Dlaczego Wietnam obchodzi Rok Kota zamiast Królika

[Source]

Podczas gdy większość krajów i diaspor azjatyckich witała Nowy Rok Księżycowy, świętując królika, Wietnam, gdzie obserwuje się odpowiednik Tết Nguyễn Đán, uhonorował inne zwierzę: kota.

akcje Wietnamu 10 chiński 12 znaków kalendarza zodiaku, między którymi różnice to królik i wół, które są zastępowane wietnamski kalendarz razem kot i bawoły.

Odchylenie wyjaśnia kilka teorii: jedno twierdzenie oparte na językoznawstwie twierdzi, że w pewnym momencie historii chińskie słowo oznaczające królika brzmiało „wąż”. źle zinterpretowane jako „meo”, wietnamskie słowo oznaczające kota.

Jednak ta „błędna interpretacja” nie jest do końca dokładna Doan Thanh Loc, konsultant ds. kultury Wietnamskiego Centrum Kultury Southern Jade Pavilion. Zamiast tego Loc argumentował, że jest to związane z symbolami używanymi do przedstawiania „niebiańskich pni” i „ziemskich gałęzi”, które odpowiadają każdemu rokowi w chińskim kalendarzu księżycowym, na którym opiera się Tết.

Więcej od NextShark: Michelle Yeoh na przemówieniu akceptacyjnym Festiwalu Filmowego w Palm Springs: „Reprezentacja ma znaczenie”

„Wąż niekoniecznie oznacza kota lub królika. To tylko symbole, których użyliśmy jako kodu dla ziemskich gałęzi” – powiedział Loc NPR.

Inne wyjaśnienie pochodzi z chińskiej i wietnamskiej wersji a legenda rasy, która określiła listę zwierząt zodiaku.

W chińskiej wersji szczur i kot byli na byku, gdy szczur wepchnął kota do wody, co doprowadziło do jego klęski. Tymczasem królik skaczący po skałach szczęśliwie wylądował na pływającej kłodzie, która szybko doprowadziła go do brzegu i pomogła czwartemu.

Więcej od NextShark: Zmieniający się krajobraz Hollywood z zadowoleniem przyjmuje zwiększoną reprezentację Azji Południowej na ceremonii rozdania Oscarów

Natomiast w wersji wietnamskiej domyślnie brakowało królika. Jego kot potrafił również pływać, co pomogło mu zająć czwarte miejsce w konkursie.

Inne teorie koncentrują się na bardziej bezpośrednim szacunku dla kota.

Nguyen Hieu Tin, ekspert od tradycyjnej kultury wietnamskiej, powiedział, że wszystko zależy od tego, które zwierzę pomaga w produkcji żywności.

Więcej od NextShark: Wirtualne wydarzenie „Night Market Remix” wspierające Big Brothers Big Sisters z Nowego Jorku

„Ryż jest ważną częścią wietnamskiego rolnictwa, ale pola są zagrożone przez szczury i koty [that hunt them] jest popularnym zwierzęciem wśród Wietnamczyków” – powiedział Tin AFP Agencja prasowa.

„Innym wyjaśnieniem jest to, że Wietnamczycy nie chcą podążać za tym samym zwierzęciem przez dwa lata. Widzą, że mysz i królik są blisko spokrewnione” – dodał.

Mała różnica tworzy link do geografii: podczas gdy Chińczycy pierwotnie żyli na sawannach i zbliżyli się do królików, Wietnamczycy mieszkali na nizinach i preferowali koty.

Więcej od NextShark: KCON 2022 ogłasza skład swojej grupy K-pop z Chicago

„Mieszkańcy sawanny wolą koczownicze życie w pobliżu pustyni i wybrali królika jako zwierzę żyjące na dzikich polach” – powiedział NPR wykładowca UCLA Quyen Di.

Z drugiej strony Wietnamczycy uważają króliki za „zwierzęta jadalne”, podczas gdy koty za „ich współlokatorów”.

Jednak inni twierdzą, że kot po prostu emanuje większą mocą niż królik.

„Myślę, że kot jest wart więcej, ponieważ królik jest zbyt miękki. Nie ma siły kota. Ja też urodziłem się w roku kota i jestem z tego bardzo dumny” – powiedział jeden z Wietnamczyków Wewnątrz publikacji.

Powiązane historie:

Leave a Comment