Film pasażera rejestruje ostatnie chwile przed katastrofą w Nepalu

NEW DELHI (AP) – 90-sekundowe wideo na smartfonie pasażera linii lotniczej Sonu Jaiswal zaczęło się, gdy samolot zbliżał się do pasa startowego, przelatując nad budynkami i zielonymi polami w Pokharze, mieście u podnóża Himalajów w Nepalu.

Wszystko wydawało się normalne, gdy transmisja na żywo Jaiswal na Facebooku zmieniła się z malowniczych widoków z okna samolotu na śmiech współpasażerów. W końcu Jaiswal, ubrany w żółty sweter, skierował aparat w swoją stronę i uśmiechnął się.

Wtedy to się stało.

Samolot nagle skręcił w lewo, gdy smartfon Jaiswal na krótko zarejestrował krzyki pasażerów. W ciągu kilku sekund materiał filmowy zaczął się trząść i zarejestrował pisk silnika. Pod koniec filmu ogromne płomienie i dym opanowały kadr.

Samolot Yeti Airlines lecący z Katmandu rozbił się w wąwozie Niedzielny samolot, w którym zginęły wszystkie 72 osoby na pokładzie, był pilotowany przez drugiego pilota Anju Khatiwadę, który przeszedł lata szkolenia pilotów w USA po tym, jak jej mąż zginął w katastrofie w 2006 roku w tej samej linii lotniczej. Koledzy opisali go jako wykwalifikowanego pilota, który był bardzo zmotywowany.

44-letni Khatiwada i 25-letni Jaiswal należą do ofiar śmiertelnych w Nepalu, kraju, w którym na przestrzeni lat doszło do wielu katastrof lotniczych, częściowo z powodu trudnego terenu, złej pogody i starzejącej się floty..

We wtorek władze zaczęły zwracać część zidentyfikowanych ciał członkom rodziny i zapowiedziały, że wyślą rejestrator danych samolotu ATR 72-500 do Francji. do analizy w celu ustalenia, co było przyczyną wypadku.

W indyjskim mieście Ghazipur, prawie 430 kilometrów (270 mil) na południe od miejsca katastrofy w Nepalu, rodzina Jaiswala była zrozpaczona i wciąż czekała na identyfikację jego ciała. Jego ojciec Rajendra Prasad Jaiswal pojechał samochodem do Katmandu w poniedziałek wieczorem i miał dotrzeć do stolicy Nepalu późnym wieczorem we wtorek.

„Trudno czekać” – powiedział brat Jaiswal, Deepak Jaiswal.

Wiadomość o katastrofie samolotu Jaiswala w Pokharze dotarła do jego domu zaledwie kilka minut po katastrofie, kiedy kanały informacyjne zaczęły nadawać obrazy wraku samolotu płonącego i kłębiącego się gęstym szarym dymem, powiedział Deepak.

Mimo to rodzina nie chciała uwierzyć w tę wiadomość, dając nadzieję na przeżycie.

Jednak w niedzielę wieczorem wszystko stało się jasne. Deepak, który potwierdził autentyczność transmisji Jaiswal na żywo dla The Associated Press, był jednym z pierwszych w swojej rodzinie, którzy obejrzeli wideo, które od tego czasu stało się wirusowe w Internecie.

„Nie mogliśmy uwierzyć w tę wiadomość, dopóki nie zobaczyliśmy wideo” – powiedział. “To boli.”

Jaiswal, ojciec trójki dzieci, pracował w lokalnym sklepie monopolowym w wiosce Alawalpur Afga w dystrykcie Ghazipur w stanie Uttar Pradesh. Deepak powiedział, że jego brat pojechał do Katmandu, aby odwiedzić świątynię Pashupatinath – hinduską świątynię poświęconą bogu Śiwie – i pomodlić się za syna, zanim wyruszył na zwiedzanie Pokhary z trzema innymi przyjaciółmi.

„Był nie tylko moim bratem” – powiedział Deepak. „Straciłem w nim przyjaciela”.

Tragedia była głęboko odczuwalna w Nepalu, gdzie 53 pasażerów było mieszkańcami.

Setki krewnych i przyjaciół ofiar pocieszało się we wtorek w miejscowym szpitalu. Rodziny niektórych ofiar, których ciała zostały zidentyfikowane, przygotowały pogrzeby dla swoich bliskich.

Jednak koledzy drugiego pilota Khatiwady wciąż nie wierzyli.

„Był bardzo dobrym pilotem i bardzo doświadczonym” – powiedział o Khatiwadzie rzecznik Yeti Airlines, Pemba Sherpa.

Khatiwada zaczęła latać z Yeti Airlines w 2020 roku – cztery lata po tym, jak jej mąż Dipak Pokhrel zginął w katastrofie lotniczej. Leciał DHC-6 Twin Otter 300 tej samej linii lotniczej, kiedy rozbił się i stanął w płomieniach w dzielnicy Jumla w Nepalu, zabijając wszystkich dziewięciu na pokładzie. Khatiwada później ożenił się ponownie.

Sherpa powiedział, że Khatiwada był „doświadczonym pilotem o przyjaznej naturze” i awansował na kapitana po dołączeniu do linii lotniczej w 2010 roku po zarejestrowaniu tysięcy godzin lotu.

„Straciliśmy to, co najlepsze” – powiedział Sherpa.

___

Dziennikarz wideo Associated Press, Piyush Nagpal, przyczynił się do powstania tego raportu.

Leave a Comment