Delhi dostaje drugą szansę na wybór burmistrza | Najnowsze wieści z Indii

Siedziba Zgromadzenia Obywatelskiego w Delhi prawdopodobnie będzie kolejną chaotyczną próbą wyboru burmistrza we wtorek, trzy tygodnie po tym, jak pierwsze posiedzenie nowej izby zakończyło się starciami i walkami na pięści między radnymi Partii Aam Aadmi. AAP) i Bharatiya Janata Party (BJP) położyły ciemny ślad na zwykle rutynowym procesie.

AAP, która wygrała grudniowe wybory samorządowe, zdobywając 134 mandaty w 250-osobowym parlamencie, chce wystawić swojego kandydata na burmistrza Shelly Oberoi i kandydata na zastępcę Aaleya Mohammada Iqbala. Zdobywając 105 okręgów, BJP wybrało Rekhę Guptę na burmistrza i Kamala Bagriego na swojego zastępcę.

Oprócz 250 radnych kolegium elektorów burmistrza tworzy 14 posłów z Delhi i 10 posłów z Delhi.

Spośród 274 wyborców AAP ma 150 członków, a BJP ma 113 członków. Kongres ma dziewięciu radnych, a dwóch jest niezależnych.

Przeczytaj także: Delhi Govt: MCD bez burmistrza przez 8 miesięcy, zadzwoń wkrótce

Jednakże, podobnie jak w przypadku pierwszego posiedzenia Izby, prawdopodobną usterką jest zaprzysiężenie dziesięciu imiennych członków, którzy są znani jako starsi i nie mają prawa głosu, ale którzy mogą zmienić równowagę sił w niektórych droga. organ kontrolujący finanse Miejskiej Korporacji Delhi (MCD).

6 stycznia Centrum Obywatelskie pogrążyło się w chaosie, gdy radni obu partii wymieniali się ciosami, popychali, wspinali się na stoły, a nawet próbowali użyć mebli jako broni, co skłoniło przywódcę do przełożenia wyborów burmistrza – pierwszych od 1957 roku.

Walka wybuchła po tym, jak kandydat na wicegubernatora (LG), doradca BJP Satya Sharma, rozpoczął sesję od złożenia przysięgi komisarzom, co według AAP było zerwaniem z tradycją, w której wybrani radni są zaprzysiężeni jako pierwsi. Już wtedy, mimo chaosu, zaprzysiężono cztery ratusze.

Sharma potwierdził, że ślubowanie zostanie złożone przed radnymi również we wtorek.

„Na początku całej pracy najpierw składa się ślubowanie starszych, potem wybrani członkowie rady” – powiedział. „Mam nadzieję, że wszystkie partie będą współpracować i pozwolą, aby dom funkcjonował, a wybory na burmistrza przebiegły sprawnie”.

Jednak według szefa AAP MCD i Rajendry Nagara MLA Durgesha Pathaka, lista porządku dziennego pokazuje, że radni zostaną zaprzysiężeni jako pierwsi, a następnie komisarz. Następnie wybiera się burmistrza i zastępcę burmistrza, a następnie sześciu członków komisji stałej.

„Dzisiaj MCD również przyznało, że AAP miało absolutną rację, w końcu opublikowało listę porządku dziennego, zgadzając się z naszymi żądaniami. Od początku mówiliśmy, że nie mamy nic przeciwko, aby wybory odbyły się zgodnie z Konstytucją i DMC [Delhi Municipal Corporation] prawo. Prosimy BJP o pełną współpracę w procesie wyborczym zgodnie z Konstytucją” – powiedział Pathak.

Lista porządku obrad sporządzona przez sekretarza gminy obejmuje cztery pozycje, poczynając od zaprzysiężenia komisarzy i starszych gminy; wybór burmistrza, zastępcy burmistrza i sześciu stałych członków komisji.

„Czy przysięga zostanie złożona najpierw wybranym członkom rady, czy starszyźnie wioski, decyduje przewodniczący. Lista porządku obrad nie określa jasno, kto pójdzie pierwszy” – powiedział urzędnik miejski, który jest świadomy tego procesu.

Podczas gdy AAP twierdzi, że BJP próbuje skłonić starszego do głosowania nawet w wyborach burmistrza, BJP twierdzi, że jeśli AAP zostanie burmistrzem, partia nie pozwoli starszemu złożyć przysięgi, ponieważ będzie spór o to, kto powinien poleć je.

Dzień przed sesją 6 stycznia nominacja Sharmy również doprowadziła do rozłamu między AAP a BJP. Partia rządząca w Delhi twierdziła, że ​​jego nominacja przez LG VK Saxena była zerwaniem z tradycją powoływania starszego doradcy prezydenta.

Prezydent BJP w Delhi, Virendra Sachdeva, oskarżył w poniedziałek AAP o podżeganie do walki na pierwszym spotkaniu.

Przeczytaj także: MCD w centrum sporu: organy strefowe, olchy

„Niedawno odbyliśmy spotkanie naszych radnych, aby omówić zaprzysiężenie. Chcemy, aby przysięga została złożona, aby dom MCD mógł funkcjonować. AAP ostatnim razem wywołało pożar. Mimo wygranej 134 podopiecznych, denerwują się o swoich radnych, bo w partii jest rozłam.

Z pewnością ustawa antynarkotykowa nie dotyczy wyborów burmistrza, a radni mogą głosować na kandydata niezależnie od przynależności politycznej.

Organ obywatelski Delhi od ośmiu miesięcy nie ma burmistrza, ponieważ wygasły uprawnienia poprzednich trzech korporacji. Wybory miejskie miały pierwotnie odbyć się w kwietniu ubiegłego roku, ale zostały przełożone po tym, jak Centrum zdecydowało o połączeniu trzech organów obywatelskich w celu oczyszczenia finansów korporacji.

Od tego czasu MCD jest kierowany przez specjalnego oficera i komisarza, obu mianowanych przez Centrum.


Leave a Comment