Cyfrowy skan odkrywa tajemnice 2300-letniej mumii | egiptologia

Nowe cyfrowe skanowanie ujawniło intymne szczegóły dotyczące nastoletniego chłopca, który został zmumifikowany około 2300 lat temu.

Zespół naukowców kierowany przez Sahara Saleema, profesora radiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Kairze, doszedł do wniosku, że chłopiec i jego rodzina byli bogaci i mieli wysoki status społeczny, ponieważ jego ciało zdobiło 49 cennych amuletów.

Saleem powiedział: „Wiele było wykonanych ze złota, a niektóre z kamieni półszlachetnych, wypalonej gliny lub fajansu. Miały chronić ciało i dawać mu witalność w życiu pozagrobowym.

Zespół nazwał mumię złotym chłopcem. Po raz pierwszy odkryto go w 1916 roku na cmentarzu Nag el-Hassay na południu, który był używany między 332 a 30 pne. Egipt. Do tej pory przechowywano go bez zbadania w podziemiach Muzeum Egipskiego w Kairze.

Amulety na jego ciele obejmowały skarabeusza ze złotego serca tkwiącego w jego gardle i złoty język w ustach.

Saleem powiedział, że amulety były „pięknie stylizowane z unikalnym układem trzech filarów między fałdami całunów i wewnątrz jamy ciała mumii. Obejmują one Oko Horusa, skarabeusz, amulet horyzontu akhet, łożysko, węzeł Izydy i inni.

Saleem i jego zespół używane skany CT aby mogli zbadać wnętrze mumii bez ich rozpakowywania.

Tomografia komputerowa ujawniła 49 cennych amuletów na nieotwartej mumii Złotego Chłopca.
Tomografia komputerowa ujawniła 49 cennych amuletów na nieotwartej mumii Złotego Chłopca. Zdjęcie: granica

W badaniu oszacowano, że chłopiec miał około 14-15 lat, na podstawie stopnia zrośnięcia kości w jego szkielecie i braku zębów mądrości w jamie ustnej. Korzystając z najnowszych postępów w tomografii komputerowej, badanie wykazało również, że nie był obrzezany.

Eksperci twierdzą, że jest to stosunkowo rzadkie w przypadku mumii i sugerują, że nastolatek mógł nie być Egipcjaninem, co stanowi kolejny dowód na to, że osoby z zewnątrz mogły zostać zmumifikowane.

Badanie skomentowała prof. Salima Ikram, kierownik egiptologia z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze powiedział: „Brak obrzezania jest interesujący, ponieważ może nam powiedzieć coś o jego pochodzeniu etnicznym – Egipcjanie byli zwykle obrzezani przed ukończeniem 13 roku życia”.

Ikram, który nie był zaangażowany w badania, dodał: „Może to wskazywać, że cudzoziemcy przyjęli egipskie praktyki pogrzebowe – a wiemy, że Persowie to zrobili.

„Mógł pochodzić z dowolnej liczby miejsc. Mógł być Nubijczykiem, Grekiem, Persem, gdziekolwiek z Azji Mniejszej, gdzie nie byli obrzezani. Można powiedzieć, że prawdopodobnie nie był Żydem.

Dr Sahar Saleem z dr Sahar Saleem, profesor radiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Kairze.
Dr Sahar Saleem, profesor radiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Kairze.

Zwrócił uwagę, że tylko najnowsze skany CT mogą wykryć ten poziom szczegółowości na zmumifikowanym ciele. Ale ostrzegł: „Nie zawiesiłbym tego wszystkiego na jednym kruchym napletku”.

Jeden z odkrytych podczas badań amuletów miał kształt dwóch palców i został umieszczony obok penisa chłopca.

Według British Museum takie amulety przedstawiać rękę balsamisty. Zespół Saleem powiedział, że został umieszczony w pobliżu nacięcia balsamującego w przekonaniu, że pomoże ciału wyleczyć się w życiu pozagrobowym.

Ale Ikram jest mniej pewny tej interpretacji. Powiedział: „Amulety z dwoma palcami pojawiają się na innych częściach ciała. Tak naprawdę nie wiemy, co to oznacza.

„Można to interpretować jako ręce położnej, kiedy dwoma palcami usuwa śluz z buzi dziecka. Według Egipcjan po śmierci odradzasz się.

Dodał: „Dla Egipcjan proces mumifikacji był metamorfozą, kiedy zmieniałeś się z istoty ludzkiej w boską, a ciało bogów jest złote”.

Skany wykazały, że chłopiec miał na sobie sandały. Saleem powiedział: „Sandały były prawdopodobnie przeznaczone dla chłopca, aby wyszedł z trumny. Według starożytnej egipskiej Księgi Umarłych zmarły musiał nosić białe sandały przed recytowaniem jej wersetów, aby być pobożnym i czystym.

Ikram pochwalił szczegóły badań. „To wspaniale, że mamy takie szczegółowe badanie. Jest to część większego zestawu danych dla egiptologów, aby lepiej zrozumieć życie starożytnych ludzi oraz ich przekonania religijne i kulturowe.

Leave a Comment