Australijscy strażnicy parku twierdzą, że Toadzilla może być największą ropuchą na świecie

SYDNEY, 20 stycznia (Reuters) – Australijscy strażnicy parku uważają, że natknęli się na rekordową ropuchę olbrzymią głęboko w lesie deszczowym.

Nazwana „Toadzilla”, gatunek inwazyjny, który stanowi zagrożenie dla ekosystemu Australii, został zauważony przez „zszokowanego” strażnika parku Kylee Gray podczas patrolu w Parku Narodowym Conway w stanie Queensland 12 stycznia.

Gray i jego koledzy złapali zwierzę i przywieźli je z powrotem do swojego biura, gdzie ważyło 2,7 kg (6 funtów).

Księga Rekordów Guinnessa zawiera największą ropuchę o wadze 2,65 kg (5,8 funta), rekord z 1991 roku ustanowiony przez szwedzkiego zwierzaka.

„Rozważaliśmy nazwanie jej Connie po Parku Narodowym Conway, ale Toadzilla była tą, która ciągle była wyrzucana, więc utknęło” – powiedział Grey krajowemu nadawcy ABC w piątek.

Kolega Graya, starszy strażnik parku, Barry Nolan, powiedział Reuterowi, że zwierzę zostało uśpione z powodu jego „ekologicznego wpływu” – wspólnego losu ropuch w całej Australii.

Ropuchy trzcinowe zostały sprowadzone do Australii w 1935 roku w celu zwalczania os i innych szkodników, ale ich populacja eksplodowała i bez naturalnych drapieżników stały się zagrożeniem dla australijskich gatunków, powiedział Nolan.

„Samica ropuchy trzcinowej, jak potencjalnie Toadzilla, może złożyć do 35 000 jaj. Ich zdolność reprodukcyjna jest więc dość oszałamiająca. A wszystkie etapy cyklu rozrodczego ropuchy trzcinowej są toksyczne dla gatunków rodzimych w Australii, więc zapobieganie jest dużą częścią zarządzania nich” – powiedział.

Ciało Toadzilli zostało przekazane do Queensland Museum do badań.

Reportaż Jamesa Redmayne’a i Josepha Campbella Redakcja: Alasdair Pal, Robert Birsel

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment