Góra lodowa o powierzchni 600 mil kwadratowych mniej więcej wielkości dwóch miast Nowego Jorku odrywa się od szelfu lodowego Antarktydy

Jeden z najlepiej obserwowanych lodowych statków na planecie właśnie przeszedł poważną zmianę. W niedzielę odłamał się ogromny kawałek lodowca szelfowego Brunt na Antarktydzie – kawałek wielkości dwóch miast Nowego Jorku.

The Brytyjskie badanie antarktyczne powiedział w poniedziałek, że góra lodowa ma 1550 kilometrów kwadratowych, czyli nieco mniej niż 600 mil kwadratowych.

To drugie duże zerwanie z lodowcem szelfowym w ciągu dwóch lat, znane jako cielenie, chociaż naukowcy od dawna to przewidywali. Według British Antarctic Survey pęknięcia rozwijają się naturalnie na szelfie lodowym od dekady.

Szelf lodowy Brunt znajduje się po drugiej stronie Morza Weddella od innego szelfu lodowego, który trafił na pierwsze strony gazet, szelfu lodowego Larsen C na Półwyspie Antarktycznym. Ostatni rok, Szelf lodowy Larsen C — który był mniej więcej wielkości Nowego Jorku i przez długi czas był uważany za stabilny — wpadł do morza.

Po raz pierwszy w historii ludzkości taki upadek miał miejsce na Antarktydzie. Stało się to po A klimatyczna rzeka przyniósł do regionu niezwykle ciepłe powietrze, a wielu wskazywało na zmianę klimatu jako możliwy czynnik.

antarktykamapgeographicmarkers-2021.png
Ta mapa Antarktydy pokazuje położenie różnych szelfów lodowych Antarktydy.

Agnieszka Gautier, Narodowe Centrum Danych Śniegu i Lodu


Ale według glacjologa BAS, Dominica Hodgsona, ostatnie pęknięcie góry lodowej z Brunt „nie jest związane ze zmianami klimatycznymi”.

„To wycielenie jest oczekiwane i jest częścią naturalnego zachowania szelfu lodowego Brunt” – powiedział Dodgson.

Duże pęknięcie na szelfie Brunta, znane jako Otchłań, było uśpione przez dziesięciolecia, ale w 2012 roku naukowcy odkryli poważną zmianę. Od 2015 r. stale rośnie, a do grudnia ubiegłego roku naukowcy stwierdzili, że „rozciągnął się na cały szelf lodowy”.

To już drugi raz w ciągu dwóch lat, kiedy góra lodowa oddzieliła się od lodowca szelfowego.

Najnowszy, znany jako A74, miał miejsce w lutym 2021 r. – niecałe 5 lat po nowym cracku na Halloween. Jest nieco mniejszy niż poprzednia przerwa i od tego czasu dryfuje do Morza Weddella.

Najnowsza góra lodowa została nazwana przez US National Ice Center. Naukowcy uważają, że prawdopodobnie podąży trasą A74 do morza.

Leave a Comment