Fabryka SpaceX Starship, której celem jest zbudowanie pięciu mega-rakiet do 2023 roku

Dyrektor generalny Elon Musk mówi, że South Texas Starship SpaceX ma na celu zbudowanie do pięciu dwustopniowych mega-rakiet do 2023 roku.

Wysiłki sprzętowe SpaceX w Boca Chica w Teksasie rozpoczęły się na pustym polu pod koniec 2018 r., A testy Starhopper rozpoczęły się w 2019 r. Na przełomie 2019 i 2020 roku firma rozpoczęła budowę szkieletu istniejącej obecnie fabryki, opierając się głównie na kilku gigantycznych namiotach („konstrukcjach podwieszanych” podobne do tych stosowanych przez Teslę. SpaceX już rozpoczął ten proces wymienić te namioty razem większe stałe budynkiale dwa oryginalne namioty nadal przechowują ważne części procesu produkcyjnego statku kosmicznego.

Pod względem produkcji użytkowej produkcja ta nieznacznie zwolniła w 2022 r. To spowolnienie można prawdopodobnie częściowo wytłumaczyć koniecznością przeniesienia sprzętu i procesów Pierwsza ukończona część Starfactory. Ale ogólnie rzecz biorąc, skupiono się po prostu na SpaceX Udoskonalanie i testowanie Starship S24 i Super Heavy B7 – oba człony najnowszego pojazdu przeznaczonego do testowania pierwszego startu orbitalnego statku Starship.

Dopiero pod koniec 2022 roku Ship 24 mniej więcej zakończył testy dowodowe, a Boosterowi 7 brakuje jeszcze kilku testów do uzyskania pełnego zaufania do jego konstrukcji. SpaceX przeprowadził tylko ograniczone testy z w pełni ułożonymi statkami kosmicznymi, co jeszcze bardziej zmniejszyło zaufanie, jakie firma może mieć do zmontowanej rakiety. Brak danych potrzebnych do upewnienia się, czy niestandardowe projekty Starship i Super Heavy są wystarczająco dobre do wielu lotów testowych na orbitę, nie jest zaskoczeniem, że SpaceX wyprodukował tylko kilka użytecznych statków i dopalaczy w 2022 roku.

SpaceX testuje Ship 24 i Booster 7 od ponad pół roku. (SpaceX)

Jeśli jednak prognoza CEO Elona Muska jest poprawna, firma planuje zwiększyć użyteczną produkcję z Starbase w 2023 roku. Według Muska, SpaceX planuje zbudować w tym roku „około pięciu pełnych pakietów”, co oznacza pięć gotowych do lotu statków kosmicznych i pięć superciężkich dopalaczy.

W 2022 roku SpaceX ukończył Booster 7 i zbudował Booster 8, Booster 9 i większość Booster 10. Booster 8 niemal natychmiast spadł na podwórko emerytów. Booster 9, który zawiera kilka znaczących zmian konstrukcyjnych, przeszedł ograniczoną liczbę testów sprawdzających i wrócił do fabryki na początku stycznia – prawdopodobnie w celu zainstalowania silnika Raptor. Los Booster 10 jest niejasny, ale jest to doskonały przykład tego, jak szybko SpaceX może zbudować ogromny sprzęt Starship w odpowiednich warunkach. SpaceX zaczął układać B10 Pod koniec października 2022 r. i trzy miesiące później pojazdowi brakuje tylko dwóch stosów do pełnej wysokości.

Booster 9 wrócił do fabryki na początku stycznia 2023 roku.

W tym samym okresie SpaceX zakończył i natychmiast rozwiązał Starship S22, zakończył i rozpoczął testy statku 24, zakończył i rozpoczął testy statku 25 oraz zakończył układanie statku 26. Ulepszenia Boostera 9 po części, aby odizolować go od najbardziej rozczarowującego możliwego scenariusza, przejścia na emeryturę przed lotem. Nawet jeśli Booster 7 zawiedzie podczas testów przed startem lub próby wystrzelenia, ujawniając poważne wady konstrukcyjne, możliwe, że modyfikacje Boostera 9 już wyeliminowały te słabości, umożliwiając mu kontynuowanie kampanii testów w locie. Los statku 25 jeszcze bardziej zależy od losu statku 24.

Laev 25 z silnikami Raptor rozpocznie testy przed startem na początku 2023 roku.

W 2022 roku SpaceX ostatecznie wyprodukował dwa „pełne stosy”, a trzeci (S26/B10) prawdopodobnie zostanie ukończony – choć z mniej pewnym losem – na początku 2023 roku. Pięć pełnych paczek zostanie wysłanych w tym roku – to pięć statków i pięć dopalaczy, co wystarczyłoby do sparowania z innym i pełnego stosu – to byłaby duża poprawa. Jednak podobnie jak w 2022 r. produkcja na dużą skalę pozostaje ryzykowną propozycją do czasu pełnej kwalifikacji projektów budowanych pojazdów.

Dany ile czasu zajęło SpaceX częściowe zakwalifikowanie Super Heavy Booster 7, największym źródłem niepewności wydaje się być co najmniej kolejny miesiąc lub dwa, jeśli nie aż do połowy 2023 r. Produkcja statków kosmicznych wiąże się z wieloma niepewnościami, a wszystkie z nich są skomplikowane, ponieważ nie wiadomo, czy superciężki wzmacniacz będzie dostępny do wystrzelenia każdego nowego statku na czas.

S24 i B7 zadebiutują nie wcześniej niż na przełomie lutego i marca 2023 roku. (SpaceX)

Ostatecznie zupełnie inne ograniczenia oznaczają, że SpaceX musi zbudować tylko pięć pełnych pakietów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Po długim i bolesnym procesie FAA zakończyła przegląd środowiskowy obiektów SpaceX Starbase w Teksasie, pozwalając na maksymalne pięć startów statków kosmicznych orbitalnych (z pełnym stosem) rocznie. Licencja na start orbitalny Starship FAA, która nie została jeszcze wydana, może być jeszcze bardziej restrykcyjna. Na Florydzie budowana jest druga platforma Starship raczej nie zostanie wpuszczony na orbitę dopóki Starship nie udowodni, że jest umiarkowanie bezpieczny w południowym Teksasie, co może z łatwością zająć 12-18 miesięcy, jeśli nie dłużej.

Wraz z faktem, że nie super ciężka rakieta nośna latał pięć razy w pierwszym roku startu w historii, wydaje się, że trend Starship raczej się nie przełamie, SpaceX może prawie całkowicie wstrzymać produkcję w 2023 roku i spodziewa się kolejnego pełnego roku testów z wykorzystaniem tylko statków 24-26 i boosterów. 7, 9 i 10. Wbrew intuicji, to dobrze wróży lotom testowym statku kosmicznego w 2023 r., ponieważ wymagana jest duża część sprzętu trzy testy w locie są już na ukończeniu lub prawie gotowe do rozpoczęcia testów przed lotem.

Fabryka SpaceX Starship, której celem jest zbudowanie pięciu mega-rakiet do 2023 roku


Leave a Comment