Azarenka pokonała Pegulę w dwóch setach i awansowała do półfinału Australian Open | Australian Open 2023

Tak jak Wiktoria Azarenka odniósł jedno ze swoich najważniejszych zwycięstw ostatniej dekady, a jego stratosferyczna postura przypomina, dlaczego osiągnął tak wiele. Azarenka przetoczył się w obrębie linii bazowej, nieubłaganie przejmując piłkę wcześnie i wywierając nieustępliwy, duszący nacisk.

Jego niesłabnąca intensywność zaowocowała podwójnie miażdżącym zwycięstwem Australian Open Mistrzyni pokonała trzecią rozstawioną Jessicę Pegulę 6:4, 6:1 i wróciła do półfinału po raz pierwszy od 2013 roku.

„Wiedziałem, że muszę grać szybko, nie musiałem dawać mu szansy na interwencję, musiałem to pomieszać” – powiedział. „Dokonałem ciekawych cięć. Powiedziałem: „Robisz właściwą rzecz. Nawet jeśli wydaje się to gównem, to jest dobre. To jest właściwy sposób, aby to zrobić”.

Pegula był jednym z najlepszych graczy po tym, jak przedarł się przez czterech przeciwników i awansował do trzeciego z rzędu ćwierćfinału Australian Open bez utraty seta. Ale na arenie kluczowej dla kariery Azarenki presja, jaką wywierała na Pegulę, była dla niej zbyt duża.

„Zrobił dokładnie to, co chciał zrobić” – powiedział Pegula. „Po prostu zrobił to całkiem dobrze. Uderzył piłkę głęboko, przejmując posiadanie, zmieniając kierunek piłki.

W ciągu dekady, odkąd Azarenka osiągnęła pierwsze miejsce na świecie i pokonała Serenę Williams w największym finale, takie widoki były rzadkością. Po przejściu na urlop macierzyński w 2016 roku i urodzeniu syna Leo, zmagała się z problemami osobistymi, w tym walką o opiekę nad dzieckiem, i konsekwentnie nie udało jej się odnaleźć dawnego siebie.

Wydawało się, że Azarenka osiągnęła punkt zwrotny, kiedy przyjechała Finał US Open 2020, ale impuls, który miał nadzieję, że przyniesie, nigdy się nie zmaterializował. To drugi raz, kiedy dotarła do ćwierćfinału Wielkiego Szlema od 2016 roku i drugi półfinał Wielkiego Szlema od 2013 roku.

Azarenka przypisuje niektóre ze swoich ostatnich problemów nerwom i niepokojom, które towarzyszyły jej na korcie w zeszłym sezonie. Powiedział, że nie był psychicznie gotowy do gry w tenisa na wysokim poziomie, ponieważ za bardzo bał się porażki. Po meczu 33-latek z pasją i otwartością opowiadał o drodze, jaką przeszedł, by dobrze czuć się na boisku.

– Nie sądzę, żebyś od razu to rozpoznał – powiedział. „To narasta, aż dojdziesz do całkiem złego miejsca, w którym nie ma to sensu. Czujesz się trochę zagubiony. Byłem w punkcie, w którym nie mogłem znaleźć niczego, co byłoby we mnie dobre, ani jednego zdania.

„Po meczu w Ostrawie rozbiłem kilka rakiet [where she lost in the first round in October]. To był dla mnie bardzo trudny moment”.

Od tego czasu pracował nad tym, aby nauczyć się przetwarzać emocje i myśli, które pojawiają się w stresujących sytuacjach. „Wciąż próbowałem iść o krok dalej, jeszcze jedno wyzwanie, kolejny krok do przodu. Nauczyłem się, jak zacząć budować proces krok po kroku, zamiast wyciągać pochopne wnioski w sytuacji, od razu do wyniku lub celu, i naprawdę skupiając się krok po kroku na tym, co jest dość trudne do zrobienia. To wymaga dużo pracy, codziennej pracy”

Tytuł Azarenki tutaj w 2012 roku okazał się decydującym momentem w jego karierze, kiedy osiągnął pierwsze miejsce i zaczął przed rozpoczęciem passy 26 meczów. skutecznie obronić tytuł. Podczas tego drugiego biegu o tytuł czas medyczny jej półfinał przeciwko Sloane Stephens stał się kontrowersyjny. Reakcja pozostawiła psychiczne blizny, z których przejście zajęło mu dziesięć lat.

Jessica Pegula (z lewej) gratuluje Wiktorii Azarence zakończenia ćwierćfinału.
Jessica Pegula (z lewej) gratuluje Wiktorii Azarence zakończenia ćwierćfinału. Zdjęcie: Shutterstock

„To była jedna z najgorszych rzeczy, przez które przeszedłem w mojej karierze zawodowej, sposób, w jaki zostałem po tym potraktowany, sposób, w jaki musiałem się tłumaczyć do 22:30, ponieważ ludzie nie chcieli mi wierzyć”. powiedział. „Myślałem o tym. Pogodzenie się z tym zajęło mi 10 lat. W końcu mi przeszło”.

Dziesięć lat po swoim ostatnim półfinale Australian Open Azarenka zmierzy się mistrzyni Wimbledonu Elena Rybakina po zwycięstwie w czwartej rundzie nad Igą Świątek, która pokonała byłą mistrzynię French Open Jelenę Ostapenko 6:2, 6:4 i awansowała do swojego drugiego półfinału Wielkiego Szlema.

Leave a Comment