Fizycy twierdzą, że to najlepsze miejsce do schronienia się przed wybuchem jądrowym w pomieszczeniu

Zdjęcie: Shutterstock (Shutterstock)

Nowe badanie zapewnia sprawdzenie rzeczywistych szans na przeżycie wybuchu jądrowego. Sugeruje to, że nawet jeśli ukrywasz się w pomieszczeniu i wystarczająco daleko, aby uniknąć natychmiastowej dezintegracji, szybkie wiatry z eksplozji mogą wystarczyć, by cię zabić lub poważnie zranić. Ale odkrycia pokazują również najlepsze lokalizacje w budynku, w których można się schronić w przypadku najgorszego scenariusza.

Badania pochodzą od naukowców z Uniwersytetu w Nikozji na Cyprze. Stworzyli komputerowy model uderzeń 750 kilotonowej głowicy zdetonowanej nad typowym miastem.

Czytaj więcej

Eksplozja spowodowałaby odparowanie ludzi złapanych w początkową kulę ognia, która może rozciągać się na nieco ponad pół mili wokół bomby. Naukowcy odkryli, że w ciągu 10 sekund eksplozja wytworzy na ziemi bańkę fali uderzeniowej o promieniu prawie 3 mil. Ta fala wywołałaby wiatry wystarczająco silne, by zabić lub okaleczyć ludzi, którzy mieli pecha utknąć na zewnątrz, a nawet przewrócić niektóre wątłe budynki. Zespół stwierdził następnie, że betonowe budynki kolejowe pozostaną w dużej mierze nienaruszone, ale nie wszystko w środku może przetrwać.

„Przed naszym badaniem ryzyko dla ludzi w budynku wzmocnionym betonem, który może wytrzymać falę uderzeniową, było niejasne” – powiedział autor badania Dimitris Drikakis. oświadczenie z Amerykańskiego Instytutu Fizyki. „Nasze badanie pokazuje, że wysokie prędkości nadal stanowią znaczne ryzyko i mogą powodować poważne obrażenia, a nawet śmierć”.

Wnioski zespołu są opublikowany w Fizyce Płynów.

Ciasne przestrzenie w tych budynkach mogą na przykład zwiększyć prędkość powietrza, podczas gdy trwająca fala może powodować odbijanie się tych wiatrów od ścian lub zaginanie wokół rogów. W zależności od miejsca i czasu, ludzie w pomieszczeniach nadal mogli być uniesieni z ziemi i rzuceni na ściany jak szmaciane lalki z powietrzem. I oczywiście wynikający z tego opad i otaczające go uszkodzenia strukturalne sprawią, że życie postnuklearne nie będzie piknikiem, nawet jeśli przetrwasz początkowy chaos względnie bez szwanku.

Choć te odkrycia są makabryczne, sugerują również, że niektóre kryjówki są lepsze od innych – pod warunkiem, że możesz się do nich dostać wystarczająco szybko, gdy atom leci.

Ten model pokazuje maksymalną prędkość powietrza w budynku w ciągu 10 sekund po wejściu fali uderzeniowej przez okno.

Ten model pokazuje maksymalną prędkość powietrza w budynku w ciągu 10 sekund po wejściu fali uderzeniowej przez okno.

Najgorsze miejsca do ukrycia wydają się znajdować w pobliżu okien, drzwi i korytarzy, ponieważ tam powietrze z fali uderzeniowej może przedostać się najbardziej. Jednak prędkości powietrza będą prawdopodobnie najniższe w rogach pomieszczenia z dala od tych otworów wzdłuż ścian skierowanych w stronę wybuchu, więc te obszary powinny być najlepsze do natychmiastowego schronienia. Naukowcy stworzyli model, który pokazuje, gdzie prędkość powietrza wewnątrz budynku może być największa.

„Najbardziej niebezpiecznymi krytycznymi miejscami w pomieszczeniach, których należy unikać, są okna, korytarze i drzwi” – ​​powiedział autor Ioannis Kokkinakis. „Ludzie powinni trzymać się z dala od tych miejsc i natychmiast szukać schronienia. Nawet przedsionek zwrócony w stronę wybuchu może być chroniony przed dużą prędkością powietrza, jeśli zostanie umieszczony w rogach ściany skierowanej w stronę wybuchu.

Dla tych, którzy się zastanawiają, zespół nie badał, co by się stało, gdybyś próbował przetrwać wybuch nuklearny, ukrywając się w lodówce, chociaż inni badacze to kwestionowali. konkretny kawałek o logice filmu.

Więcej od Gizmodo

Zapisz się Biuletyn Gizmodo. Najnowsze wiadomości Facebook, Świergot oraz Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.

Leave a Comment