Chiński Xi Jinping ostrzega przed rozprzestrzenianiem się Covid, gdy miliony podróżują na Księżycowy Nowy Rok

Xi Jinping wyraził zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się Covid-19 na chińskich obszarach wiejskich przed Nowym Rokiem Księżycowym, co jest najbardziej bezpośrednim potwierdzeniem przez chińskiego prezydenta pogłębiającego się kryzysu zdrowotnego, odkąd nagle porzucił on swoją strategię zero covid na początku grudnia.

ChinyŚwięto Księżycowego Nowego Roku upamiętnia największą coroczną migrację ludzi na świecie. Urzędnicy przewidzieli, że 1,4 miliarda ludzi w kraju odwiedzi 2 miliardy podróży, aby zobaczyć się z rodziną w nadchodzących tygodniach – około dwóch trzecich poziomu sprzed pandemii.

Eksperci ostrzegają, że ten okres może stać się największym wydarzeniem związanym z epidemią od czasu pojawienia się wirusa w Wuhan w środkowych Chinach pod koniec 2019 roku.

Przemawiając w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, Xi powiedział, że jest teraz „głównie zaniepokojony obszarami wiejskimi i mieszkańcami wsi”, gdy Chiny wkroczyły w „nową fazę”. pandemia w odpowiedzi.

Najpotężniejszy przywódca Chin od czasów Mao Zedonga wezwał urzędników niższego szczebla, aby zrobili więcej, aby zwiększyć zasoby medyczne i lepiej przygotować się do leczenia ciężkich przypadków. Nakazał również przywrócenie surowszych środków zdrowotnych w „domach opieki i placówkach opieki społecznej”, biorąc pod uwagę podatność starszych osób w Chinach.

Dla wielu chińskich mieszkańców miast wakacje będą pierwszą podróżą do domu od trzech lat, ale nadal istnieją obawy dotyczące rozprzestrzeniania się infekcji na mniej chronione obszary wiejskie. Jeszcze przed przemówieniem Xi władze zakazały podróży i dużych zgromadzeń.

Po tym, jak Pekin zniósł w zeszłym miesiącu ograniczenia dotyczące zerowej liczby COVID-19, epidemie na obszarach miejskich wzrosły, co pokazują wewnętrzne szacunki rządu wirusem zaraziły się setki milionów ludzi w ciągu kilku tygodni. Autorytety zgłosiło prawie 60 000 zgonów związanych z Covid w szpitalach w całym kraju od czasu ustania obostrzeń.

Rada Państwa, rząd Chin, wydała w zeszłym tygodniu surowe wytyczne wzywające mieszkańców wsi do ograniczenia kongregacji świątynnych, występów festiwalowych i innych masowych zgromadzeń na obszarach wiejskich. Wytyczne zachęcały również osoby wracające do domu do „minimalizacji kontaktu z osobami starszymi, zwłaszcza z chorobami współistniejącymi”.

W ciągu ostatnich kilku tygodni urzędnicy hrabstw w prowincjach Hunan, Shaanxi i Heilongjiang wydali ostrzeżenia, a jeden z lokalnych władz radził ludziom „nie wracać do swoich rodzinnych miast, chyba że jest to konieczne”. Władze ostrzegły również internet, aby w okresie świątecznym nie szerzył „ponurych nastrojów” czy „pogłosek” o pandemii.

Chińskie Ministerstwo Transportu przewidziało, że podczas tegorocznych wakacji odbędzie się około 2 miliardów podróży, dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku w szczytowym okresie ograniczeń podróży Covid © Qilai Shen/Bloomberg

Ostrożność częściowo odzwierciedla obawy związane z gorszą infrastrukturą zdrowotną i niedoborami medycznymi na obszarach wiejskich. Państwowe media poinformowały w tym miesiącu, że centralna agencja rządowa odpowiedzialna za rozwój obszarów wiejskich nakazała lokalnym władzom, że „dostępność leków na obszarach wiejskich w Chinach musi być utrzymana przez ponad dwa tygodnie”.

Zeng Guang, były główny epidemiolog chińskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, nakazał skupienie się na wysiłkach związanych z kontrolą pandemii, takich jak otwieranie wyznaczonych oddziałów Covid i dystrybucja leków na wsi, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów w zeszły czwartek.

„Do tej pory naszym priorytetem były duże miasta” – powiedział Zeng. „Czas skupić się na obszarach wiejskich. Wiele starszych, chorych i niepełnosprawnych osób na wsi pozostaje w tyle w leczeniu Covida.

Napływ podróży może zapewnić bardzo potrzebny impuls dla gospodarki, ponieważ chińscy konsumenci zazwyczaj wydają więcej na jedzenie, alkohol i nowe ubrania podczas wakacji. „Widzimy o wiele więcej konsumentów angażujących się w turystykę, co może pomóc w zwiększeniu ogólnych wydatków” – powiedział Ernan Cui, chiński analityk konsumencki w Gavekal Dragonomics.

Ale ostatnie badania Gavekala sugerują również, że chińscy konsumenci są nadal ostrożni, a wielu jest skłonnych opóźnić zakupy z obawy przed zarażeniem się wirusem lub członków rodziny. Sprzedaż spadła w ciągu roku o 1,8 proc w grudniu, co oznacza poprawę w stosunku do spadku o 5,9 procent w listopadzie, jak pokazały oficjalne dane we wtorek.

„Grupy o wysokich dochodach, mniej dotknięte przez Covid i już dostrzegające korzyści płynące z złagodzenia ograniczeń, są bardziej skłonne do angażowania się w„ konsumpcję zemsty ””, powiedział Cui, powołując się na stłumiony popyt po latach blokad. „Już to widać w miastach takich jak Pekin. Większość ludzi jest jednak trochę ostrożna.

Ostrzeżenia dotyczące podróży wydawane przez hrabstwa nie obejmują konkretnych działań prawnych i jest mało prawdopodobne, aby zniechęciły obywateli, z których wielu nadal decyduje się na podróż do domu.

Decyzja rządu z grudnia o zaprzestaniu publikowania codziennych danych o przypadkach zachęciła Li, 41-letniego pracownika migrującego w Pekinie, do zakupu biletów kolejowych w swoim rodzinnym mieście w prowincji Hubei. Jego nadzieja, że ​​Covid w większości się skończył, oznaczała, że ​​nie zmieni moich planów podróży, powiedział.

Na stacji kolejowej w Pekinie pracownik migrujący przygotowywał się do powrotu do domu w prowincji Hebei. „Wielu ludzi w mojej wiosce jest już zarażonych” – powiedział pracownik. „Nie ma już oficjalnych zasad. Co za różnica dla rządu, czy pójdę, czy nie?”

Leave a Comment