Góra lodowa wielkości Londynu odrywa się od AntarktydyCNN

Odłamała się góra lodowa wielkości Wielkiego Londynu Półka lodowa Brunta w Antarktyda Niedziela, według British Antarctic Survey.

Naukowcy po raz pierwszy odkryli znaczące pęknięcia w szelfie lodowym około dziesięć lat temu, ale dwa poważne pęknięcia miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Stacja Badawcza BAS Halley znajduje się na szelfie lodowym Brunt, a glacjolodzy twierdzą, że stacja badawcza jest bezpieczna.

Góra lodowa ma około 600 mil kwadratowych, czyli 1550 kilometrów kwadratowych. Zdaniem naukowców to zdarzenie było oczekiwane, a nie wynikiem zmian klimatu.

„To zdarzenie cielenia się jest oczekiwane i jest częścią naturalnego zachowania szelfu lodowego Brunt. Nie jest to związane ze zmianami klimatycznymi. Nasze zespoły naukowe i operacyjne będą nadal monitorować szelf lodowy w czasie rzeczywistym, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i zachować przekaz naukowy w Halley” – powiedział w komunikacie prasowym glacjolog z BAS, profesor Dominic Hodgson.

Wycielenie odbywa się podczas rekordowo niskiego poziomu lodu morskiego na Antarktydzie, gdzie panuje lato.

„Chociaż spadek zasięgu lodu morskiego Antarktydy jest zawsze gwałtowny o tej porze roku, w tym roku był niezwykle szybki” – powiedzieli naukowcy z National Snow and Ice Data Center. ogłoszono na początku stycznia„a pod koniec grudnia zasięg lodu morskiego Antarktydy był najniższy w 45-letnim zapisie satelitarnym”.

Według naukowców z centrum danych płytki lód morski jest częściowo spowodowany wyższą niż zwykle temperaturą powietrza, która wzrosła o 2 stopnie Celsjusza powyżej średniej nad Morzem Rossa w listopadzie i grudniu. Powiedzieli, że silne wiatry przyspieszyły również zmniejszanie się lodu morskiego.

Ostatnie dane pokazują, że lód morski nie odrodził się od tego czasu, co sugeruje, że kontynent może zakończyć lato z nowym rekordem. drugi rok z rzędu.

Antarktyda doświadczyła wspinaczki po lodzie morskim, która w ciągu ostatnich kilku dekad podlegała gwałtownym wahaniom od rekordowo wysokich do rekordowo niskich poziomów. W przeciwieństwie do Arktyki, gdzie naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu przyspieszają swoje skutki, zasięg lodu morskiego Antarktydy jest bardzo zróżnicowany.

„Istnieje związek między tym, co dzieje się na Antarktydzie, a ogólnym trendem ocieplenia w pozostałej części świata, ale różni się to od tego, co widzimy na lodowcach górskich i tego, co widzimy w Arktyce” – powiedział Ted Scambos, specjalista od lodowców w US Uniwersytet. Boulder w Kolorado i główny naukowiec z National Snow and Ice Data Center powiedzieli CNN wcześniej.

Dane satelitarne z 1978 roku pokazują, że w regionie nadal występował rekordowy lód morski w 2014 i 2015 roku. Następnie nieoczekiwanie spadła w 2016 r. i od tego czasu pozostaje poniżej średniej.

Leave a Comment