w życie w sezonie 2012. Te czynniki, wraz z rzadkością posiadania franczyzy baseballowej w Południowej Kalifornii, skłoniły niektórych do spekulacji, że Anioły mogą sprzedać nawet za 3 miliardy dolarów.

Te spekulacje nie są już potrzebne.

Leave a Comment