Debiut Brocka Purdy’ego w play-offach 49ers był dobry, ale nie tak dobry, jak sugerują statystyki

Dwie rzeczy mogą być jednocześnie prawdziwe: Brocka Purdy’ego jest wymazywanie oczekiwań dla nowicjusza siódmej rundy draftu i tej wersji 49ers jest jedną z najbardziej odpornych drużyn rozgrywających w ostatnich czasach.

Ogólny wynik: W sześciu z siedmiu meczów Purdy’ego, 49ers zdobyli ponad 30 punktów. W jednym meczu, w którym im się to nie udało, Purdy był zbyt chory, by nawet przeprowadzić ćwiczenia przedmeczowe.

Kyle Shanahan wykonuje najlepszą robotę w swojej karierze jako rozgrywający i pretendent, otwierając odbiorniki. Odpowiedź Seahawki w rundzie z dziką kartą, w Purdy Większy niż oczekiwany procent ukończenia (CPOE) wyniósł -0,5 — chociaż rzucił trzy przyłożenia i biegł po kolejne, niekoniecznie był lepszy niż jego sytuacja. Kiedy Purdy podaje piłkę do swoich rozgrywających, 49ers mają najlepszą w lidze kolekcję specjalistów od jardów na złapanie (YAC). I aby pójść w parze z tym przyjaznym dla QB atakiem, 49ers mają NFLnajlepsza ochrona.

Historycznie rzecz biorąc, drużyny z elitarną obroną po prostu potrzebowały rozgrywających, jak w 2000 roku Wrony Z Trentem Dilferem lub 2002 Korsarze z Bradem Johnsonem. Ale w dobie podań i stale rosnących kar defensywnych trudno jest być prawdziwą obroną zamykającą. W sobotę przeciwko Seahawks, obrona 49ers i Purdy byli nieobecni przez większą część meczu – a San Francisco nadal dominowało.

Nawet gdy Seahawks skupili się na zatrzymaniu biegu, 49ers rzucili się na 110 jardów w pierwszej połowie. Aby zatrzymać bieg, Seahawks wykorzystali więcej podstawowego personelu (trzech defensywnych obrońców, czterech obrońców, czterech obrońców) i dostali kolejnego pomocnika w polu karnym, grając o dwie głębie rzadziej niż zwykle. Zamiast tego Seattle zagrało w bardziej tradycyjny sposób, co wykorzystał Shanahan w grze.

13:14 do końca drugiej kwarty, pierwsza i 10

49ers spamowali tą kombinacją tras, która obejmowała głęboki zakręt i trasę kopania przez całą grę. Według TruMedia, Purdy strzelał 3 za 4 z 99 jardów, gdy celował w trasę kopania, ale raz też sprawdził piłkę, gdy wykop był szeroko otwarty.

Zwykle 49ers wykonują tę kombinację z wysokim dośrodkowaniem, ale w tej grze zamiast tego pozwolili kopać tylnemu odbierającemu.

Seahawks wystawili trzech głębokich obrońców i czterech obrońców z dołu z miejsca na okładce 3. Przejazd trasą wykopu zamiast skrzyżowania, Brandon Aiyuk szybko zyskał głębię i dostał się tak daleko, jak tylko mógł, za tajnych obrońców przed włamaniem. Gdyby wcześniej przekroczył boisko, obrońcy mogliby się zregenerować i poczuć, jak wbiega w ich strefy.

Obrońcy Seahawks, którzy patrzyli na rozgrywającego, nie mieli pojęcia, gdzie jest Aiyuk, ponieważ Aiyuk uzyskał tak dużą głębię. Gdy tylko Aiyuk znalazł się w centrum uwagi spod obrońcy, miał ogromną lukę w zasięgu, w którą mógł się dostać. Wszystko, co Purdy musiał zrobić, to przewidzieć otwarcie okna i podać piłkę.

Purdy rzucił piłkę, zanim Aiyuk odczepił obrońcę i uderzył go.

Strach przed ucieczką sprawił, że Seahawks grali w ten sposób w obronie i nie dostosowali się wystarczająco szybko. Pomysł zadziałał tak dobrze, że 49ers wykorzystali go w dwuminutowym ćwiczeniu bez akcji i nadal trafili Aiyukiego, zdobywając 31 jardów.

Razem Christiana McCaffreya, Deebo Samuela oraz Jerzego Kittle’a, krótki czek może zamienić się w wybuchową grę. Odkąd Shanahan został zatrudniony jako główny trener 49ers, 49ers prowadzą ligę w YAC na przyjęcie. Celowo szukają graczy, którzy potrafią tworzyć po złapaniu, a Shanahan jest biegły w tworzeniu przestrzeni pod swoimi potworami z YAC. Według TruMedia, Purdy zajmuje ósme miejsce wśród 39 wykwalifikowanych QB pod względem procentu otrzymywanych jardów (51,4 procent) i Jimmy’ego Garoppolo na pierwszym miejscu (59,4 proc.).

11:45 do końca czwartej kwarty, pierwsza i 10

W tej koncepcji gry akcji Seahawks wrócili do swojej bazy 3-4 z obroną wirującą. Zamiast kopać, 49ers kazali Samuelowi wykonać niskie dośrodkowanie, a Kittle wysokie podanie za nim. Koncepcja polegała na podniesieniu/opuszczeniu słabej strony krycia i umieszczeniu piłki pod Samuelem z przestrzenią.

Obaj słabi boczni obrońcy, Muza Tannerai silne zabezpieczenia, Ryana Neala, trochę ciężka parodia gry akcji. Kiedy Muse zdała sobie sprawę, że to podróbka, desperacko próbowała złapać Samuela, zanim Samuel zdążył skrzyżować jej twarz, ale jej próba była daremna. Samuel złapał piłkę 10 jardów wewnątrz 34-jardowej linii 49ers bez obrońcy i przebiegł resztę drogi, zdobywając 74-jardowe przyłożenie.

Na poziomie rzut po rzucie Purdy nie grał zbyt dobrze, ale uspokoił się w drugiej połowie po tym, jak na początku wyglądał na roztrzęsionego, czego można się spodziewać po każdym rozgrywającym rozpoczynającym swój pierwszy mecz play-off. To mógł być deszcz, ale Purdy źle ustawiał piłki, nie widział otwartych odbiorników i był zdenerwowany w kieszeni. Jego ocena przechodniów spadła na trzecie miejsce i wyniosła 67,1. A 49ers nadal zdobyli 41 punktów.

15:00 pozostaje w czwartej kwarcie, drugiej i 11

Na początku czwartej kwarty 49ers prowadzili zaledwie sześcioma punktami. Shanahan przytoczył jeden ze swoich charakterystycznych przykładów: wyciekać. Podczas gdy głęboka trasa zwykle pochodzi od gracza z dala od fałszywej gry, ta wersja zawierała głęboką trasę po tej samej stronie, co fałszywa gra akcji.

Nowicjusz w narożniku Tariq wełniany trochę twarda sztuczka, mimo że był odpowiedzialny za głębokie pokrycie przez odejście Johna Jenningsa otwórz linię boczną w dół.

Swobodny asekurator w środku pola był jedynym obrońcą, który mógł wykonać zagrywkę przy piłce. Purdy powinien był rzucić piłkę za linię boczną, ale zamiast tego wprowadził Jenningsa do środka, pozwalając swobodnemu bezpieczeństwu prawie zagrać w piłkę lub zadać Jenningsowi duże uderzenie.

Ostatecznie podanie poszło na całość, ale Purdy chce dopracować takie szczegóły przed rundą play-off w dywizji.

Zdolność Purdy’ego do gry poza formacją była wyraźną przewagą nad Garoppolo. Uwzględniając play-offy, w których rzucanie zajęło mu więcej niż trzy sekundy, Purdy zajmuje czwarte miejsce pod względem wskaźnika ukończenia (47,1 procent). Wskaźnik sukcesu Garoppolo w przypadku takich powrotów (35,1 procent) plasuje się na 24. miejscu.

Jednak Purdy musi lepiej radzić sobie w kieszeni niż przeciwko Seahawks. Mógł mieć problemy z widzeniem na drugą stronę linii, ale musi częściej wchodzić do kieszeni i opierać się swoim instynktom.

Pierwszy i 10 z 41 sekundami do końca drugiej kwarty

W tej grze Kittle przebiegł linię wznowienia gry przez środek obrony, ale prawdopodobnie był „przebudzony”, co oznacza, że ​​Purdy patrzył na niego tylko wtedy, gdy podobał mu się wygląd przed pstryknięciem lub zerkał na niego po pstryku.

Pierwszą lekturą Purdy’ego jest trasa wyboru McCaffreya, a następnie Jennings prowadzący zamknąć szlak do Chin.

Bezpłatna ochrona po snapie Quandre Diggs opuścił środek i wyskoczył. Mógł pomyśleć, że Kittle jedzie zakrętem i się mylił. Kittle był szeroko otwarty na środku pola, ale Purdy go nie widział.

Mogło być trudno przewidzieć wybuch Kittle na podstawie jego wyglądu przed snapem. Purdy spojrzał w stronę McCaffreya, ale „przyczajony” obrońca pomógł McCaffreyowi.

Wydawało się, że Purdy patrzy na swoją następną lekturę, Jennings, ale nie pociągnął za spust. Purdy miał czystą kieszeń i dużo miejsca na wstawanie, ale zamiast tego pobiegł z tyłu, pchnął w lewo i ostatecznie wyrzucił piłkę.

Podsumowując, umiejętność Purdy’ego w przedłużeniu doprowadziła do dwóch podań przyziemienia i powinien był mieć kolejny spektakularny rzut przyziemienia do Aiyukiego, który padł.

Przestępstwo w San Francisco Trenta Williamsa była sprawiedliwą oceną Purdy’ego po meczu.

„Uwielbiam to, że Brockowi poświęca się tyle uwagi, na ile zasługuje. To dobry zawodnik, człowieku. I myślę, że każdy, kto ogląda piłkę nożną, może to zobaczyć” — powiedział Williams. „Nie mówię, że będzie następny Aarona Rodgersa czy Pat Mahomes, ale robi wszystko, czego potrzebujemy, a nawet więcej. Myślę, że możemy z nim dalej wygrywać.

Purdy prawdopodobnie gra na wyższym poziomie niż Garoppolo. Warto jednak zauważyć, że jego ostatnie statystyki z soboty (18 z 30 na 332 jardy i trzy podania z podaniem przyłożenia) nie odzwierciedlają jego ogólnej gry. Ten zespół 49ers — w tym sztab szkoleniowy — jest niesamowicie dobrze zbudowany, zapewniając idealne środowisko dla Purdy’ego.

Ale to są play-offy i lepsze drużyny są przed nami, zaczynając od Cowboys w niedzielę. Koła treningowe Shanahan w końcu będą musiały spaść, a Purdy zostanie poproszony o wygraną w bezpośrednim meczu powrotu, aby doprowadzić San Francisco do Super Bowl. Może to nie fair wymagać tego od nowicjusza, ale czy Purdy może odnieść sukces tam, gdzie zawiódł jego poprzednik?

(Górne zdjęcie: Michael Owens/Getty Images)

Leave a Comment