Getty Images pozywa twórców popularnego narzędzia artystycznego AI za rzekomą kradzież zdjęć


Nowy Jork
CNN

Getty Images ogłosiło pozew przeciwko Stability AI, firmie stojącej za popularnym narzędziem graficznym Stable Diffusion, zarzucając naruszenie praw autorskich przez firmę technologiczną.

Gigant stockowy oskarżył Stability AI o kopiowanie i przetwarzanie milionów jego zdjęć bez uzyskania odpowiedniej licencji. Informacja prasowa wyemitowany we wtorek. Londyńska firma Stability AI ogłosiła, że ​​w październiku zebrała 101 milionów dolarów na finansowanie technologii AI typu open source, aw grudniu wydała wersję 2.1 swojego narzędzia Stable Diffusion.

„Getty Images wierzy, że sztuczna inteligencja może stymulować twórcze przedsięwzięcia. W związku z tym Getty Images przyznało licencje wiodącym innowatorom technologicznym na szkolenie systemów sztucznej inteligencji w sposób szanujący prawa własności osobistej i intelektualnej” — napisał Getty w oświadczeniu. Stability AI nie zabiegało o taką licencję od Getty Images i zamiast tego, naszym zdaniem, zdecydowało się zignorować opłacalne opcje licencyjne i wieloletnią ochronę prawną w imię własnych, niezależnych interesów biznesowych”.

Getty odmówił dalszego komentarza w sprawie pozwu skierowanego do CNN, ale powiedział, że przed podjęciem działań zwrócił się do firmy AI o odpowiedź. Stabilność

„Proszę wiedzieć, że traktujemy te sprawy poważnie. To niezwykłe, że zostaliśmy poinformowani o proponowanych działaniach prawnych przez prasę” – powiedział CNN rzecznik Stability AI. „Nadal czekamy na dostarczenie dokumentów. Skomentujemy to, gdy je otrzymamy.

Dostawcy sztuki sztucznej inteligencji i tradycyjnych mediów walczyli o współistnienie w ostatnich miesiącach, ponieważ obrazy generowane komputerowo stają się bardziej dostępne i udoskonalone, wykorzystując obrazy generowane przez człowieka i sztukę do uczenia się danych.

Kiedyś dostępne tylko dla wybranej grupy znawców technologii, systemy sztucznej inteligencji przetwarzające tekst na obraz stają się coraz bardziej popularne i wydajne. Systemy te obejmują OpenAI Stable Diffusion i DALL-E.

Shutterstock, konkurent Getty Images i inna platforma obrazów stockowych, zgłoszone planuje rozszerzyć współpracę z OpenAI w październiku DAJ MU TO i wirusowego chatbota AI ChatGPT oraz ulepszaj treści generowane przez sztuczną inteligencję, jednocześnie uruchamiając fundusz nagradzający artystów za ich wkład.

Te narzędzia, które zwykle oferują darmowe kredyty przed załadowaniem, mogą tworzyć wszelkiego rodzaju obrazy za pomocą zaledwie kilku słów, w tym takie, które wyraźnie przypominają prace wielu, wielu artystów, jeśli nie pozornie przez nich stworzone. Użytkownicy mogą dzwonić do tych artystów za pomocą słów takich jak „in” lub „by” wraz z określoną nazwą. Bieżące zastosowania tych narzędzi mogą obejmować zarówno rozrywkę osobistą i hobby, jak i sprawy biznesowe.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy miliony ludzi skorzystało z systemów sztucznej inteligencji przetwarzających tekst na obraz, które są już wykorzystywane w filmach eksperymentalnych, na okładkach czasopism i zdjęcia ilustrujące newsa. Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz o nazwie Midjourney niedawno wygrał konkurs artystyczny na Colorado State Fair, tworząc wrzawa wśród artystówktórzy obawiają się, że te systemy mogą ukraść ich sztukę bez kredytu.

„Nie chcę w ogóle uczestniczyć w maszynie, która deprecjonuje to, co robię” Daniel Niebezpiecznyilustrator i grafik, który dowiedział się, że kilka jego prac było używanych do trenowania stabilnej dyfuzji, powiedział CNN w październiku.

Emad Mostaque, założyciel i dyrektor generalny Stability AI, powiedział CNN Business e-mailem w październiku, że sztuka to niewielka część danych treningowych LAION stojących za Stable Diffusion. „Sztuka to znacznie mniej niż 0,1% zbioru danych i jest tworzona tylko wtedy, gdy użytkownik świadomie ją zaprasza” – powiedział.

Leave a Comment