Davos 2023: Greta Thunberg oskarża firmy energetyczne o wrzucanie ludzi „pod autobus”.

DAVOS, Szwajcaria, 19 stycznia (Reuters) – Greta Thunberg wezwała światowy przemysł energetyczny i jego finansistów do zakończenia wszelkich inwestycji w paliwa kopalne na spotkaniu wysokiego szczebla z szefem Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w Davos w czwartek.

Podczas okrągłego stołu z Fatihem Birolem na marginesie dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) aktywiści powiedzieli, że złożyli list o zaprzestaniu działalności do dyrektorów generalnych, wzywając do zakończenia nowego wydobycia ropy, gazu i węgla.

„Dopóki ujdzie im to na sucho, będą nadal inwestować w paliwa kopalne, będą nadal wrzucać ludzi pod autobus” – ostrzegła Thunberg.

Przemysł naftowy i gazowy, który aktywiści oskarżyli o przejęcie debaty na temat zmian klimatu w szwajcarskim kurorcie narciarskim, powiedział, że musi być częścią transformacji energetycznej, ponieważ paliwa kopalne nadal odgrywają ważną rolę w koszyku energetycznym. gdy świat przechodzi na gospodarkę niskoemisyjną.

Thunberg, która została zatrzymana przez policję podczas protestu w kopalni węgla w Niemczech na początku tego tygodnia, dołączyła do innych aktywistek, Heleny Gualingi z Ekwadoru, Vanessy Nakate z Ugandy i Luisy Neubauer z Niemiec, aby przedyskutować z Birolem ważne kwestie.

Birol, którego agencja wydaje rekomendacje w zakresie polityki energetycznej, podziękował działaczom za spotkanie, ale podkreślił, że transformacja musi obejmować różnych interesariuszy, zwłaszcza w obliczu światowego kryzysu bezpieczeństwa energetycznego.

Szef MAE, który spotkał się wcześniej w Davos z największymi nazwiskami branży naftowo-gazowej, powiedział, że kryzys energetyczny nie jest powodem do uzasadnienia inwestycji w nowe pola naftowe, mówiąc, że kryzys klimatyczny będzie gorszy, zanim były operacyjne.

Powiedział też, że jest mniej pesymistycznie nastawiony do przejścia na czystą energię niż działacze klimatyczni.

„Możemy mieć odrobinę uzasadnionego optymizmu”, powiedział, dodając: „W zeszłym roku na rynek weszła rekordowa liczba odnawialnych źródeł energii”.

Przyznał jednak, że transformacja nie przebiega wystarczająco szybko i ostrzegł, że gospodarki wschodzące i kraje rozwijające się mogą zostać w tyle, jeśli gospodarki rozwinięte nie poprą transformacji.

Młodzieżowa aktywistka klimatyczna Greta Thunberg bierze udział w dyskusji panelowej na temat „Traktowanie kryzysu klimatycznego jako kryzysu” na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos w Szwajcarii 19 stycznia z szefem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem (bez zdjęcia). , 2023. REUTERS/Arnd Wiegmann

“PRAWDZIWE PIENIĄDZE”

Na zeszłorocznej konferencji klimatycznej ONZ w Egipcie powołano Fundusz Odszkodowań i Odszkodowań, aby zrekompensować kraje najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi.

Nakate, który przez miesiące w 2019 roku organizował samotny protest przed parlamentem Ugandy, powiedział, że fundusz „nadal jest pustym wiadrem bez żadnych pieniędzy”.

„Na straty i szkody potrzebne są prawdziwe pieniądze”.

W 2019 roku 16-letnia wówczas Thunberg wzięła udział w kluczowym spotkaniu WEF, słynnie mówiąc przywódcom, że „nasz dom się pali”. Wrócił do Davos w następnym roku.

Odmówił jednak udziału jako oficjalny delegat w tym roku, ponieważ wydarzenie powróciło do zwykłego harmonogramu styczniowego.

Zapytana, dlaczego nie chce promować zmian od wewnątrz, Thunberg odpowiedziała, że ​​aktywiści już to robią.

„Myślę, że powinni to być ludzie na pierwszej linii frontu, a nie uprzywilejowani ludzie, tacy jak ja” – powiedział. „Myślę, że zmiany, których potrzebujemy, najprawdopodobniej nie nadejdą od wewnątrz. Przyjdą od dołu do góry”.

Później aktywiści szli razem przez zaśnieżone ulice Davos, gdzie wiele sklepów zostało tymczasowo przekształconych w korporacyjne lub sponsorowane przez państwo „pawilony”.

Aby otrzymywać codzienne aktualizacje Davos na swoją skrzynkę odbiorczą, zarejestruj się w Reuters Daily Briefing tutaj.

Napisane przez Leelę de Kretser; Pod redakcją Aleksandra Smitha

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment