Badania pokazują, że ludzie mogą lepiej zrozumieć zachowanie innych małp, niż im się wydaje

Możemy nie być w stanie rozpocząć rozmowy z innymi małpami człekokształtnymi, dyskutować o polityce lub dyskutować o sensie życia, ale nasza zdolność wzajemnego zrozumienia może być większa niż kiedyś sądzono.

Naukowcy odkryli, że dorośli potrafią rozróżnić znaczenie gestów bonobo i szympansów, mimo że sami nie mogą ich używać.

„Wydaje się, że jest to zdolność zachowana również w naszym gatunku [as other apes]– powiedziała dr Kirsty Graham, pierwsza autorka badania na Uniwersytecie St Andrews Szkocja.

Pisanie w PLoS BiologiaGraham i jej koleżanka, dr Catherine Hobaiter, powiedzieli, że intencjonalna komunikacja, w której jedna osoba nadaje znaczenie drugiej, jest cechą charakterystyczną ludzkich języków, ale jest rzadko spotykana u innych gatunków.

Biorąc pod uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby zamierzona komunikacja powstała u ludzi w wyniku pojedynczego niedawnego skoku genetycznego, jest prawdopodobne, że nasi ewolucyjni przodkowie używali prostszej formy. Rzeczywiście, współczesne gatunki małp człekokształtnych używają gestów do komunikowania swoich celów. Teraz naukowcy odkryli, że dorośli zaskakująco dobrze rozumieją takie gesty.

Wyniki pojawiły się, gdy para przeanalizowała dane od 5656 uczestników, którzy wzięli udział w grze online, w której pokazano im 20 filmów przedstawiających szympansy i bonobo wykonujące 10 najczęstszych gestów, takich jak „oczyść mnie”, „daj mi to jedzenie”. i „uprawiajmy seks” z ilustracją gestu.

Podczas gdy niektóre gesty miały jedno znaczenie, inne miały kilka – prawidłowe znaczenie zależy od kontekstu gestu.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do oglądania gestów z tekstem lub bez tekstu na temat tego, co małpy robiły przed wykonaniem gestu – na przykład jedzenia lub odpoczynku – i poproszeni o wybranie prawidłowego znaczenia spośród czterech możliwych odpowiedzi.

Wyniki pokazały, że uczestnicy byli w stanie poprawnie zinterpretować znaczenie gestów szympansów i bonobo, niezależnie od tego, czy podano informacje kontekstowe, ze średnim wskaźnikiem powodzenia wynoszącym 57%, gdy informacje zostały dostarczone, a nie. Co więcej, wyniki utrzymywały się niezależnie od tego, czy gest miał tylko jedno, czy wiele znaczeń.

„Gesty i wokalizacje [of our ancestors] Prawdopodobnie ewoluował we współczesny ludzki gest i ludzki język, który mamy dzisiaj” – powiedział Graham. „Takie badania i [the research in infants]dodaje nam pewności, mówiąc, że jest to prawdopodobnie nasz ostatni wspólny przodek [with other great apes] mógł zrobić.”

Chociaż nie jest jasne, w jaki sposób takie gesty są rozumiane u gatunków naczelnych, w tym u ludzi, jedną z możliwości jest to, że rozumienie jest powiązane, podczas gdy inne wynika z podobnego ciała, celów społecznych i zdolności rozumienia – powiedział zespół. znaczenie – niektóre gesty podobne do pożądanego rezultatu mogą się do tego przyczynić.

“Ten [could be] odziedziczoną zdolność, a nie odziedziczone słownictwo” – powiedział Graham.

Leave a Comment