Egipska mumia Złotego Chłopca „cyfrowo rozpakowana”, gdy skany ujawniają starożytne tajemnice

KAIR – znany jako egipskie “złoty chłopak,” zmumifikowane szczątki Od dawna tajemnice dotyczą nastolatka pochowanego 2300 lat temu. Teraz zostały „cyfrowo rozpakowane” naukowców, ujawniając intymne szczegóły, które pozostawały nieodkryte przez ponad wiek.

Radiolodzy z Uniwersytetu w Kairze w Egipcie wykorzystali tomografię komputerową do nieinwazyjnego rozpakowania szczątków, odkrywając zarówno oznaki bogactwa, jak i wysiłków, aby zapewnić mu bezpieczne przejście do życia pozagrobowego.

Według autorów badanie Szczątki zostały ozdobione 49 cennymi amuletami, w tym skarabeuszem ze złotego serca, który został użyty do zastąpienia serca chłopca, ujawniono we wtorek.

Egipscy balsamiści umieścili amulety w zaświatach, aby chronić ciało i nadać mu witalność, a w ustach umieszczono amulet ze złotego języka, aby zapewnić zmarłym możliwość mówienia w zaświatach.

Okłady są cyfrowo usuwane, aby odsłonić amulety zakrywające ciało. Uniwersytet Kairski / Granice

Sahar Saleem, profesor radiologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Kairze i współautor badania, powiedział NBC News, że nienaruszone szczątki ujawniły status społeczno-ekonomiczny chłopca – prawdopodobnie pochodził z zamożnej rodziny. rodzina – i znaczenie amuletów w życiu pozagrobowym, które leżało u podstaw złożonego systemu wierzeń starożytnych Egipcjan.

Ciało przeszło „bardzo kosztowny i rozległy proces modyfikacji”, powiedział Saleem, który spędził lata na cyfrowym rozpakowywaniu mumii, w tym rodzin królewskich faraonów. „Powiedziałbym, że pochodził z bardzo bogatej rodziny, a może szlacheckiej rodziny” – dodał.

Saleem napisał w badaniu, że „skarabeusz serca jest wspomniany w 30. rozdziale Księgi Umarłych: był ważny w życiu pozagrobowym przy ocenianiu zmarłego i ważeniu serca na podstawie piór bogini Maat”.

Zmumifikowane szczątki odkryto w 1916 roku na cmentarzysku Nag el-Hassay w południowym Egipcie, które było używane od około 332 do 30 roku p.n.e., czyli tzw. epoki ptolemejskiej. Pozostawiono go bez zbadania do czasu nowych badań w podziemiach Muzeum Egipskiego w Kairze.

Eksperci byli w stanie określić, że chłopiec miał 14 lub 15 lat na podstawie stopnia zrośnięcia kości i niewyrzniętych zębów mądrości. Miał 4 stopy 2 (128 centymetrów) wzrostu i był nieobrzezany, a przyczyny śmierci nie można było ustalić.

Szczątki chłopca złożono w dwóch trumnach, zewnętrznej z czarnym greckim napisem, a wewnętrznej w drewnianym sarkofagu.

Oprócz nastolatka pochowanego ze złoconą maską pochowano również sandały.

„Sandały były prawdopodobnie przeznaczone dla chłopca, aby wyszedł z trumny” – napisał Saleem. „Zgodnie z rytuałem starożytnej egipskiej Księgi Umarłych, zmarły musiał nosić białe sandały, aby być pobożnym i czystym przed recytowaniem jej wersetów”.

Po lewej: Ciało owinięte paprociami i ubrane w złoconą maskę.  Po prawej: wewnętrzna trumna.
Po lewej: Ciało owinięte paprociami i ubrane w złoconą maskę. Po prawej: wewnętrzna trumna.Uniwersytet Kairski / Granice

Joann Fletcher, egiptolog i profesor z York University, który nie był zaangażowany w badania, powiedział NBC News, że pokazują one „wartość nieinwazyjnych, nieniszczących form analizy”.

„Obrazowanie CT wykorzystywane do drukowania 3D może przynieść prawdziwy postęp w dziedzinie badań nad mumiami – sami wykorzystaliśmy tę samą pionierską technologię w 2020 roku, aby stworzyć autentyczne starożytne egipskie dźwięki wokalne. pierwszy raz,” powiedział.

Badanie opublikowane we wtorek wykazało, że amulety zostały umieszczone zarówno wewnątrz „złotego chłopca”, jak i między opakowaniami używanymi do mumifikacji szczątków. Skan wykazał, że były ułożone w trzech kolumnach.

„Dobrze jest widzieć, jak takie metody skanowania są wykorzystywane do badania, w jaki sposób te charakterystyczne amulety zostały umieszczone w określonych miejscach na ciele, gdzie pełniły funkcję ochronną” – powiedział Fletcher.

Badania wykazały, że wiele amuletów było wykonanych z metalu, prawdopodobnie ze złota, a inne z fajansu, kamieni lub wypalanej gliny.

„W przeszłości zbyt często były usuwane z ich pierwotnego kontekstu na ciele i dlatego postrzegane jako biżuteria, która błędnie rozumiała ich prawdziwy cel jako potężnego amuletu” – dodał Fletcher.

Nowe badanie pojawia się, gdy brytyjskie muzea debatują, czy termin „mumia” jest odpowiedni do opisywania zmumifikowanych szczątków, ponieważ niektórzy twierdzą, że ma on konotację „odczłowieczającą”.

„Jeśli znamy nazwisko osoby, używamy go, w przeciwnym razie używamy terminu„ zmumifikowany mężczyzna, kobieta, chłopiec, dziewczyna lub osoba ”na naszych etykietach, ponieważ odnosimy się do ludzi, a nie przedmiotów” – powiedział Muzea Narodowe. — poinformowała Szkocja w e-mailu.

„Słowo„ mumia ”nie jest złe, ale jest odczłowieczające, podczas gdy użycie terminu„ zmumifikowany człowiek ”zachęci naszych gości do myślenia o człowieku”.

Charlene Gubash relacjonowała z Kairu i Aina J. Khan z Londynu.

Leave a Comment