Chris Hipkins ma zastąpić Jacindę Ardern na stanowisku premiera Nowej Zelandii

WELLINGTON, 21 stycznia (Reuters) – Chris Hipkins, który odegrał kluczową rolę w odpowiedzi Nowej Zelandii na pandemię COVID-19, zastąpi Jacindę Ardern na stanowisku premiera po tym, jak była jedyną kandydatką na przywódcę rządzącej Partii Pracy w sobotę. .

Oczekuje się, że 44-letni Hipkins zostanie potwierdzony jako nowy przywódca na spotkaniu 64 prawodawców lub klubu Partii Pracy w niedzielę.

„Myślę, że jesteśmy niesamowicie silnym zespołem” – powiedział Hipkins na konferencji prasowej po tym, jak partia ogłosiła go jako jedynego kandydata.

„Przeszliśmy przez ten proces jako jedność i nadal będziemy to robić. Bardzo się cieszę, że mogę pracować z tak niesamowitym zespołem, który jest naprawdę zaangażowany w służbę mieszkańcom Nowej Zelandii”.

Hipkins nie dałby się wciągnąć w swoje plany polityczne. Powiedziała, że ​​proponowane przez Ardern przetasowania w rządzie zostaną przeprowadzone, ale minister finansów Grant Robertson prawdopodobnie nadal będzie pełnił tę rolę.

Powiedział, że rozmawiał z premierem Australii Anthonym Albanese, który napisał na Twitterze, że obaj odbyli „ciepłą dyskusję”.

NAJBARDZIEJ WALKA

W niespodziewanym ogłoszeniu w czwartek Ardern powiedziała, że ​​nie nadaje się już do kierowania krajem i ustępuje ze stanowiska.

Po raz pierwszy wybrany do parlamentu w 2008 roku jako Partia Pracy, Hipkins stał się powszechnie znany w reakcji rządu na pandemię. Został mianowany ministrem zdrowia w lipcu 2020 r., A później w tym roku został ministrem ds. odpowiedzi na COVID.

Obecnie jest ministrem policji, edukacji i służby publicznej oraz przewodniczącym parlamentu.

Szybka ankieta Horizon Research przeprowadzona przez lokalną organizację medialną Stuff w piątek pokazała, że ​​Hipkins był najpopularniejszym potencjalnym kandydatem wśród wyborców, popartym przez 26% ankietowanych.

Przed nim wielkie wyzwanie, powiedziała Nowozelandka Eva Murphy w Auckland.

„Ona nigdy nie zastąpi Jacindy i ciekawie będzie zobaczyć, co Partia Pracy wymyśli w kontekście przyszłorocznej kampanii wyborczej i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co się stanie” – powiedział.

Oczekuje się, że potwierdzenie Hipkinsa przez ustawodawców Partii Pracy w niedzielne popołudnie będzie formalnością. Następnie Ardern złoży rezygnację gubernatorowi generalnemu Nowej Zelandii przed mianowaniem Hipkinsa.

Jeśli zostanie to potwierdzone, Hipkins będzie premierem do końca kadencji partii.

Wybory parlamentarne odbędą się 14 października, a niektóre sondaże pokazują, że Partia Pracy podąża za opozycyjną Nowozelandzką Partią Narodową.

Sondaż przeprowadzony w piątek przez Związek Podatników i Kurię, oparty na danych sprzed ogłoszenia rezygnacji Ardern, wykazał, że popularność Partii Pracy spadła do 31,7%, za 37,2% Partii Narodowej.

Partia Zielonych Nowej Zelandii, tradycyjny partner koalicyjny Partii Pracy, powiedziała w oświadczeniu, że nie może się doczekać współpracy z Hipkinsem.

„Chris będzie doskonałym premierem i nie możemy się doczekać kontynuowania jego pracy przez resztę kadencji i następną” – powiedział James Shaw, współprzewodniczący Partii Zielonych.

Reportaż Lucy Cramer; Dodatkowe raporty Jill Gralow z Auckland; Pod redakcją Deepy Babington, Rosalby O’Brien i Williama Mallarda

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment