Chiny oferują Sri Lance moratorium na zadłużenie, pomoc MFW wciąż jest wątpliwa

  • Chiny oferują ulgę w obsłudze zadłużenia w 2022, 2023 r
  • Źródła lankijskie nie są jasne, czy list Chin wystarczy MFW
  • Wskazówek może dostarczyć szerokie porozumienie między MFW a Chinami w sprawie Zambii

NEW DELHI/COLOMBO, 24 stycznia (Reuters) – Export-Import Bank of China zaoferował Sri Lance dwuletnie moratorium na zadłużenie i powiedział, że poprze starania tego kraju o pożyczkę w wysokości 2,9 mld USD z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. zgodnie z listem zweryfikowanym przez Reuters.

Regionalni rywale, Chiny i Indie, są największymi dwustronnymi pożyczkodawcami Sri Lanki, 22-milionowego kraju, który boryka się z najgorszym kryzysem gospodarczym od siedmiu dekad.

Indie napisały do ​​MFW na początku tego miesiąca, mówiąc, że zobowiązały się do wspierania Sri Lanki finansowaniem i redukcją zadłużenia, ale kraj wyspiarski potrzebował również wsparcia Chin, aby osiągnąć ostateczną umowę z globalnym pożyczkodawcą.

Jednak list z 19 stycznia do chińskiego ministerstwa finansów może nie wystarczyć, aby Sri Lanka uzyskała natychmiastową zgodę MFW na krytyczną pożyczkę, podały lankijskie źródła zaznajomione ze sprawą.

Zgodnie z listem chiński EximBank powiedział, że zamierza „przedłużyć obsługę zadłużenia przypadającą na lata 2022 i 2023 jako natychmiastowy środek nadzwyczajny” na podstawie prośby Sri Lanki.

„Nie musisz spłacać kwoty głównej i odsetek kredytów banku w wyżej wymienionym okresie” – napisano w liście, dodając, że China EximBank chce przyspieszyć negocjacje z twoją stroną w sprawie obsługi długów średnio- i długoterminowych. Kropka.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego do końca 2020 r. Sri Lanka była winna chińskiemu EximBank 2,83 mld USD, czyli 3,5% zadłużenia zagranicznego wyspy.

Obliczenia przeprowadzone przez China Africa Research Initiative wykazały, że Sri Lanka była winna chińskim pożyczkodawcom 7,4 miliarda dolarów do końca 2022 roku, czyli prawie jedną piątą długu zagranicznego kraju.

„Bank wspiera Sri Lankę w twojej prośbie o rozszerzony instrument funduszu MFW (EFF), aby pomóc złagodzić presję na płynność” – dodano chiński list.

Rzecznik MFW potwierdził, że kierownictwo MFW otrzymało zobowiązanie Indii, ale nie skomentowało listu Chin.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Finansów Sri Lanki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin nie odpowiedziały na pytania agencji Reuters.

Jedno ze źródeł ze Sri Lanki, które poprosiło o anonimowość ze względu na delikatny charakter poufnych rozmów, powiedziało, że kraj liczy na wyraźne potwierdzenie ze strony Pekinu, tak jak Indie liczą na MFW.

„Oczekiwano więcej od Chin”, powiedziało źródło, „to znacznie mniej niż to, czego się od nich wymaga i oczekuje”.

ZWYKŁOŚĆ DŁUGU

W liście skierowanym bezpośrednio do MFW w zeszłym tygodniu Indie stwierdziły, że finansowanie lub umorzenie długów z Export-Import Bank of India byłoby zgodne z przywróceniem obsługi zadłużenia w ramach programu wspieranego przez MFW.

Inne źródło rządowe mające bezpośrednią wiedzę na temat rozmów powiedziało Reuterowi, że Sri Lanka prawdopodobnie podzieli się listem Chin z MFW i zasięgnie ich opinii na temat jego treści, aby ocenić, czy potrzebne są silniejsze gwarancje.

Porównanie listów wykazało, że Indie zaakceptowały parametry restrukturyzacji zadłużenia MFW dla krajów o średnich dochodach, takich jak Sri Lanka, „w pełni”, dodała inna osoba zaznajomiona z dyskusjami na temat zadłużenia. Tymczasem chiński list wskazuje jedynie, że przywrócenie rezerw walutowych jest kluczowe dla Sri Lanki, bez odniesienia do stosunku zadłużenia do potrzeb finansowych, powiedziała osoba.

„Fakt, że list Chin może zostać zaakceptowany przez MFW, jest bardzo uważnie obserwowany przez wszystkich prywatnych wierzycieli” – powiedziała osoba, która chciała pozostać anonimowa.

Nie jest jasne, co główni pożyczkodawcy, tacy jak Chiny – największy na świecie pożyczkodawca dwustronny – i Indie są skłonni zrobić.

Kraje zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone i wielostronni pożyczkodawcy, naciskają na Pekin, aby zaoferował redukcję zadłużenia borykającym się z problemami gospodarkom wschodzącym i krytykują Pekin za powolny postęp.

Jednak poniedziałkowe wiadomości z Zambii sugerują, że Chiny mogą odgrywać bardziej proaktywną rolę. Przemawiając w Lusace, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała, że ​​pożyczkodawca osiągnął zasadnicze porozumienie z Chinami w sprawie strategii restrukturyzacji zadłużenia.

Chiny zgodzą się de facto na obniżenie wartości bieżącej netto (NPV) w oparciu o znaczne wydłużenie terminów zapadalności i obniżenie stóp procentowych, powiedziała Georgieva.

Prezes Banku Centralnego Sri Lanki P. Nandalal Weerasinghe powiedział we wtorek, że kraj ma nadzieję zakończyć restrukturyzację zadłużenia w ciągu sześciu miesięcy.

Raporty Devjyot Ghoshal i Uditha Jayasinghe, dodatkowe raporty Jorgelina do Rosario i Karin Strohecker; Pod redakcją Jacqueline Wong, Williama Macleana i Emelii Sithole-Matarise

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment