Chiny bagatelizują epidemię COVID za pomocą świątecznego szaleństwa

  • Najwyższy urzędnik mówi, że COVID jest na stosunkowo niskim poziomie
  • Szpital, krytyczne przypadki spadają, mówią władze
  • W ciągu miesiąca Nowego Roku spodziewanych jest ponad 2 miliardy podróży
  • Niektórzy obawiają się, że w sezonie turystycznym liczba infekcji może wzrosnąć

PEKIN, 20 stycznia (Reuters) – Ludzie w całych Chinach tłoczyli się w pociągach i autobusach w piątek w jednym z najbardziej ruchliwych dni podróży od lat, podsycając obawy przed nowym wzrostem szalejącej epidemii COVID-19, która według władz osiągnęła swój szczyt.

W komentarzach przekazanych przez państwowe media w czwartek późnym wieczorem wicepremier Sun Chunlan powiedział, że poziom wirusa jest na stosunkowo niskim poziomie, podczas gdy urzędnicy służby zdrowia stwierdzili, że liczba hospitalizowanych i krytycznych pacjentów z COVID spada.

Istnieją jednak powszechne wątpliwości co do oficjalnego chińskiego opisu wybuchu epidemii, który ogarnął szpitale i domy pogrzebowe, odkąd Pekin zrezygnował ze ścisłych kontroli COVID i masowych testów w zeszłym miesiącu.

Ten polityczny zwrot, który nastąpił po historycznych protestach przeciwko surowym ograniczeniom antywirusowym rządu, wywołał COVID z 1,4 miliarda ludzi w dużej mierze odpornych na tę chorobę, odkąd pojawiła się ona w mieście Wuhan pod koniec 2019 roku.

Niektórzy eksperci ds. zdrowia spodziewają się, że w tym roku w Chinach z powodu tej choroby umrze ponad milion osób, a brytyjska firma danych zdrowotnych Airfinity przewiduje, że liczba zgonów z powodu COVID-19 może osiągnąć 36 000 dziennie w przyszłym tygodniu.

„Ostatnio ogólna pandemia w kraju jest na stosunkowo niskim poziomie”, powiedział Sun w komentarzach przekazanych przez państwową agencję informacyjną Xinhua.

„Liczba pacjentów w stanie krytycznym w szpitalach stale maleje, chociaż misja ratunkowa pozostaje trudna”.

Jego komentarze pojawiły się w przeddzień jednego z najbardziej szalonych dni podróży w Chinach od wybuchu pandemii pod koniec 2019 r., kiedy miliony mieszkańców miast podróżują do swoich rodzinnych miast na święto Księżycowego Nowego Roku, które oficjalnie rozpoczyna się w sobotę.

Rząd szacuje, że między 7 stycznia a 15 lutego w Chinach odbędzie się ponad 2 miliardy podróży.

Obładowani bagażami i pudełkami z prezentami podekscytowani pasażerowie weszli w piątek do pociągu, udając się na długo oczekiwane zjazdy rodzinne.

„Wszyscy nie mogą się doczekać powrotu do domu. W końcu tak długo nie widzieliśmy naszych rodzin” – powiedział Reuterowi 30-letni Li, nazywany Li, na zachodnim dworcu kolejowym w Pekinie.

Innym święto to przypomina o utraconych bliskich.

Gu Bei, pisarz z Szanghaju, powiedział na platformie społecznościowej Weibo, że czekał prawie dwa tygodnie na kremację swojej matki i że dom pogrzebowy nie był w stanie powiedzieć mu, kiedy odbędzie się nabożeństwo.

Chiński regulator Internetu powiedział w tym tygodniu, że cenzuruje wszelkie „fałszywe informacje” na temat rozprzestrzeniania się wirusa, które mogłyby stworzyć „ponure” nastroje podczas obchodów Nowego Roku Księżycowego.

„Słyszałem, że w Nowym Roku nie wolno używać mrocznych i ponurych słów. Pozwól mi teraz opłakiwać moją matkę” – napisał Gu w swoim poście, w którym nie podano przyczyny śmierci jego matki.

Dokumenty pokazują, że wydatki domów pogrzebowych na przedmioty, od worków na zwłoki po piece kremacyjne, wzrosły w wielu prowincjach, co jest jednym z kilku wskaźników śmiertelnej liczby ofiar COVID.

ZNACZĄCY POPYT

Prezydent Xi Jinping powiedział w tym tygodniu, że jest zaniepokojony napływem podróżnych na obszary wiejskie o słabych systemach medycznych i że ochrona osób starszych – z których wielu nie jest w pełni zaszczepionych – jest priorytetem.

Chiny zgłosiły duży wzrost liczby hospitalizacji z powodu COVID w tygodniu poprzedzającym 15 stycznia, najwyższy od początku pandemii, wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia w czwartek.

Według WHO, na podstawie danych zgłoszonych przez Pekin, liczba hospitalizacji wzrosła o 70% do 63 307 w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Jednak na czwartkowej konferencji prasowej urzędnicy ds. zdrowia poinformowali, że liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID osiągnęła szczyt, a 17 stycznia leczono o ponad 40% mniej osób w krytycznych warunkach niż 5 stycznia.

Chiny poinformowały, że między 8 grudnia a 12 stycznia prawie 60 000 osób z COVID zmarło w szpitalach. Jednak ta liczba ofiar śmiertelnych nie obejmuje tych, którzy zmarli w domu, a niektórzy lekarze powiedzieli, że niechętnie umieszczają COVID na akcie zgonu.

Chociaż ponowne otwarcie Chin było chaotyczne, inwestorzy mają nadzieję, że pomoże to ożywić gospodarkę wartą 17 bilionów dolarów, obstawiając zakłady, które podniosły chińskie akcje i juana do wielomiesięcznych maksimów.

„Rynki powszechnie oczekują, że ponowne otwarcie gospodarki Chin uwolni popyt rezydualny” – stwierdzili analitycy Nomura.

Ostrzegli, że spadek zamożności gospodarstw domowych i rosnące bezrobocie wśród młodzieży, kac po latach blokad i ograniczeń w podróżowaniu, może osłabić skutki.

Podczas gdy loty międzynarodowe są rzadkością, chińscy turyści, upragniona ostoja światowego handlu detalicznego i branży turystycznej, znów zaczynają podróżować.

Centra handlowe od Makau po Bangkok próbują ich zwabić pokazami czerwonych lampionów i specjalnymi tańcami z okazji Roku Królika oraz wysokimi zniżkami.

Według firmy konsultingowej Bain wydatki Chin na podróże wzrosły w 2019 roku do 255 miliardów dolarów, co stanowi 33% wydatków na światowym rynku dóbr osobistych luksusowych.

Reportaż Liz Lee, Alessandro Diviggiano, Bernarda Orra i Beijing Newsroom; Napisane przez Johna Geddiego; Pod redakcją Roberta Birsela

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment