Chiny karzą USA za przekroczenie limitu zadłużenia i oskarżają Waszyngton o sabotaż

(Bloomberg) – Chiny wskazały USA na przekroczenie limitu zadłużenia, odpowiadając na krytykę sekretarza skarbu Janet Yellen dotyczącą radzenia sobie przez Pekin z problemami zadłużenia w krajach rozwijających się.

Najczęściej czytane na Bloombergu

Krytyka nadeszła w poniedziałek ze strony chińskiej ambasady w Lusace w Zambii, która obwiniała Stany Zjednoczone za ich katastrofalny problem z zadłużeniem i oskarżyła je o sabotowanie wysiłków innych krajów w celu rozwiązania problemów z zadłużeniem.

Odnotowując, że Ministerstwo Skarbu podjęło nadzwyczajne środki w celu wywiązania się ze swoich zobowiązań po tym, jak rząd USA osiągnął limit zadłużenia, ambasada powiedziała, że ​​„największym wkładem, jaki Stany Zjednoczone mogą wnieść w problem zadłużenia zewnętrznego, jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki pieniężnej, radzenie sobie z problemu zadłużenia i zaprzestania sabotowania aktywnych wysiłków innych suwerennych krajów w celu rozwiązania ich problemów z zadłużeniem.

Ostre słowa kontrastują z niedawnym złagodzeniem napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, które rozpoczęło się w listopadzie po pierwszym od lat spotkaniu przywódców obu krajów. Śledzą również rozmowy między Yellen i jej odpowiednikiem Liu He w zeszłym tygodniu, które obie strony uznały za konstruktywne i pozytywne.

Środki skarbowe dają mu przestrzeń na kilka miesięcy, zanim skończą się pieniądze. Ekonomiści i analitycy rynku obligacji oczekują, że pułap zostanie podniesiony gdzieś w trzecim kwartale, aby uniknąć niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, która byłaby ekonomicznie szkodliwa dla największej gospodarki świata i globalnego systemu finansowego.

Republikanie, którzy kontrolują Izbę, planują wykorzystać ostateczny limit zadłużenia jako dźwignię, aby przeforsować radykalne cięcia wydatków z Białego Domu i Demokratów w Kongresie. Stanowisko prezydenta Joe Bidena jest takie, że amerykańskie kredyty są zbyt ważne, by handlować nimi.

Według najnowszych danych z listopada dług Chin w USA wynosi około 870 miliardów dolarów, co oznacza spadek z 1,3 biliona dolarów na koniec 2013 roku. Zapasy w Chinach, największe po Japonii, spadły trzeci miesiąc z rzędu do najniższego poziomu od czerwca 2010 roku.

Chiny stały się największym na świecie wierzycielem krajów rozwijających się, z których część boryka się z rosnącym kryzysem zadłużenia. Grupa 20 krajów stworzyła tzw. Common Framework, która zrzesza Klub Paryski tradycyjnie bogatych krajów-dłużników z Chinami w celu indywidualnej próby restrukturyzacji długów krajów o niskich dochodach.

Obciążenie długiem

Chiny spotkały się z krytyką za nieuczestniczenie w globalnych wysiłkach na rzecz zmniejszenia zadłużenia krajów rozwijających się, a Yellen wielokrotnie powtarzała, że ​​Pekin stał się największą przeszkodą na drodze do postępu.

Powtórzył wezwanie w poniedziałek w Zambii, pierwszej w Afryce niewypłacalności długu państwowego w czasach pandemii w 2020 r.

„Zakładając, że twierdzenia sekretarz Yellen dotyczące długu były słuszne, najlepszą perspektywą rozwiązania problemów zadłużenia poza Stanami Zjednoczonymi byłoby rozwiązanie problemu zadłużenia krajowego przez Departament Skarbu USA, biorąc pod uwagę jego znajomość faktów, jego kompetencje zawodowe i zdolności wdrożeniowe zespołu” – powiedziała ambasada Chin w Lusace.

Najtrudniejszy test pułapu zadłużenia dla USA miał miejsce w 2011 r., kiedy S&P Global Ratings był na tyle zaniepokojony, że obniżył rating USA z AAA. Posunięcie to wstrząsnęło rynkami i nadszarpnęło zaufanie konsumentów, osłabiając ożywienie gospodarki po kryzysie kredytowym.

W tym czasie chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua skrytykowała sposób, w jaki radzi sobie z sytuacją zadłużenia USA, nazywając przemoc polityczną Waszyngtonu „niebezpiecznie nieodpowiedzialną”.

Rzadka ostra krytyka Yellen w tym tygodniu rzuciła cień na nadzieje, że Chiny mogą odejść od tak zwanego podejścia „wilczego wojownika”, które pojawiło się w czasie najbardziej kontrowersyjnej zmiany Departamentu Stanu w ostatnich latach, polegającej na przeniesieniu ściśle powiązanego czołowego dyplomaty.

– Z pomocą Christophera Ansteya.

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Leave a Comment