Do czego jeszcze służy gniazdo M.2 WiFi?

Obecnie wiele płyt głównych i laptopów ma szeroką gamę gniazd M.2, z których tylko część jest zdolna do obsługi dysków SSD NVME, a często z uporczywym gniazdem na karty Wi-Fi. Albo do tego generalnie mają być używane, ale jak [Peter Brockie] dowiedziałem się Kradzież w witrynach takich jak AliExpress polega na tym, że można uzyskać wiele alternatywnych kart rozszerzeń dla tych automatów, które nie mają nic wspólnego z Wi-Fi.

Dlaczego nie powinno to nikogo dziwić Interfejs M.2 ponieważ każdy typ klucza definiuje jeden lub więcej interfejsów elektrycznych dostępnych w tym konkretnym gnieździe M.2. W przypadku gniazd przeznaczonych do użytku z dyskami SSD NVME zobaczysz kluczowanie M, które udostępnia 4 linie PCIe. Tak zwane gniazda WiFi na wielu płytach głównych są zwykle ustawione na A/E, co oznacza dwa tory PCIe, USB 2.0, I2C i jakiś inny, dość niskopoziomowy interfejs. Oznacza to, że do tych gniazd można podłączyć dowolne urządzenie peryferyjne PCIe lub USB (2.0), o ile przepustowość jest wystarczająca.

Co [Peter] znalezione obejmuje karty adapterów, które dodają Ethernet (1 Gb, 2,5 Gb), porty USB 2.0, kartę SIM (adapter bezprzewodowy?), światłowodową kartę sieciową SFP, wiele adapterów portów M.2 do 2+ SATA, układy akceleratorów tensorowych ( NPU-d) a nawet pełny adapter gniazda M.2 na x16 PCIe. Zaletą tego jest to, że jeśli nie zależy ci na korzystaniu z Wi-Fi z systemem, ale jeden z tych portów leży bezużytecznie, możesz sprawić, by działał dla Ethernetu, SFP, SATA lub innych celów, lub po prostu łączyć wewnętrzne urządzenia USB.

Oczywiście nie jest to rynek, który był niewykorzystany przez bardzo długi czas, z jasną perspektywą samodzielnie zaprojektowanych kart M.2. Kto nie chciałby majstrować przy urządzeniu FPGA w gnieździe PCIe x2?

(Dzięki [RebootLoop] o poradę!)

Leave a Comment