Festiwal Tet w Nowym Orleanie oferuje mnóstwo wietnamskiego jedzenia | Gdzie NOLA je

Kilka lat temu była mglista noc, kiedy jechałem na festiwal Tet we wschodnim Nowym Orleanie. Może dlatego tak dokładnie to pamiętam.

Podróż pogrążyła się w mglistej ciemności. To tylko podkreśliło objawienie, które czekało na nas, gdy wchodziliśmy na teren zbudowany wokół festiwalu Kościół Królowej Marii Wietnamu. To było jak podniesienie kurtyny na scenie, która była jasna, radosna, pełna życia świąteczna i przejmująco pyszna.

Dzieci włóczyły się po terenie, wiele wyposażonych w głupie liny, odbijając się rykoszetem między zabawami w stylu karnawałowym. Namiot pełen gier losowych tętnił życiem; kuchnie plenerowe emitowały dźwięki i aromaty wietnamskiej kuchni w toku.Ludzie gromadzą się na festiwalu Tet 2022 w kościele Mary Queen of Vietnam w Nowym Orleanie. Trzydniowy festiwal, który pomaga zbierać fundusze dla kościoła, obejmował jedzenie, występy i muzykę różnych artystów. (Zdjęcie: Brett Duke, NOLA.com | The Times-Picayune | Prawnik z Nowego Orleanu)
Tet to wietnamskie święto Nowego Roku Księżycowego. Święto przypada 22 stycznia, zapoczątkowując Rok Kota (lub Rok Królika w chińskim zodiaku, który różni się od obchodów Wietnamu w tym roku znakiem zwierzęcym). Wydarzenia pobawić się nim w najbliższych dniach.

Największym z nich jest Festiwal Tet, organizowany corocznie przez kościół Marii Królowej Wietnamu, który jest centrum życia społeczności w Village de L’Est, przeważnie wietnamskiej dzielnicy we wschodnim Nowym Orleanie. W tym roku festyn odbędzie się w dniach 27-29. Zostaję.NR tet.nc.021622.8547.JPG

Ludzie gromadzą się na festiwalu Tet 2022 w kościele Mary Queen of Vietnam w Nowym Orleanie. Trzydniowy festiwal, który pomaga zbierać fundusze dla kościoła, obejmował jedzenie, występy i muzykę różnych artystów. (Zdjęcie: Brett Duke, NOLA.com | The Times-Picayune | Prawnik z Nowego Orleanu)
Chociaż obejmuje wiele różnych aspektów, jedzenie jest tak duże, że wydarzenie może przypominać wielki wietnamski festiwal kulinarny, z mieszanką ulicznego jedzenia i domowej kuchni.

To, co czyni to jedzenie wyjątkowym, to sposób, w jaki kościół się wokół niego organizuje.Tet Fest świętuje wietnamski Nowy Rok: zobacz zdjęcia

Festiwal Tet, organizowany przez wietnamski Kościół Królowej Marii, serwuje tradycyjne wietnamskie przysmaki, takie jak sajgonki, banh mi i pho. (Zdjęcie: Dinah L. Rogers)


W namiotach na całym terenie działa kilkanaście straganów z jedzeniem, z których każdy różni się od kościoła. Członkowie tych ministerstw przygotowują i serwują jedzenie, często korzystając z własnych rodzinnych przepisów. Wpływy idą do kościoła i programów własnych ministerstw.

„Jest tu jedzenie, którego nie można znaleźć w restauracjach” – powiedział Vinh Tran, diakon parafii. „To domowa kuchnia naszych parafian”.NR tet.nc.021920.059.jpg

David Pham, po lewej, i Jenny Vu, po prawej, mieszają pho, gdy tłumy świętują wietnamski Nowy Rok Księżycowy w piątek, 7 lutego 2020 r., w kościele Tet Fest Vietnam Queen Church w New Orleans East, Luizjana.
Kilka serwuje zupę pho z makaronem ryżowym. Ale jedno ministerstwo, Zakon Najświętszej Maryi Panny, przygotowuje zupę zwaną hu tieu, regionalną specjalność delty Mekongu w południowym Wietnamie. Ma lżejszy bulion i grubszy makaron przypominający udon i może zawierać mięso i owoce morza, powiedział Tran.

Inna grupa, duszpasterstwo mężczyzn, przygotowuje w tym roku kozie curry i kaszankę.pho_egg

Jako przekąskę podaje się zapłodnione jajo kacze, zwane po filipińsku balut. (Zdjęcie pracownicze: Ian McNulty, NOLA.com | The Times – Picayune)


Następnie jest trung vit long lub zapłodnione jajo kacze. Najbardziej znany jest ze swojej filipińskiej nazwy, kaczki balut i wielu występów w dziwnych programach kulinarnych. Z tymi wszystkimi chrupiącymi kawałkami nie przegapisz zjedzenia niewyklutego zarodka kaczki, kiedy go ugryziesz.

Na różnych straganach można znaleźć te same zszywki, takie jak sajgonki, miski z makaronem ryżowym (bułeczki) i banh mi. Ale każdy pokazuje swój własny styl, zachęcając do porównania.

„Jest trochę konkurencji” – powiedział Tran. „To jest w ich umysłach. To oczywiste, ale wiem, że każdy chce stworzyć najlepsze danie.Tet Fest świętuje wietnamski Nowy Rok: zobacz zdjęcia (kopia)

Helen Tran dmucha na makaron, aby go schłodzić podczas festiwalu Tet w kościele Marii Królowej Wietnamu. (Zdjęcie: Dinah L. Rogers)


Inne powtarzające się dania festiwalowe to banh xeo, naleśnik z mąki ryżowej z kurkumą, nadziewany wieprzowiną, krewetkami i kiełkami oraz gofry pandanowe, które są zielone z nutą kokosa między chrupiącymi krawędziami.Tet Fest świętuje wietnamski Nowy Rok: zobacz zdjęcia

Festiwal Tet w kościele Marii Królowej Wietnamu serwuje tradycyjne wietnamskie przysmaki, takie jak sajgonki, banh mi i pho, a także popularne gofry z zielonego pandanu. (Zdjęcie: Dinah L. Rogers)


Niektóre budki specjalizują się w deserach, daniach ciepłych i zimnych. Do najbardziej przyciągających wzrok i pysznych należą smażone banany, chuoi chien, z których robi się gęste ciasto i zanurza w garnkach z olejem, aby wyrosły z chrupiącą skórką i kremowym środkiem, nadając kwiatowy smak pieczonego banana.NR tet.nc.021920.063.jpg

My Nguyen składa kanapkę banh mi, gdy tłum świętuje Tet Fest, wietnamski Nowy Rok Księżycowy, w kościele Mary Queen of Vietnam, piątek, 7 lutego 2020 r., we wschodnim Nowym Orleanie.
W budkach serwowane są obfite ilości piwa, głównie Heinekena i Budweisera, jest też świeży sok z trzciny cukrowej (który jest orzeźwiający iwbrew oczekiwaniom nie słodko-słodki).

Otwieranie drzwiNR tetnowyrok.020919.cg_3.JPG

Członkowie Versailles Lion Dance Team występują podczas ubiegłorocznego Tet Fest w kościele Mary Queen of Vietnam we wschodnim Nowym Orleanie.
Podczas weekendowego wydarzenia Queen Mary Church of Vietnam nie tylko jedzenie i picie. Piątkowy wieczór rozpoczyna się tańcem smoków i obejmuje występy na żywo, pokazy mody, przejażdżki i gry dla dzieci, stoiska rzemieślnicze i inne namioty wypełnione różnymi grami losowymi, w których ludzie wbijają garści żetonów.

Wybór muzyki rozszerzył się, obejmując bardziej mainstreamowe, oprócz tradycyjnych i popowych wietnamskich zespołów. W tym roku obejmuje No Idea Band (13:30-17:30, 28 stycznia) i Groovy 7 (1:00-17:00, 29 stycznia), dwa popularne zespoły z regionalnego obwodu imprezowego.NR tet.nc.021622.9581.JPG

MARYJA KRÓLOWA WIETNAMU: Ludzie gromadzą się, by cieszyć się Tet Fest.
Tran powiedział, że kościół jest dumny z tego, że może gościć na festiwalu ludzi z całej społeczności i cieszy się, że spotyka się coraz więcej różnorodnych uczestników.Wietnamskie obchody Nowego Roku trwają do niedzieli w Nowym Orleanie

Ed Azemas czeka na swoje zamówienie na jedzenie od Q Tran podczas uroczystości Tet zorganizowanej przez Grupę Niepokalanej Konsumpcji w kościele Marii Królowej Wietnamu. (Zdjęcie: Peter G. Forest)
„Staramy się otworzyć drzwi dla wszystkich. To nie tylko dla naszego zboru, ale dla wszystkich w Nowym Orleanie i pokazać, co może zaoferować Nowy Orlean Wschodni” – powiedział.

„W ciągu tych trzech dni wydaje się, że ludzie zostawili swoje zmartwienia za bramą. Oznacza bycie razem, jedzenie, słuchanie muzyki, po prostu cieszenie się.

Festiwal Tet w kościele Queen Mary w Wietnamie

14011 Dwyer Blvd.

27 stycznia od 18:00 do 23:00; 28 stycznia od 10:00 do 23:00; 29 stycznia od 10:00 do 22:00

Wolne wejście

Korekta: Ta historia została zmieniona, aby zauważyć, że Tet oznacza Rok Kota, który różni się od tegorocznego Roku Królika w chińskim zodiaku.

Nowy Rok Księżycowy, święto obchodzone w wielu krajach i społecznościach azjatyckich, wypada 22 stycznia tego roku, rozpoczynając Rok Królika Chi…

O tej porze roku pozdrowieniom często towarzyszy królewski tort. Jest wszędzie, zarówno w znanych, jak i pozornych formach…

Stare powiedzenie zdecydowanie sprawdza się w moim życiu: w Nowym Orleanie, kiedy spotykamy się w restauracji, już rozmawiamy o następnej rzeczy, której chcemy…

Mam nadzieję, że jesteś głodny. Oto 52 smaki, spojrzenie na jedzenie w Nowym Orleanie przez kolejny pracowity rok, który obejmuje wydarzenie…

Leave a Comment