Delegacja senatorów z USA prosi, by nie spotykać się ze Smotrichem i Benem Gvirem

Delegacja amerykańskich senatorów przybyła do Izraela we wtorek poprosiła, by nie spotykać się ze skrajnie prawicowymi ministrami Bezalelem Smotrichem i Itamarem Ben Gvirem lub członkami ich frakcji twardogłowych, według izraelskiego urzędnika.

Prośba została złożona przez biuro demokratycznego senatora Jacky’ego Rosena, który przewodzi ponadpartyjnej delegacji z republikańskim senatorem Jamesem Lankfordem, izraelski urzędnik powiedział The Times of Israel, potwierdzając raport serwisu informacyjnego Axios.

Jak dotąd administracja Bidena właśnie to zrobiła powściągliwy od publicznego ogłaszania takich bojkotów, a sekretarz stanu Antony Blinken wyjaśnił, że Stany Zjednoczone będą oceniać nowy twardogłowy izraelski rząd na podstawie jego polityki, a nie osobowości. Inni urzędnicy Bidena, tacy jak ambasador w Izraelu Tom Nides, powiedzieli, że ich głównym rozmówcą w Jerozolimie jest premier Benjamin Netanjahu i że pociągają go bezpośrednio do odpowiedzialności za posunięcia skrajnie prawicowych partnerów.

Ale inni członkowie Partii Demokratycznej wydają się mniej zadowoleni z koalicji Netanjahu, która jest postrzegana jako najbardziej prawicowa w historii Izraela. Fakt, że prośba o niespotykanie się ze Smotrichem i Benem Gvirem pochodzi od Rosena, który jest uważany za jednego z najbardziej proizraelskich członków klubu Demokratów, pokazuje również, jak powszechny jest niepokój w Waszyngtonie, zwłaszcza w partii Bidena.

Smotrich, który pełni funkcję ministra finansów i ministra odpowiedzialnego za politykę Zachodniego Brzegu w ministerstwie obrony, od dawna opowiada się za aneksją znacznej części terytorium bez przyznania Palestyńczykom równych praw na tych obszarach. Wyraził również przeciwne poglądy na temat arabskich Izraelczyków i LGBTQ osoby.

Ben Gvir, który pełni funkcję ministra bezpieczeństwa narodowego, podziela wiele poglądów Smotricha i jest uczniem nieżyjącego już rasistowskiego rabina Meira Kahane. Został skazany za akty terroryzmu za wspieranie wyjętego spod prawa ruchu Kach Kahane’a i od dawna opowiada się za wydaleniem „nielojalnych” arabskich Izraelczyków.

Senatorowie USA Michael Bennet, Kirsten Gillibrand, Jacky Rosen, marokański minister spraw zagranicznych Nasser Bourita, senatorowie Mark Kelly, Dan Sullivan, James Lankford i Ted Budd w Rabacie, 15 stycznia 2023 r. (Jacky Rosen/Twitter)

Zarówno Ben Gvir, jak i Smotrich również zrobili powtórki uwłaczający komentarze na temat judaizmu reformowanego, które prawdopodobnie nie podobały się Rosenowi, który był prezesem jego reformowanej synagogi w Nevadzie przed wejściem do Kongresu.

Biuro Smotricha potwierdziło, że nie ma on obecnie planów spotkania się z delegacją siedmiu senatorów USA. Rzecznik powiedział, że był zajęty przygotowywaniem przyszłorocznego budżetu i dowiedział się o delegacji dopiero z doniesień medialnych.

Biuro Bena Gvira odmówiło informacji, czy takie spotkanie się odbędzie, ale wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że reporter Axios, który ujawnił tę historię, był zaangażowany w „kampanię” motywowaną politycznie przeciwko ministrowi bezpieczeństwa narodowego.

„W ostatnich tygodniach, w obliczu wielu próśb senatorów, ambasadorów, konsulów i urzędników międzynarodowych o spotkanie z ministrem, [the reporter] ponownie zdecydował się na kampanię przeciwko ministrowi Benowi Gvirowi” – ​​napisano w oświadczeniu. „Minister jest zajęty sprawami ministerstwa, ale wciąż ma nadzieję, że znajdzie czas na te ważne spotkania z dyplomatami z całego świata, aby dalej wzmacniać pozycję Izraela na świecie”.

Delegacja, w skład której wchodzą także Demokraci Kirsten Gillibrand, Michael Bennet i Mark Kelly oraz Republikanie Dan Sullivan i Ted Budd, spotka się z Netanjahu, przewodniczącym Knesetu Amirem Ohaną i innymi izraelskimi prawodawcami w Knesecie.

Ustawodawcy są częścią senackiego klubu kongresowego Abraham Accords, który został utworzony w zeszłym roku wraz z równoległym panelem w Izbie Reprezentantów, aby rozszerzyć rolę władzy ustawodawczej w postępach w normalizacji porozumień podpisanych przez Izrael ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi . Maroko.

Izrael jest ostatnim przystankiem w podróży delegacji do wszystkich czterech krajów Przymierza Abrahamowego, która rozpoczęła się w ubiegły czwartek.

Rzecznicy Rosen i Lankford nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

We wtorek Netanjahu spotkał się osobno z kilkoma przywódcami amerykańsko-izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych. W tweecie po spotkaniu Netanjahu powiedział, że powiedział lobby proizraelskiemu, że „nie zawaha się działać” przeciwko Iranowi i podziękował AIPAC za jego wysiłki na rzecz wzmocnienia stosunków amerykańsko-izraelskich.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy „Times of Israel” – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, lekturę obowiązkową o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy modlitwę. W przeciwieństwie do innych publikacji informacyjnych, nie postawiliśmy paywalla. Ale ponieważ nasze dziennikarstwo jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których „The Times of Israel” stał się ważny, do wsparcia naszej pracy poprzez dołączenie Społeczność The Times of Israel.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wspierać nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel REKLAMA BEZPŁATNAa także dostęp ekskluzywna zawartość dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horovitz, założyciel The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Leave a Comment