Buntowniczy indyjscy studenci organizują kolejne pokazy filmu dokumentalnego BBC o Modim

NEW DELHI, 25 stycznia (Reuters) – Indyjscy studenci powiedzieli, że ponownie pokażą film dokumentalny BBC o premierze Narendrze Modi, który rząd odrzucił jako propagandę po tym, jak wtorkowy pokaz w kampusie został zakłócony przez przerwy w dostawie prądu i zastraszanie przez przeciwników.

Federacja Studentów Indii (SFI) planuje wyświetlanie filmu dokumentalnego „Indie: pytanie Modiego” w każdym indyjskim stanie, powiedział Reuterowi w środę jej sekretarz generalny.

Policja zatrzymała kilkunastu studentów Uniwersytetu w New Delhi w środę przed pokazem, poinformował nadawca NDTV.

Rząd Modiego nazwał dokument kwestionujący jego przywództwo podczas zamieszek w jego rodzinnym stanie Gujarat w 2002 roku „kawałkiem propagandy” i zablokował jego wyświetlanie. Zakazał również udostępniania wszelkiego rodzaju klipów w mediach społecznościowych w Indiach.

Modi był głównym ministrem zachodniego stanu podczas przemocy, w wyniku której zginęło około 1000 osób, w większości muzułmanów. Obrońcy praw człowieka oszacowali liczbę ofiar na około 2500.

„Nie zatrzymają głosu sprzeciwu” – powiedział Mayukh Biswas, sekretarz generalny SFI, studenckiego skrzydła Komunistycznej Partii Indii (marksistowskiej).

Uniwersytet Jamia Millia Islamia w New Delhi ostrzegł we wtorek przed nieautoryzowanymi zgromadzeniami studentów przed projekcją filmu dokumentalnego BBC zaplanowanego przez SFI na środę wieczorem, donosi NDTV.

Według nadawcy, na około godzinę przed seansem policja zatrzymała tam kilkunastu uczniów.

Policja w Delhi nie potwierdziła od razu, czy jacyś studenci zostali zatrzymani, ale poinformowała, że ​​na uniwersytecie rozmieszczono policję i siły bezpieczeństwa w celu stłumienia zamieszek.

Dostawa miała na celu „utrzymanie prawa i porządku” zarówno ze względu na pokaz, jak i Dzień Republiki Indii 26 stycznia, podała policja.

Na uniwersytecie w grudniu 2019 r. doszło do gwałtownych starć między protestującymi, w tym studentami, a policją w związku z nowym prawem uniemożliwiającym muzułmanom z sąsiednich Indii uzyskanie obywatelstwa.

We wtorek setki studentów Uniwersytetu Jawaharlala Nehru obejrzało film dokumentalny BBC na telefonach komórkowych i laptopach po tym, jak kampus doznał awarii zasilania, powiedział lider studentów Aishe Ghosh.

Uniwersytet zagroził postępowaniem dyscyplinarnym, gdy dokument został pokazany.

„Oczywiście to administracja odcięła prąd” – powiedział Ghosh. „Zachęcamy kampusy w całym kraju do organizowania pokazów, aby oprzeć się tej cenzurze” – dodał Ghosh.

Koordynator ds. mediów w administracji uczelni nie skomentował zapytany o awarię prądu w kampusie.

Według Ghosha, członkowie prawicowej grupy studenckiej rzucali cegłami w uczniów, mając nadzieję na obejrzenie filmu dokumentalnego, raniąc kilku, a uczniowie złożyli skargę na policję.

Rzecznik prawicowej grupy studenckiej nie odpowiedział na wiadomość z prośbą o komentarz.

Rzecznik policji nie odpowiedział natychmiast na zapytania.

Przemoc w Gudżaracie w 2002 roku wybuchła po tym, jak podejrzany muzułmański tłum podpalił pociąg przewożący hinduskich pielgrzymów, wywołując jeden z największych wybuchów religijnego rozlewu krwi w niezależnych Indiach.

Co najmniej 1000 osób, głównie muzułmanów, zginęło w dniach ataków odwetowych w Gudżaracie, gdy tłumy włóczyły się po ulicach atakując grupę mniejszościową.

Krytycy zarzucają Modiemu, że nie chroni muzułmanów. Modi zaprzecza zarzutom, a śledztwo nakazane przez Sąd Najwyższy nie znalazło dowodów na pociągnięcie go do odpowiedzialności. Petycja kwestionująca jego zwolnienie została odrzucona w zeszłym roku.

BBC stwierdziło, że dokument został dokładnie zbadany i zawierał szeroki wachlarz głosów i opinii, w tym odpowiedzi ludzi z hinduskiej nacjonalistycznej partii Modiego Bharatiya Janata Party.

Reportaż Shivama Patela w New Delhi i Sudipto Ganguly w Bombaju; Pod redakcją Roberta Birsela

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment