Głowy w piasek: Kodeks milczenia w sycylijskim mieście, który chronił szefa mafii | Mafia

ITrudno uwierzyć, że w małym sycylijskim miasteczku Campobello di Mazara, gdzie wszyscy się znają i znają swoje sekrety, nikt nie pomyślał o zbadaniu tożsamości mężczyzny, który pojawił się nagle, bez znanej rodziny i przyjaciół, przez ponad rok temu.

Ulica przed mieszkaniem Campobello, gdzie znaleziono rzekomo tajny bunkier.
Ulica przed mieszkaniem Campobello, gdzie znaleziono rzekomo tajny bunkier. Zdjęcie: Alessio Mamo dla Guardiana

Nienagannie ubrana w markowe ciuchy, przez większość poranków można ją było zobaczyć, jak piła espresso w lokalnej kawiarni, jadła w pizzerii, spacerowała ulicami, robiła zakupy i ciepło witała sąsiadów.

Czyli do poniedziałku kiedy został aresztowany opuszczając klinikę w Palermo i okazało się, że to Matteo Messina Denaro, ostatni ojciec chrzestny sycylijskiej mafii i najbardziej poszukiwany szef na świecie.

Denaro został aresztowany w Palermo
Denaro został zabrany z kliniki w Palermo w poniedziałek. Fot. Biuro prasowe włoskich Carabinieri

Istnieje sycylijskie przysłowie, które z grubsza można przetłumaczyć jako: „Kto mówi mało, żyje sto lat”. Odnosi się do Kodeksu milczenia, pierwszej zasady mafii, która chroniła Denaro i dziesiątki innych szefów mafii przed nim przez trzy dekady.

„Nie mogę zaprzeczyć, że poczułem wielką gorycz i wielkie niedowierzanie, kiedy dowiedziałem się, że Matteo Messina Denaro mieszka w Campobello” – powiedział burmistrz Giuseppe Castiglione. „Niestety, są tu obywatele, którzy postanowili schować głowę w piasek”.

Denaro, nazywany Denaro, według informatorów i prokuratorów mafii Diaboliczny lub Sześć (chudy), jest kluczem do niektórych z najbardziej przerażających zbrodni popełnionych przez sycylijską mafię, w tym zamachów bombowych w 1992 roku, w których zginęli sędziowie antymafijni Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, oraz zabójstwa w 1996 roku Giuseppe Di Matteo, 12-letniego gangstera -stary syn został świadkiem stanu, który został uduszony i rozpuszczony w kwasie. W 2002 roku został uznany za winnego i skazany na dożywocie zaocznie za osobiste zabicie lub zlecenie zabójstwa kilkudziesięciu osób.

Barman ogląda wiadomości o aresztowaniu szefa mafii w swoim rodzinnym mieście Castelvetrano
Barman śledzi wieści o aresztowaniu szefa mafii w rodzinnym mieście Castelvetrano. Zdjęcie: Alessio Mamo dla Guardiana

Przed aresztowaniem jak wyszedł ze znanej prywatnej kliniki W stolicy Sycylii, gdzie był leczony z powodu guza, Denaro – który kiedyś twierdził, że „sam zapełnił cmentarz” – ukrywał się od 1993 roku. Rok po roku włoscy śledczy bezlitośnie przejmowali jego firmy i aresztowali kolejne osoby. ponad 100 jego sojuszników, w tym kuzyni, siostrzeńcy i siostra, wypala wokół niego ziemię.

Ale za każdym razem, gdy odkrywcy zdawali się zbliżać do celu, Denaro ponownie blakł, znikał i pojawiał się ponownie na całym świecie. Byli gangsterzy twierdzili, że widzieli go w Hiszpanii, Anglii, Niemczech i Ameryce Południowej. Nie wiadomo jeszcze, co robił przez te 30 lat i jakie kraje odwiedził. Pewne jest jednak to, że na początku 2021 roku zdecydował się przenieść swoją sycylijską bazę do prowincji Trapani, ukrywając się w Campobello, pięć minut drogi od rodzinnego Castelvetrano i 11 minut jazdy samochodem od domu matki.

Miejscowa ludność gromadzi się na ulicy w Castelvetrano
Miejscowa ludność gromadzi się na ulicy w Castelvetrano. Zdjęcie: Alessio Mamo dla Guardiana

Kupił skromne mieszkanie w pobliżu centrum miasta, około dwóch mil od morza na południowo-zachodnim wybrzeżu Sycylii, gdzie policja Carabinieri powiedziała w czwartek, że znalazła plakat przedstawiający „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli z jego twarzą. Marlon Brando jako Vito Corleone.

Akty własności mieszkania były wystawione na Andreę Bonafede, którego tożsamość Denaro rozpoznał podczas ucieczki.

Plakat przedstawiający Marlona Brando z „Ojca chrzestnego” znaleziony w mieszkaniu Denaro
Plakat przedstawiający Marlona Brando z „Ojca chrzestnego” znaleziony w mieszkaniu Denaro. Zdjęcie: Karabinierzy

„Każdego ranka widywałem go w barze” – powiedział sąsiad Piero Indelicato. „Wydawał się przyjazną osobą. Ale nigdy nie wyobrażałem sobie, że może zostać szefem, Denaro.

Inny sąsiad powiedział: „Nie wiedziałem, kim on jest. Dlaczego miałbym coś podejrzewać? Dla mnie był dżentelmenem, który mówił„ dzień dobry i dobry wieczór ”.

Gdy policja z całego świata próbowała go wyśledzić, Denaro żył jak wolny człowiek w Campobello, sycylijskim echu ostatnich lat Osamy bin Ladena w Abbottabadzie w Pakistanie, gdzie mieszkał przez pięć lat, zanim zginął podczas nalotu USA. obowiązywać w 2011 r.

„Nie wiedziałem, kim on jest” – powiedział właściciel sklepu z kosmetykami za rogiem od mieszkania Denaro. „Nie pamiętam, żebym go tutaj widział. Może widziałem go gdzieś w mieście.

Maurizio De Lucia, prokurator generalny Palermo, ma wątpliwości.

„Jest więcej niż kilka pytań, że ktoś taki jak Denaro mógł pozostać niezauważony w Campobello” – powiedział. „Ale wiedzieliśmy, że ludzie nie będą biec, aby udzielić nam informacji…”

Artykuł w gazecie o aresztowaniu w barze niedaleko domu Denaro w Campobello
Artykuł w gazecie o aresztowaniu w barze niedaleko domu Denaro w Campobello. Zdjęcie: Alessio Mamo dla Guardiana

Śledczy twierdzą, że Denaro był chroniony przez polityków i biznesmenów podczas swojej 30-letniej ucieczki. Ale był też chroniony ciszaKodeks postępowania dla społeczności Europy Południowej Włochy który przedkłada milczenie nad kwestionowanie autorytetów lub osób z zewnątrz, co często odzwierciedla brak zaufania do instytucji państwowych.

W Castelvetrano na bramie wiszą plakaty antymafijne
W Castelvetrano na bramie wiszą plakaty antymafijne. Zdjęcie: Alessio Mamo dla Guardiana

Przez 14 lat Giacomo Di Girolamo, sycylijski dziennikarz i autor biografii Denaro „The Invisible”, rozpoczynał swój codzienny program radiowy w Rmc 101 pytaniem: „Matteo, gdzie jesteś?”.

Urodzony i wychowany w tym samym kraju co Denaro, Di Girolamo wie, co to znaczy żyć w cieniu mafii.

„Ludzie się wycofali” – powiedział. „Mafia w tych stronach działała jako państwo opiekuńcze. Kiedy aresztowano szefów, państwo nie wypełniło luki i ludzie stracili wiarę w władze. W miejscu takim jak Campobello – populacja 10 000 – około 50 osób świętuje aresztowanie Denaro Dziesiątki innych obawiają się aresztowania za jego obronę.I jest jeszcze pozostałych 9000 mieszkańców, którzy po prostu zgodzili się zamieszkać na obszarze opuszczonym przez państwo włoskie.

Denaro najwyraźniej kontynuował swój luksusowy styl życia. Policja znalazła w jego domu markowe ubrania, drogie buty, perfumy i krawaty w poniedziałek wieczorem.

Policja Carabinieri pilnuje mieszkania Denaro.
Policja Carabinieri pilnuje mieszkania Denaro. Zdjęcie: Alessio Mamo dla Guardiana

W środę policja ujawnił możliwy tajny bunkier podejrzewa się, że mafioso użył go w innym mieszkaniu, niedaleko pierwszego. Szafa pełna ubrań zasłaniała wejście do bunkra. Według badaczy znaleźli tam szmaragdy, diamenty i inne drogocenne kamienie.

We wtorek Denaro został przewieziony do więzienia o zaostrzonym rygorze w mieście L’Aquila w środkowych Włoszech, gdzie trwa jego leczenie raka. Od jego zatrzymania prokuratorzy zatrzymali co najmniej cztery osoby, w tym dwóch lekarzy.

Więzienie o zaostrzonym rygorze w L'Aquila, do którego zabrano Denaro
Więzienie o zaostrzonym rygorze w L’Aquila, do którego zabrano Denaro. Zdjęcie: Lorenzo Di Cola/NurPhoto/Rex/Shutterstock

Przez pierwsze godziny w więzieniu szef był spokojny i uśmiechnięty, mówili niektórzy świadkowie. Denaro miał 30 lat na wyznaczenie swojego następcy, ukrycie pieniędzy i udowodnienie, że jego nielegalne transakcje zniknęły. Od dwóch dni śledczy przeczesują każdy cal jego kryjówek w Campobello w poszukiwaniu poufnych dokumentów.

Policja ma nadzieję odnaleźć „tajne archiwum” Totò Riiny, „szefa szefów” sycylijskiej mafii. który zmarł w 2017 r. Według niektórych informatorów mafii archiwum zostało skradzione przez Denaro i rzekomo zawiera tajemnice mafii z ostatnich 40 lat.

Poszukiwania Denaro dobiegły końca, ale poszukiwanie tajemnic dopiero się rozpoczęło.

Leave a Comment