Była afgańska prawniczka i ochroniarka została zastrzelona w swoim domu – poinformowała policja

KABUL, Afganistan – Była afgańska prawniczka i jej ochroniarz zostali zastrzeleni przez nieznanych sprawców w jej domu w stolicy, Kabulu, poinformowała w niedzielę policja.

Mursal Nabizada była jedną z nielicznych parlamentarzystów, które po tym pozostały w Kabulu Talibowie przejęli władzę w sierpniu 2021 r.

To pierwszy raz, kiedy po przejęciu władzy w mieście zginął poseł z poprzedniej administracji.

Szef lokalnej policji Molvi Hamidullah Khalid powiedział, że Nabizada i jego strażnik zostali zastrzeleni w tym samym pokoju około 3 nad ranem w sobotę.

Powiedział, że jego brat i inny ochroniarz zostali ranni. Trzeci ochroniarz uciekł z miejsca zdarzenia z pieniędzmi i biżuterią.

Zmarł na pierwszym piętrze swojego domu, który wykorzystywał jako swoje biuro. Khalid powiedział, że śledztwo jest w toku. Nie odpowiadał na pytania o możliwe motywy.

Abdullah Abdullah, który był najwyższym urzędnikiem byłego wspieranego przez Zachód rządu Afganistanu, powiedział, że jest zasmucony śmiercią Nabizady i ma nadzieję, że sprawcy zostaną ukarani. Opisał go jako „przedstawiciela i sługę ludu”.

Była posłanka Kandaharu, Malalai Ishaqzai, również złożyła kondolencje.

Nabizada został wybrany do reprezentowania Kabulu w 2019 roku i pozostał na stanowisku do przejęcia władzy przez talibów.

Był członkiem Sejmowej Komisji Obrony i pracował w prywatnej grupie pozarządowej Instytut Rozwoju i Badań Zasobów Ludzkich.

Leave a Comment