Chiny oferują Zachodowi gałązkę oliwną na Światowym Forum Ekonomicznym, ale niektórzy pozostają sceptyczni

Gdy przywódcy zebrali się w Davos na drugi dzień Światowego Forum Ekonomicznego, Chiny zdawały się oferować zachodnim przywódcom gałązkę oliwną, ale wielu pozostaje sceptycznych, biorąc pod uwagę wrogą dyplomację Pekinu pod rządami autorytarnego prezydenta kraju. Xi Jinping.

– powiedział grupie wicepremier Liu Ta liderzy biznesowi i polityczni We wtorek Chiny starały się ożywić wzajemnie korzystne stosunki biznesowe, mówiąc, że rynek – a nie rząd – musi odgrywać „kluczową rolę w alokacji zasobów”.

Chiński wicepremier Liu He wygłasza przemówienie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii we wtorek, 17 stycznia 2023 r. (AP Photo/Markus Schreiber/AP Newsroom)

„Kompleksowe otwarcie jest podstawą polityki narodowej i siłą napędową postępu gospodarczego. Rzeczywistość narodowa Chin nakazuje, że otwarcie na świat jest obowiązkowe, a nie celowe” – powiedział Liu. „Musimy się otworzyć i poprawić sytuację”.

Komentarze Liu sugerowały pobicie Gospodarka Chin wprowadziła w ostatnich latach drakońskie blokady, kwarantanny i surowe środki ograniczające rozprzestrzenianie się COVID-19.

Publiczność Światowego Forum Ekonomicznego

Podświetlane logo podczas dnia otwarcia Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, Szwajcaria, wtorek, 17 stycznia 2023 r. Doroczne spotkanie przywódców politycznych, dyrektorów generalnych i celebrytów w Davos trwa od 16 stycznia do (Fotograf: Stefan Wermuth/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images/Getty Images)

Liu, wysoki rangą urzędnik ekonomiczny chińskiego gabinetu, powiedział, że „jeśli będziemy pracować wystarczająco ciężko, jesteśmy przekonani, że w 2023 r. wzrost gospodarczy Chin najprawdopodobniej powróci do normalnego trendu. Gospodarka Chin znacznie się poprawi”.

Liu powiedział, że Chiny spodziewają się znacznego wzrostu importu, wzrostu inwestycji przedsiębiorstw i powrotu do normalnych wzorców konsumpcji w nadchodzących miesiącach. Złagodzenie obostrzeń związanych z COVID, zakończenie kwarantann dla osób przybywających z zagranicy to kluczowe czynniki ożywienia gospodarczego – powiedział.

TIKTOK OFERUJE WIĘKSZĄ PRZEJRZYSTOŚĆ, ABY UNIKNĄĆ USUNIĘCIA BANÓW: OGŁOSZENIE

Jego uwagi pojawiły się po tym, jak Chiny opublikowały dane pokazujące, że ich wzrost gospodarczy w zeszłym roku spadł do drugiego najniższego poziomu od co najmniej czterech dekad pod presją kontroli antywirusowych i załamania na rynku nieruchomości, co, jak powiedział Liu, popchnęło gospodarkę do niemal systemowego kryzysu .

Gospodarka Chin wzrosła o 3% w 2022 r., czyli o połowę z zeszłorocznego wzrostu o 8,1%. Była to druga najniższa roczna stopa od co najmniej lat 70., po 2020 r., kiedy wzrost spadł do 2,4 proc.

Davos Szwajcaria 2023

Szwajcarska flaga narodowa powiewa na budynku w Davos w Szwajcarii w niedzielę, 15 stycznia 2023 r. Doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego odbędzie się w Davos od 16 do 20 stycznia 2023 r. (AP Photo/Markus Schreiber/AP Newsroom)

Liu podkreślił wysiłki rządu w celu opanowania poprzedniego kryzysu, w szczególności we wspieraniu branży nieruchomości, która odpowiada za 40% wszystkich kredytów bankowych i 50% dochodów władz lokalnych. Mówi, że po latach destrukcyjnego wzrostu gospodarczego Chiny dążą do „wysokiej jakości rozwoju gospodarczego”, reformując przedsiębiorstwa państwowe i wspierając sektor prywatny.

Liderka Unii Europejskiej Ursula von der Leyen, która przemawiała przed Liu, wydawała się bardziej sceptycznie nastawiona do rzekomych celów Chin, oskarżając Pekin o próbę osłabienia europejskich firm subsydiami i zablokowania dostępu do rynku wewnętrznego. — poinformował The Telegraph.

„Konkurowanie z zerową siecią musi opierać się na równych zasadach” – powiedział. „Nie zawahamy się przed wszczęciem dochodzenia, jeśli takie dotacje zakłócą rynki”.

Kliknij TUTAJ, aby pobrać APLIKACJĘ FOX BUSINESS

Coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii potrwa do piątku.

Leave a Comment