Dyrektor generalny Novartis mówi, że Covid staje się endemiczny i wzywa do lepszej gotowości na pandemię

Novartis ogłosił w sierpniu, że planuje wydzielić swoją jednostkę generyczną, Sandoz, aby skoncentrować się na swoich zastrzeżonych lekach na receptę.

Bloomberga | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Prezes szwajcarskiego giganta farmaceutycznego Novartis ostrzegł w czwartek, że pandemia koronawirusa prawdopodobnie wejdzie w fazę endemiczną i ponownie wezwał decydentów do odpowiedniego finansowania gotowości na wypadek pandemii.

„Jeśli spojrzysz na ostatnie dwa lata, mamy populacje, które zbudowały odporność, masz wirusa, który wciąż się zmienia, ale myślę, że żyjemy w bardziej endemicznym środowisku dla koronawirusów, a konkretnie wirusa Covid ”, powiedział dyrektor generalny Novartis Vas Narasimhan w rozmowie z CNBC na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

„Oznacza to, że będziemy mieli sporadyczne epidemie, będziemy mieli zagrożone populacje, które będą musiały być nadal szczepione, ale spodziewam się, podobnie jak w przypadku innych koronawirusów w ciągu ostatnich kilku stuleci, że populacje ludzkie będą dostosować się i dojść do jakiegoś rozwiązania tego wirusa”.

Narasimhan, którzy wcześniej ostrzegali, że przyszłe pandemie z pewnością mogą się wydarzyćwyjaśnił, że światowi przywódcy muszą wyciągnąć wnioski z kryzysu związanego z koronawirusem, aby znaleźć się w lepszym miejscu na przyszłe pandemie.

„Myślę, że teraz naprawdę ważne jest skupienie się na przygotowaniu na wypadek pandemii na przyszłość” – powiedział Narasimhan.

„Nie jestem pewien, czy wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości na temat tego, w co musimy inwestować [research and development]musimy więcej inwestować w przygotowanie się na następną pandemię – i myślę, że powinno to znaleźć się w globalnym programie” – dodał.

„wyniszczająca łatwowierność”

Jego komentarze pojawiły się wkrótce po tym, jak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że niepowodzenie świata w przygotowaniu się na przyszłe pandemie „nadwyręża łatwowierność”.

Przemawiając w środę na WEF, Guterres powiedział: „W jakiś sposób – po tym, jak przetrwaliśmy – nie wyciągnęliśmy wniosków z globalnej pandemii dotyczącej zdrowia publicznego. Nie jesteśmy nawet w pobliżu gotowi, kiedy nadejdą pandemie”.

W zeszłym miesiącu Chiny nagle zakończyły większość środków kontroli Covid-19, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby infekcji wśród populacji liczącej 1,4 miliarda.

Pekin zgłoszone w sobotę prawie 60 000 osób z covidem zmarło w szpitalach po tym, jak kraj zniósł surowe ograniczenia covidowe w zeszłym miesiącu, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z poprzednimi danymi.

Zapytany, czy jakikolwiek rząd ma farmakologiczny sens zajmować twarde stanowisko w sprawie obywateli Chin wjeżdżających do kraju po ponownym otwarciu Pekinu, Narasimhan powiedział: wirusy poruszają się niezależnie od siebie i tak naprawdę nie zwracają uwagi na granice państwowe”.

„Wciąż wierzę, że otwarte granice i otwarta gospodarka są właściwym rozwiązaniem dla porządku światowego” – dodał.

Leave a Comment