Chińska gospodarka będzie płonąć w drugiej połowie 2023 roku, powiedział szef StanChart

Centrum Standard Chartered Bank (SCB), logo marki i budynek biurowy w Szanghaju.

Andy Feng | redakcja iStock | Getty Images

Gospodarka Chin zapali się w drugiej połowie 2023 r., gdy wyniki gospodarcze Wschodu i Zachodu będą się różnić, powiedzieli. Standardowy czarterowany Przewodniczący José Viñals.

The Ponowne otwarcie chińskiej gospodarki po kilku latach restrykcyjnych środków zapobiegawczych COVID-19 wśród ekonomistów odżyły nastroje, że globalny wzrost i inflacja mogą być w tym roku mniej ponure, niż początkowo się obawiano.

Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann Na początku tego tygodnia powiedziano, że ponowne otwarcie było „zdecydowanie pozytywne” w globalnej walce z wysoką inflacją.

PKB Chin wzrośnie zaledwie o 3% w 2022 r., jak pokazały oficjalne dane na początku tego tygodnia, co jest drugim najwolniejszym tempem wzrostu od 1976 r. i znacznie poniżej celu rządu wynoszącego około 5,5%. Jednak dane krótkoterminowe wykazały szybsze niż oczekiwano ożywienie, ponieważ środki pandemiczne są wycofywane.

Ponowne otwarcie okazało się trudne Chiny zgłaszają ogromny wzrost przypadków i zgonów Covid w ostatnich tygodniach.

Uznając ludzki koszt zwiększonej liczby ofiar śmiertelnych, Viñals zasugerował, że wynikający z tego powszechna odporność Niektórzy analitycy sugerowali, że pojawienie się wraz z ponownym otwarciem granic pozwoli gospodarce „zaskoczyć” w 2023 roku.

„Myślę, że w drugiej połowie roku chińska gospodarka stanie w ogniu, a to będzie bardzo, bardzo ważne dla reszty świata” – powiedział CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Szwajcaria.

„To nie tylko ze względu na ponowne otwarcie Covid, ale także wsparcie, jakie rząd zapewnia swoją polityką fiskalną, wsparcie sektora nieruchomości, które jest niezwykle ważne, a także deregulacja lub represje regulacyjne w niektórych sektorach, takich jak IT, więc myślę, że wszystkie te rzeczy są bardzo ważnymi pozytywami.

Ożywienie rynków wschodzących

Oprócz różnicy między wynikami światowej gospodarki w pierwszej i drugiej połowie roku, Viñals wskazał również, że istnieje rozbieżność między półkulą wschodnią i zachodnią, przy czym Azja i Bliski Wschód przewodzą światowemu wzrostowi w 2023 roku.

Mimo wszystko Rezerwa Federalnaagresywną i silną politykę pieniężną Dolar W 2022 r. gospodarki wschodzące w dużej mierze okazały się zaskakująco odporne.

Viñals powiedział, że ulepszenia strukturalne, które pomogły odizolować wiele gospodarek wschodzących, pozwolą im prosperować w nadchodzących latach.

„Wszystkie rynki wschodzące nie są sobie równe i mają bardzo różne ekspozycje na wyższy dolar amerykański i wyższe stopy procentowe, a te z wysokim zadłużeniem w walutach obcych odczują bardziej negatywny wpływ” – powiedział.

Gospodarka Chin nadal boryka się z problemami, mówi firma zarządzająca aktywami

„Istnieje wiele krajów o niskich i średnich dochodach, które z pewnością borykają się z problemami, ale większość rynków wschodzących ma się dobrze”.

Wskazał w szczególności na Indie i niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej, które ucierpiały podczas „zwężania się wzrostu” w 2013 r., kiedy to gwałtowna wyprzedaż na rynkach skłoniła Rezerwę Federalną do spowolnienia tempa sprzedaży obligacji skarbowych.

„Myślę, że poprawa fundamentów rynków wschodzących, poprawa akumulacji rezerw walutowych, lepsza polityka gospodarcza, lepsze zarządzanie, wszystko to pomaga przywrócić lub utrzymać zaufanie i myślę, że jest to dla nich duży plus – powiedział Viñals.

Leave a Comment