Davos 2023: Wielka ropa w obliczu protestów aktywistów klimatycznych

DAVOS, Szwajcaria, 16 stycznia (Reuters) – Na początku Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) duże firmy naftowe znalazły się pod presją aktywistów, którzy oskarżyli je o przejęcie debaty klimatycznej, podczas gdy kampania zaprzestania działalności wspierana przez Gretę Thunberg zyskała na popularności wsparcie w mediach społecznościowych.

Główne firmy energetyczne, w tym BP (BP.L)Szewron (CVX.N) i Saudi Aramco (2222.SE) znajdują się wśród 1500 liderów biznesu zbierających się na corocznym spotkaniu w szwajcarskim kurorcie Davos, gdzie na porządku dziennym są globalne zagrożenia, w tym zmiany klimatu.

„Żądamy konkretnych i prawdziwych działań na rzecz klimatu” – powiedział 26-letni organizator protestu Nicolas Siegrist, który jest także szefem szwajcarskiej partii Młodych Socjalistów.

W poniedziałek w Davos rozpoczyna się doroczne spotkanie światowych liderów biznesu i polityki.

“Są w tym samym pokoju co przywódcy państw i realizują własne interesy” – powiedział Siegrist o zaangażowaniu koncernów energetycznych w niedzielną demonstrację, w której uczestniczyło kilkaset osób.

Przemysł naftowy i gazowy powiedział, że musi być częścią transformacji energetycznej, ponieważ paliwa kopalne nadal odgrywają ważną rolę w światowym miksie energetycznym, gdy kraje przechodzą na gospodarki niskoemisyjne.

W poniedziałek kampania w mediach społecznościowych zwiększyła presję na firmy naftowe i gazowe, wzywając za pośrednictwem witryny non-profit Avaaz do zaprzestania sponsorowania działaczy klimatycznych Thunberg, Vanessy Nakate i Luisy Neubauer.

Wymaga od dyrektorów generalnych sektora energetycznego „natychmiastowego zaprzestania otwierania nowych zakładów naftowych, gazowych lub węglowych i zablokowania przejścia na czystą energię, której wszyscy tak pilnie potrzebujemy”, a także grozi podjęciem kroków prawnych i dalszymi protestami, jeśli nie zastosują się.

Kampania, która zebrała ponad 660 000 podpisów, od poniedziałku rano miała prawie 200 000 udostępnień.

Sumant Sinha, który kieruje jedną z największych indyjskich firm zajmujących się energią odnawialną, powiedział, że dobrze byłoby włączyć duże firmy naftowe do dyskusji na temat transformacji, ponieważ mają one do odegrania ważną rolę.

„Jeśli ludzie naftowi są tak zaangażowani w te rozmowy, że zobowiązują się do zmiany, to za wszelką cenę. Lepiej mieć ich w namiocie niż poza nim”, Sinha, prezes i dyrektor generalny ReNew Power. , powiedział Reuterowi, mówiąc, że zaangażowanie nie powinno prowadzić do „sabotażu”.

Rosnące stopy procentowe utrudniają finansowanie rozwoju energetyki odnawialnej, dając tradycyjnym graczom z dużymi kieszeniami przewagę konkurencyjną.

Gdy delegaci zaczęli przybywać do Davos, aktywiści Debt for Climate protestowali na prywatnym lotnisku we wschodniej Szwajcarii, z którego, jak mówią, korzystają niektórzy uczestnicy WEF, i wydali oświadczenie wzywające do przyspieszenia anulowania zewnętrznego zadłużenia biedniejszych krajów. globalna transformacja energetyczna.

Dodatkowe raporty autorstwa Kathryn Lurie; Pod redakcją Alexandra Smitha i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment