Brazylijska policja zidentyfikowała domniemanego sprawcę morderstw w Amazonii | Nowości kryminalne

Przywódca gangu jest oskarżony o kierowanie morderstwami rdzennego eksperta Bruno Pereiry i dziennikarza Doma Phillipsa w 2022 roku.

Brazylijska policja federalna zidentyfikowała kolumbijskiego handlarza rybami i przywódcę gangu jako sprawcę podwójnego morderstwa brytyjskiego dziennikarza Doma Phillipsa i miejscowego eksperta Bruno Pereiry. Zbrodnia zwróciła międzynarodową uwagę na lasy deszczowe Amazonii.

Alexandre Fontes, szef policji federalnej w brazylijskim stanie Amazonia, powiedział w poniedziałek, że jego śledczy mają „mocne przekonanie”, że Ruben Dario da Silva Villar stał za zabójstwami z czerwca 2022 roku.

41-letni Pereira i 57-letni Phillips byli ostatnio widziani 5 czerwca 2022 r., gdy podróżowali łodzią przez Dolinę Javari, rdzenny region na zachodnim krańcu Brazylii w pobliżu granicy Peru-Kolumbia.

Obaj mężczyźni badali książkę o zrównoważonym rozwoju Amazona, którą Phillips, dziennikarz The Guardian i New York Times, miał nadzieję napisać. Ale ich łódź nie wróciła.

Zniknięcie tych dwóch mężczyzn ponownie rozbudziło obawy związane z niebezpieczeństwami, na jakie narażeni są reporterzy, ekolodzy i przywódcy tubylczy, pracujący na obszarze, gdzie nielegalni górnicy, drwale, kłusownicy i handlarze narkotyków rywalizują o zasoby i kontrolę terytorialną.

Po 10 dniach poszukiwania mężczyzn zakończyły się, gdy rybak o imieniu Amarildo da Costa de Oliveira przyznał się do zabicia ich. Poprowadził brazylijską policję do miejsca pochówku, które znajdowało się w lesie około 3 km (1,8 mil).

Pereira, ekspert ds. rdzennych mieszkańców, miał wcześniej konflikty z lokalnymi rybakami, zwłaszcza jako pracownik FUNAI, brazylijskiej federalnej agencji ds. rdzennych mieszkańców. Otrzymywał groźby i był znany z noszenia broni dla bezpieczeństwa. Po odejściu z FUNAI Pereira kontynuował pracę z rdzenną ludnością Brazylii, szkoląc miejscową ludność w zakresie monitorowania nielegalnej działalności i zbierania fotograficznych dowodów przestępstw.

W dniu, w którym on i Phillips zniknęli, Pereira rzekomo dostarczył władzom gminy Atalaia do Norte dowody na przestępcze zachowanie. Kontrolował nielegalne połowy w okolicy.

Zarówno on, jak i Phillips zostali ostatecznie zastrzeleni.

Prokuratorzy stwierdzili, że Phillips prawdopodobnie został zabity „tylko dlatego, że był z Bruno [Pereira], aby zapewnić bezkarność za poprzednie przestępstwo”. Trzech mężczyzn, w tym rybak Oliveira, zostało w lipcu oskarżonych o udział w morderstwach.

Villar – przywódca gangu znany pod pseudonimem Kolumbia, zidentyfikowany przez policję w poniedziałek – jest oskarżony o prowadzenie nielegalnej sieci rybackiej w Amazonii, która poniosła straty finansowe z powodu pracy Pereiry. Policja powiedziała, że ​​finansował zubożałych mieszkańców, aby nielegalnie łowili na rdzennym terytorium doliny Javari.

Villar był już w areszcie policyjnym w momencie poniedziałkowego ogłoszenia, w obliczu dodatkowych zarzutów za rzekome używanie fałszywego brazylijskiego aktu urodzenia i fałszywych peruwiańskich dowodów osobistych do prowadzenia nielegalnych działań.

Na konferencji prasowej w Manaus, stolicy stanu Amazonas, policja federalna oskarżyła Villara o dostarczenie amunicji użytej do zabicia Phillipsa i Pereiry. Według urzędników Villar zadzwonił do zabójcy, który przyznał się do zabójstwa, zarówno przed, jak i po strzelaninie i zapłacił za swojego prawnika. Villar zaprzeczył zarzutom.

UNIVAJA, związek rdzennych mieszkańców Doliny Javari, w którym pracował Pereira, powiedział, że uważa, że ​​za morderstwami stoi więcej organizatorów, którzy jeszcze nie zostali aresztowani.

Leave a Comment