Brooke Shields odważnie sprzeciwia się wykorzystywaniu seksualnemu własnego dziecka – Rolling Stone

Powiedzieć to Brooke Shieldsa uprzedmiotowiony we wczesnych latach byłby niedopowiedzeniem stulecia. Trudno zrozumieć, jak to się stało i jak ktokolwiek uważał, że to w porządku, patrząc z nowoczesnej perspektywy – naga modelka w wieku 10 lat, okrzyknięta „najmłodszym symbolem seksu na świecie” w wieku 12 lat, występująca nago w wielkiej grze. Hollywoodzkie 15-letni film. To, że udało jej się osiągnąć normalność, nie mówiąc już o ukończeniu Princeton i stać się potężnym głosem matek na całym świecie, jest niezwykłe.

„Wiesz, moje życie zawodowe jest we mnie taką siłą życiową, ponieważ jest to jedyna rzecz, jaką kiedykolwiek znałem” – mówi Shields w nowym film dokumentalny. „Czasami jestem zaskoczony, że to przeżyłem”.

w Piękne dziecko: Brooke Shieldsadwuczęściowy dokument, którego premiera odbędzie się w 2023 roku Festiwal Filmowy w Sundance i wyjdzie jeszcze w tym roku hulubyła dziecięca gwiazda spogląda wstecz na swoje utowarowienie i przymus z jasnymi oczami, w końcu pozwalając sobie na kontrolowanie swojej narracji.

Shields zaczęła pracować jako modelka jako dziecko, występując w reklamie Ivory Soap. Gdy dorosła, mimo że była jeszcze dzieckiem, siły kulturowe zaczęły ją seksualizować w niepokojący sposób, co sugerują krytycy kulturowi filmu, co jest odpowiedzią na feminizm drugiej fali. Zanim skończyła 11 lat, Shields została przydzielona jako prostytutka Piękne dziecko, wyreżyserowany przez nieżyjącego już francuskiego filmowca Louisa Malle’a. W jednej scenie filmu jego postać zostaje dosłownie wystawiona na półmisek i zlicytowana temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. W innym całuje aktora Keitha Carradine’a, dorosłego mężczyznę.

„Mieliśmy pierwszą scenę pocałunku. Nigdy wcześniej nikogo nie całowałem”, wspomina Shields w filmie. „Byłem jak, o mój Boże, powinienem wiedzieć, jak to zrobić, ale nie wiem, jak to zrobić. Za każdym razem Keith [Carradine] Próbowałem pocałować, zmarszczyłem twarz. I Louis był na mnie zły.

Brooke Shields i jej matka i menadżerka Teri Shields w 1981 roku.

Jacka Mitchella/Getty Images

To był wspólny motyw: mężczyźni kontrolujący zbyt młode Tarcze. W wieku 15 lat wystąpiła nago w filmie Błękitna Laguna, rodzaj perwersyjnego filmu fantasy o dwójce nastolatków, którzy zakochują się na bezludnej wyspie. Shields, która wtedy nie uprawiała seksu z mężczyzną, opisuje to jako „reality show”, w którym „chcieli sprzedać moje rzeczywiste przebudzenie seksualne”. W tym roku również strzelał Niekończąca się miłośćwyreżyserowany przez nieżyjącego już włoskiego filmowca Franco Zeffirellego, który był tak sfrustrowany tym, że Shields nie dał jej tego, czego chciała podczas sceny seksu w filmie, że zaczął wykręcać jej palec u nogi.

„Zeffirelli złapał mnie za palec u nogi i wykręcił go, żebym mógł zobaczyć… ekstazę? Ale to był bardziej niepokój niż cokolwiek innego, ponieważ on mnie skrzywdził” – wspomina.

Shields była mentorem swojej matki, Teri (jej rodzice rozwiedli się, gdy była młoda), artystycznej „siły natury” z Newark w stanie New Jersey , która przez całe życie zmagała się z poważnym problemem alkoholowym. Przyjaciółka Shieldsa z dzieciństwa, aktorka Laura Linney, opisuje w filmie, jak jako dzieci schronili się w sypialni Shieldsa, kiedy Teri była pijana i wymknęła się spod kontroli.

„W latach 80. nie napawałam się sukcesem. Nie myślałam:„ Och, udało mi się ”. Wszystkie te rzeczy, które były związane z tymi seksownymi postaciami, po prostu nie wydawały mi się tym, kim naprawdę jestem. ” Shields mówi. „Nie obwiniałem mojej mamy, ale chciałbym, żeby miała trochę więcej:„ Och, zobaczmy, co to znaczy. I czy wróci, by nas ugryźć? ”

Wyreżyserowane przez Lanę Wilson (Panna Amerykanka) jest kroniką całej podróży Shieldsa w ciągu 136 minut filmu od czasu jego szeroko nagłośnionego związku Michaela Jacksona („To było bardzo dziecinne… byliśmy tylko przyjaciółmi”) do sukcesu sitcomu Nagle Zuzanna i być publicznym orędownikiem matek cierpiących na depresję poporodową, ku wielkiemu rozczarowaniu niektórych osób starszy scjentolog.

