Chris Hipkins będzie kolejnym premierem Nowej Zelandii

WELLINGTON, Nowa Zelandia (AP) – minister edukacji Chris Hipkins będzie kolejnym premierem Nowej Zelandii po tym, jak był jedynym kandydatem na miejsce Jacindy Ardern w sobotę..

44-letni Hipkins wciąż musi uzyskać skinienie głowy od swoich kolegów z pracy w niedzielę, ale na razie to tylko formalność. Oficjalne przekazanie władzy nastąpi w najbliższych dniach.

„To wielki dzień dla chłopca Hutta” – powiedział Hipkins, odnosząc się do Hutt Valley niedaleko Wellington, gdzie dorastał. „Jestem bardzo upokorzony i dumny, że się tego podjąłem. To największa odpowiedzialność i największy przywilej w moim życiu.

Ardern zaszokowała w czwartek 5-milionowy tłum, kiedy ogłosiła, że ​​rezygnuje po pięciu i pół roku pełnienia roli lidera.

Brak innych kandydatów sugerował, że ustawodawcy partii zjednoczyli się za Hipkinsem, aby uniknąć przeciągającego się wyścigu po odejściu Ardern i jakichkolwiek oznak rozłamu.

Hipkins ma nieco ponad osiem miesięcy w tej roli przed wyborami powszechnymi. Sondaże opinii publicznej pokazały, że Partia Pracy podąża za swoim głównym rywalem, Konserwatywną Partią Narodową.

Hipkins zyskał rozgłos publiczny podczas pandemii koronawirusa, kiedy przyjął coś w rodzaju zarządzania kryzysowego. Ale on i inni liberałowie od dawna pozostają w cieniu Arderna, który stał się światową ikoną lewicy i pokazał nowy styl przywództwa.

Ardern była chwalona na całym świecie za to, jak poradziła sobie z najgorszą w historii masową strzelaniną w kraju i wczesnymi etapami pandemii COVID-19, kiedy została liderem w wieku zaledwie 37 lat.

Ale spotkał się z rosnącą presją polityczną w kraju i przemocą ze strony niektórych ludzi, z którymi nie mieli do czynienia poprzedni przywódcy Nowej Zelandii. Była poddawana fizycznym groźbom i mizoginii w Internecie.

„Nasze społeczeństwo może teraz z pożytkiem rozważyć, czy chce nadal tolerować nadmierną polaryzację, która sprawia, że ​​polityka staje się coraz bardziej nieatrakcyjna” – napisała była premier Helen Clark.

Walcząc ze łzami, Ardern powiedziała dziennikarzom w czwartek, że ustąpi najpóźniej 7 lutego.

„Wiem, czego wymaga ta praca i wiem, że nie mam czołgu, aby zrobić to sprawiedliwie. To takie proste” – powiedział.

Oprócz teki edukacyjnej, Hipkins jest także ministrem policji i służby publicznej oraz przewodniczącym parlamentu. Jest znany jako specjalista od rozwiązywania problemów politycznych, który przyjmował różne role, próbując rozwiązać problemy stworzone przez innych prawodawców.

Ale zrobił też kilka własnych głupich rzeczy, na przykład kiedy powiedział ludziom podczas programu antywirusowego, że mogą wyjść i rozłożyć nogi. Ten komentarz wywołał spore zamieszanie w Internecie.

Hipkins przyciągnął mały tłum bijących brawo gapiów, gdy przemawiał do reporterów przed Izbami Parlamentu. Powiedział, że wrócił pełen energii po wakacyjnej przerwie, uważał się za pracowitego, prostego pałkarza i nie zamierzał stracić swojego charakterystycznego poczucia humoru w swojej nowej roli.

Powiedział, że nie ogłosi żadnych zmian w polityce ani rolach ministerialnych aż do niedzielnego głosowania, chyba że powiedział, że Grant Robertson pozostanie ministrem finansów. Hipkins powiedział, że wierzy, że może wygrać wybory i złożył hołd Ardern.

„Jacinda Ardern była niesamowitą premier Nowej Zelandii” – powiedział Hipkins. „Był liderem, którego potrzebowaliśmy, kiedy go potrzebowaliśmy”.

Hipkins, która jest prawodawcą od 15 lat, jest postrzegana jako bardziej centrowa niż Ardern, a koledzy mają nadzieję, że spodoba się wielu wyborcom.

Jego największym wyzwaniem w roku wyborczym będzie przekonanie wyborców, że jego partia dobrze zarządza gospodarką.

Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii jest stosunkowo niska i wynosi 3,3%, ale inflacja jest wysoka i wynosi 7,2%. Bank Rezerw Nowej Zelandii podniósł referencyjną stopę procentową do 4,25%, aby kontrolować inflację, a niektórzy ekonomiści przewidują, że kraj popadnie w recesję w tym roku.

Leave a Comment