Bharat Jodo Yatra, pierwszy prawdziwy kontakt dla ludzi z J&K: Mehbooba Mufti

Lider PDP Mehbooba Mufti. Plik | Źródło zdjęcia: PTI

Rahula Gandhiego Bharat Jodo Yatra pojawia się w czasie, gdy w Indiach podżega się do nienawiści i bigoterii wobec mniejszości, zwłaszcza muzułmanów. Podział w 1947 r., w którym partie takie jak Liga Muzułmańska i Hinduska Mahasabha odegrały kluczową rolę, doprowadził do szokującej rzezi i całkowitego załamania zaufania Indii. Podczas gdy Lidze Muzułmańskiej udało się stworzyć państwo zdefiniowane wyłącznie na podstawie kryteriów religijnych, gałęzie Hindu Mahasabha nadal twierdzą, że „jeden naród, jedna religia”, pomimo tego, co nastąpiło w Pakistanie, zwłaszcza po tym, jak generał Zia-ul-Haq siał spustoszenie. w imię islamizacji kraju.

Wyciąganie ręki

Ponury stan rzeczy jest niesamowicie podobny do dzisiejszych Indii, gdzie nadal rutynowo wzywa się do ludobójstwa muzułmanów. Dżammu i Kaszmir (J&K) był pierwszą ofiarą planu Bharatiya Janata Party mającego na celu marginalizację muzułmanów w 2019 roku poprzez rozczłonkowanie i pozbawienie władzy. Po tym nastąpiła pusta i pusta retoryka o usunięciu. drzwi serca (odległość od serca)” i „ Dilli ki dori (odległość od Delhi)”. Ale ostatni etap 3570-kilometrowej yatry pana Gandhiego, obecnie w Kaszmirze, jest postrzegany jako pierwszy i prawdziwy kontakt z mieszkańcami J&K, którym grożono milczeniem i uległością. Pomimo nacisków politycznych pan Gandhi jasno określił swoje przekonania ideologiczne: bierze byka za rogi, zamiast optować za krótkowzrocznym zwycięstwem wyborczym. karany i poniżany.

Zobacz | Pojawienie się Rahula Gandhiego będzie atrakcją J&K Bharat Jodo Yatra

Jeśli nasz kraj w całej swojej historii doświadczał niepokojów społecznych, to tak różnica między zamieszkami z 1984 roku a masakra w Gudżaracie w 2002 r. polega na tym, że ówczesny premier Manmohan Singh nie tylko przyznał, ale przeprosił za zamieszki przeciwko Sikhom. Ale ówczesny rząd demonstruje i usprawiedliwia pogrom w Gudżaracie jako nadejście muzułmanów. Nie było zamknięcia ani poczucia sprawiedliwości dla ofiar, które nadal cierpią.

Film przesiąknięty kłamstwami i propagandą Pliki Kaszmiru Był aktywnie promowany przez rząd Indii, ponieważ służył demonizowaniu muzułmanów, podczas gdy wiarygodny film dokumentalny British Broadcasting, oparty na faktach prowadzących do masakry w Gudżaracie, został nielegalnie zakazany na mocy nadzwyczajnych uprawnień cenzury. Kultura bezkarności, na którą rzuca światło, nadal istnieje – iz nową zemstą w Indiach.

Przeczytaj także: Bharat Jodo Yatra | Kongres wykorzystuje pełną moc, by przywrócić państwowość: Rahul Gandhi w J&K

Gorliwość, z jaką ten potworny fanatyzm rozpościerał swoje macki w całym kraju, jest szokująca i zaskakująca. Między innymi dlatego, że rozwija się w czasie, gdy Indie plasują się poniżej Sri Lanki (64), Nepalu (81), Pakistanu (99) i Bangladeszu (84) (107) w Global Hunger Index. Ponieważ 50% populacji Indii ma mniej niż 25 lat, młodzież powinna być ich najcenniejszą siłą. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​stoją w obliczu oszałamiającego, rekordowego bezrobocia. Aktywa rządowe, które były pilnie uprawiane przez dziesięciolecia, są sprzedawane kapitalistom po okazyjnych cenach.

Cisza mediów

Zamiast podkreślać te kluczowe kwestie, mainstreamowe media stały się propagandowym ramieniem rządu. Podsycają ten fanatyzm, szerząc społeczną truciznę niekończącymi się debatami na temat miłosnego dżihadu, kontynentmeczet polityka itp. Podczas kampanii antykorupcyjnej Anny Hazare w 2011 r. media ostro strzelały przeciwko rządowi Zjednoczonego Sojuszu Postępowego, zadając krytyczne pytania. Dziś, nawet gdy lider opozycji przemierza tysiące kilometrów przez kraj, te same media poświęcają cały swój czas ekranowy na jego podważanie i dyskredytowanie.

Nadal żyjemy w niezgłoszonym stanie wyjątkowym (wybuchowo ostrzejszym niż ten ogłoszony w 1975 r.), w którym wszystkie instytucje niezbędne do demokratycznej kontroli i równowagi zostały osłabione i uzbroione w celu zastraszenia wszelkiej opozycji i krytyki.

W tych trudnych i zagmatwanych czasach tak jest Bharat Jodo Yatra nadeszła jak powiew świeżego powietrza. Szczere próby pana Gandhiego, by zjednoczyć ludzi w całych Indiach oraz przesłanie yatry o miłości i pokoju, poruszyły serca całego narodu.

W 1947 roku, kiedy na subkontynencie indyjskim wybuchła przemoc społeczna, Kaszmir był jedyną wyspą pokoju, na której ani jedna ofiara nie zginęła w wyniku zamieszek. Gandhiego tak czerpał nadzieję i inspirację z Kaszmiru, i słusznie. Siedemdziesiąt sześć lat później nie sposób nie poczuć deja vu podobnie jak pan Gandhi ze swoimi kaszmirskimi korzeniami daje promyk nadziei w próbie zjednoczenia kraju i utrzymania przy życiu jego idei Indii. To właśnie tę ideę Indii wybrali mieszkańcy J&K, mimo że są muzułmańską większością i dlatego zdecydowałem się chodzić po Bharacie Jodo Yatra.

Mehbooba Mufti jest przewodniczącym Ludowej Partii Demokratycznej i byłym głównym ministrem stanu Dżammu i Kaszmir

Leave a Comment