Jedna z najbardziej mrożących krew w żyłach części dokumentu dotyczy odcinka z udziałem fotografa Gary’ego Grossa – trafna nazwa, jeśli taka kiedykolwiek istniała. Kiedy Shields miała dziesięć lat, Gross, który był uważany za przyjaciela rodziny, zrobił jej nagie zdjęcia w kąpieli, które zostały opublikowane w książce Rizzoli. Zanim skończył 16 lat i został światową supergwiazdą, Gross próbował sprzedać zdjęcia. Więc Shields i jego matka pozwali go w Nowym Jorku.

Shields, który miał wtedy zaledwie 16 lat, był przesłuchiwany na trybunach przez dwa dni i doprowadzony do łez. W pewnym momencie prawnik Grossa zapytał ją nawet: „Dobrze się teraz bawisz pozując nago, prawda?”. (Miała 10 lat.) Co gorsza, sąd stanął po stronie Gross, twierdząc, że jest właścicielem nagich zdjęć dziecka i ma prawo robić z nimi, co uzna za stosowne.

„Naruszenie zaufania i przyjaźni zraniło mnie bardziej niż kiedykolwiek” — mówi Shields. „To był sposób, w jaki byłem traktowany przez mężczyzn zaangażowanych w całą sprawę. To było jak niski czynsz, niska jakość – nie było uczciwości i było to dla mnie tak wściekłe i bolesne. Mam na myśli całe moje życie, ponad i w kółko: „Ona ma ładną buzię”. „Ona jest symbolem seksu”. I to zawsze mnie wkurzało, ponieważ u podstaw tego, kim jestem, była nerdowata, kreatywna i inteligentna osoba.

Brooke Shields bierze udział w dwunastej dorocznej imprezie charytatywnej MoMA zorganizowanej przez CHANEL na cześć Laury Dern, 12 listopada 2019 r. w Nowym Jorku.

Craig Barritt/Getty Images dla MoMA

Zanim ukończyła szkołę średnią, Shields odzyskała kontrolę nad swoim życiem. Poszła do Princeton (gdzie ukończyła), pisała książki i została orędowniczką nastoletnich dziewcząt.

„Przez długi czas nie przyszło mi do głowy mieć własne zdanie. Pomyślałem, słuchaj wszystkich i akceptuj to, co mówią” — mówi Shields. „Spędziłem życie, będąc winnym ludziom rzeczy i robiąc wszystko, co chcieli. W końcu zadałam sobie pytanie: kim jestem, jeśli już na to nie pozwalam?

Jednak po ukończeniu studiów stwierdził, że role filmowe wyschły. Mówi, że była „bezbronna” i mniej więcej w tym czasie została wykorzystana seksualnie przez nienazwanego producenta filmowego pod pozorem spotkania w niepełnym wymiarze godzin. To historia, której nigdy wcześniej nie dzieliła się publicznie.

„Po prostu całkowicie zamarłam” — mówi. „Moje jedno„ nie ”powinno wystarczyć. Pomyślałem tylko:„ Przeżyj i wydostań się ”. I po prostu to zamknąłem. I Bóg wie, że wiedziałem, jak pozbyć się mojego ciała. Ćwiczyłem to”.

Kontynuuje: „Chciałam wymazać to wszystko z mojego umysłu i ciała i po prostu kontynuować drogę, na której byłam. A system nigdy nie przyszedł mi z pomocą, wiesz? własny.

I zrobił. Shields odkryła, że ​​ma talent do komedii, najpierw występując gościnnie Przyjaciele jako prześladowczyni Joey’a, a potem jej własny przebojowy sitcom NBC Nagle Zuzanna, który trwał cztery sezony. Zakochała się i odkochała w tenisiście Andre Agassim, który okazał się zazdrosny i kontrolujący, a następnie znalazła prawdziwe szczęście z pisarzem komediowym Chrisem Henchy, którego poślubiła w 2001 roku.

Modny

Po porodzie Shields stała się publiczną twarzą depresji poporodowej, napisała książkę i pojawiła się w talk show, aby o tym porozmawiać, dając głos matkom z całego świata, które doświadczyły podobnych problemów. Shield pomogła nawet w uchwaleniu ustawy Mothers Act, przełomowego aktu prawnego, który przeznaczył dodatkowe środki na pomoc matkom z depresją poporodową. Jego historia jest ogólnie niezwykłą historią odporności.

„Myślę, że zdecydowałem się powiedzieć:„ Wszyscy myślicie, że nie mogę tego zrobić, ale po prostu patrzcie na mnie ”- mówi Shields. „Myślę, że to samo wydarzyło się na studiach. Wiesz, „On nie mówi poważnie”. „On nie jest taki bystry”. Ale pomyślałem: „Wiesz co? Nie tylko ich zaskoczę, ale i siebie.

Leave a Comment