Badania pokazują, że w starożytnej Grecji zachęcano do zawierania małżeństw między kuzynami pierwszego stopniaCNN

Gdybyś chciał zatrzymać się na swojej ziemi w epoce brązu Grecjamożesz zrobić coś gorszego niż poślubić swojego kuzyna.

Zespół międzynarodowych badaczy, którzy analizują genomy starożytnych szczątków ludzkich odkryli, że w przeciwieństwie do innych społeczeństw europejskich tego okresu, kuzyni z minojskiej Krety i Myken w Grecji często zawierali małżeństwa mieszane.

Eksperci z Max Planck Instytut Antropologii Ewolucyjnej W Lipsku w Niemczech wraz z międzynarodowym zespołem partnerów przeanalizowano genomy ponad 100 ludzi z epoki brązu na Morzu Egejskim.

Zespół stojący za badaniem opublikował w poniedziałek w czasopiśmie Science Ekologia naturalna i ewolucjatwierdzą, że ich odkrycia dostarczają „ekscytującego wglądu” w organizację społeczną epoki brązu na Morzu Egejskim.

Analizując DNA osób pochowanych w grobowcu pod podwórkiem domu w mieście Mykeny na kontynencie greckim, naukowcom udało się zrekonstruować drzewo genealogiczne jego mieszkańców z XVI wieku pne.

Archeolog profesor Philipp Stockhammer, jeden z głównych autorów badania, powiedział CNN: „Chcieliśmy przyjrzeć się, jak ludzie byli chowani razem genetycznie spokrewnieni i czego można się dowiedzieć o znaczeniu pokrewieństwa genetycznego dla struktury społeczeństwa”.

„Udało nam się skompilować pierwsze drzewo genealogiczne dla regionu Morza Śródziemnego. Kto mieszkał razem w tym domu, możemy zobaczyć, kto został pochowany na zewnątrz.

„Widzieliśmy na przykład, że trzej synowie mieszkali w tym domu jako dorośli. Jeden z małżonków przywiózł siostrę i dziecko. To bardzo złożona grupa ludzi żyjących razem.

Jeszcze bardziej zaskakujące było odkrycie, że około połowa wyspiarzy poślubiła swoich kuzynów, w porównaniu z około jedną trzecią na kontynencie.

„To nie jest 100%, ale nie każdy ma kuzyna” – powiedział Stockhammer.

„Ludzie przestudiowali tysiące genomów przodków i prawie nie ma dowodów na małżeństwa kuzynów i kuzynów w dawnych społeczeństwach. Z historycznego punktu widzenia jest to naprawdę niezwykłe” – dodał.

Stockhammer i jego współpracownicy uważają, że takie związki są powiązane z gospodarką, aby zapobiec podziałowi rodzinnej ziemi.

Wyjaśnił: „Całą siłą napędową jest zjednoczenie ziemi w rodzinie. Jeśli spojrzeć na to, co ludzie uprawiali, w przypadku oliwy z oliwek były to winogrona i oliwki, ale zarówno winogrona, jak i oliwki mogą leżeć w określonym miejscu przez dziesięciolecia.

„Kiedy wżenisz się w rodzinę, oznacza to, że skupiasz się na pozostaniu w tym samym obszarze”.

Z drugiej strony, gdzie indziej w Europie epoki brązu kobiety często podróżowały setki mil, aby wyjść za mąż, powiedział. Wyjaśnił, że w tych obszarach byłoby więcej środków.

„W Grecji nie ma zbyt wiele miejsca na uprawę, a to, co sadzisz, rośnie przez dziesięciolecia” – powiedział.

„Widzimy małżeństwa kuzynów i kuzynów całkowicie oparte na dowodach genomowych. Zbyt wiele osób to robi, aby powiedzieć, że to czysty przypadek, ale nie jest to stuprocentowe”. Powiedziałbym, że była to dość surowa praktyka.

„To niepisana zasada, ponieważ wszyscy to robili”.

Stockhammer wyjaśnił znaczenie odkrycia, mówiąc: „Dzięki tej wiedzy jesteśmy zasadniczo zmuszeni do ponownego przemyślenia organizacji społecznych i społeczeństw tego okresu, które stały za tymi niesamowitymi dziełami sztuki i architektury.

„To jest społeczeństwo, w którym pisaliśmy zapisy o administracji pałacowej, ale teraz możemy powiedzieć coś o zwykłych ludziach”.

Leave a Comment