Dezinformacja klimatyczna „dopalacze rakietowe” na Twitterze Muska

WASHINGTON (AP) — Wyszukaj na Twitterze słowo „klimat”, a pierwszą automatyczną sugestią nie jest „kryzys klimatyczny”, „prace związane z klimatem”, a nawet „zmiana klimatu”, ale „oszustwo klimatyczne”.

Kliknięcie sugestii spowoduje wyświetlenie dziesiątek postów zaprzeczających rzeczywistości zmian klimatu i wprowadzających w błąd twierdzeń o wysiłkach na rzecz ich złagodzenia.

Taka dezinformacja rozkwitł na Twitterze ponieważ został kupiony przez Elona Muska w zeszłym roku, ale witryna nie jest jedyną promującą treści, które według naukowców i ekologów podważają poparcie społeczne dla polityk opracowanych w celu reagowania na zmieniający się klimat.

„To, co dzieje się w ekosystemie informacyjnym, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla działań” – powiedziała Jennie King, szefowa badań klimatycznych i reagowania w londyńskim non-profit Institute for Strategic Dialogue. „Zasiewa ziarno wątpliwości i sprawia, że ​​​​ludzie myślą, że być może nie ma naukowego konsensusu”.

Instytut jest częścią koalicji grup ekologicznych, które w czwartek opublikowały a raport śledzenie dezinformacji na temat zmian klimatycznych w miesiącach przed, w trakcie i po szczycie klimatycznym ONZ w listopadzie.

W raporcie zarzucono między innymi platformom mediów społecznościowych, że nie egzekwują swoich zasad zakazujących dezinformacji na temat zmian klimatycznych.. To tylko najnowsze, aby podkreślić rosnący problem dezinformacji klimatycznej na Twitterze.

Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, zezwoliła na prawie 4000 reklam na swojej stronie, z których większość została kupiona przez firmy zajmujące się paliwami kopalnymi Naukowcy stwierdzili, że obaliło to naukowy konsensus dotyczący zmian klimatycznych i skrytykowało próby reagowania na nie.

W niektórych przypadkach reklamy i posty podawały inflację i obawy gospodarcze jako powody sprzeciwu wobec polityki klimatycznej, ignorując jednocześnie koszty bezczynności. Naukowcy odkryli również, że znaczna liczba kont publikujących fałszywe twierdzenia na temat zmian klimatycznych rozpowszechnia również dezinformacje na temat wyborów w USA, COVID-19 i szczepionek.

Twitter nie odpowiedział na pytania The Associated Press. Rzecznik Meta powołał się na politykę firmy, która zabrania reklam, które zostały uznane za fałszywe przez partnerów weryfikujących fakty, grupę, w skład której wchodzi AP. Reklamy wskazane w raporcie nie zostały zweryfikowane pod kątem faktów.

Pod rządami Muska Twitter zwolnił tysiące pracowników i wprowadził zmiany moderował jego treść, co według krytyków osłabiło wysiłek. W listopadzie firma ogłosiła, że ​​nie będzie już egzekwować swojej polityki przeciwko dezinformacji dotyczącej COVID-19. Musk przywrócił także wielu wcześniej zbanowanych użytkowników, w tym kilku, którzy rozpowszechniali wprowadzające w błąd twierdzenia na temat zmian klimatu. Przypadki podżegania do gniewu i ataki na osoby LGBTQ wzrosła.

Według raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu przez organizację non-profit Advance Democracy, liczba tweetów zawierających „mistyfikację klimatyczną” lub inne hasła związane z zaprzeczaniem zmianom klimatycznym wzrośnie o 300% w 2022 roku. Chociaż Twitter oznaczył niektóre treści jako dezinformację, wiele popularnych postów nie zostało oznaczonych.

Nowy system kontroli Muska Według raportu Center for Countering Digital Hate, innej organizacji monitorującej dezinformację w Internecie, może to stanowić część problemu. W przeszłości niebieskie kleszcze były noszone przez osoby publiczne, takie jak dziennikarze, urzędnicy państwowi lub celebryci.

Teraz każdy, kto chce zapłacić 8 USD miesięcznie, może poszukać kleszcza. Posty i odpowiedzi ze zweryfikowanych kont są automatycznie promowane na platformie, dzięki czemu są bardziej widoczne niż treści od użytkowników, którzy nie płacą.

Kiedy badacze z Center to Fight Digital Hate przeanalizowali zweryfikowane konta po przejęciu władzy przez Muska, odkryli, że rozpowszechniają one cztery razy więcej dezinformacji o zmianach klimatycznych niż użytkownicy, którzy zostali zweryfikowani, zanim Musk je kupił.

Systemy weryfikacji są zwykle tworzone w celu zapewnienia użytkowników, że konta, które monitorują, są legalne. Jednak według Imrana Ahmeda, dyrektora generalnego centrum, nowy system Twittera nie rozróżnia między autorytatywnymi źródłami na temat zmian klimatycznych a tymi, którzy mają 8 dolarów i opinię.

„To, co znaleźliśmy”, powiedział Ahmed, „w rzeczywistości przyspieszyło rozprzestrzenianie się kłamstw i dezinformacji”.

__

Ta historia została zaktualizowana, aby poprawić nazwisko Imrana Ahmeda.

Leave a Comment