Grand Theft Auto Online firmy Rockstar ma poważną lukę w zabezpieczeniach dla użytkowników komputerów PC

Zdjęcie: Siergiej Jełagin (Shutterstock)

Raporty wskazują, że błąd w Grand Theft Auto V Online zagraża grze graczy na PC — a potencjalnie nawet ich sprzętowi.

Mówi się, że błąd zezwala oszuści i przechwytywać moddery, zmiana, lub naruszone informacje o koncie gracza komputerowego. Niektórzy gracze zgłaszają, że wszystkie ich gry i dane konta zostały usunięte, podczas gdy inni twierdzą, że ich waluta w grze została skradziona. Co gorsza, błąd podobno pozwala na „częściowe zdalne wykonanie”, co może pozwolić szkodliwym użytkownikom na modyfikowanie plików komputerowych gracza. Chociaż Rockstar Games, wydawca GTA, jeszcze oficjalnie nie skomentował tej sytuacji, wielu komentatorów to zrobiło zachęcił Gracze PC powstrzymają się od grania w tę grę, dopóki wszyscy nie będziemy mieli lepszego obrazu tego, co się dzieje.

Wiadomości o problemach po raz pierwszy zaczęły pojawiać się w różnych zakamarkach Internetu w weekend z jednym konkretnym obserwatorem, kontem na Twitterze. Tez2 (która regularnie aktualizuje wiadomości Rockstar) obszernie publikuje informacje o exploicie. Skargi eksplodowały również na oficjalnych forach wsparcia Rockstar.

„Gta online na PC jest obecnie niegrywalne z powodu poważnych exploitów, musi zostać naprawione” – napisał jeden z użytkowników.

„Boję się grać online”, skomentował inny. „Proszę, napraw tę gwiazdę rocka, naprawdę lubię tę grę”.

Another merely said: “GET YOUR *** TOGETHER ROCKSTAR!”

Meanwhile, a subreddit devoted to the game has called for players to avoid the game until further notice. “As we’ve learned it is not safe to play the game on PC right now due to a very dangerous exploit that has just come to light,” reads a potwierdzony post udostępniony w subreddicie. „Musimy masowo zgłosić to do Rockstar, aby nie mogli tego zignorować”.

Na tym samym subreddicie użytkownicy wyrazili rozczarowanie, że Rockstar jeszcze nie rozwiązał ani nawet nie potwierdził problemu z bezpieczeństwem: „Absolutnie najbardziej niewybaczalny element tego. R* jest bardziej zaniepokojony złą prasą niż informowaniem ludzi o skali hakowania ich gry i ryzyko, jakie stanowi to dla ich danych osobowych”. skomentował jeden użytkownik. „To naprawdę sprawia, że ​​myślę o najgorszym, jeśli nie mogą nawet wyjść i powiedzieć, że X jest teraz bezpieczny”.

Tez2który śledził sytuację, napisał, że „Rockstar jest tego świadomy [of the problem] i zarejestrował wszystkie konta, których dotyczy problem, zanim pierwsze menu modów zaczęło wykorzystywać nowe. Jednak sama firma nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

BleepingComputer poinformował, że luka związana z exploitem otrzymała już oficjalne oznaczenie CVE i jest monitorowana jako CVE-2023-24059. CVE opisuje lukę jako umożliwiającą hakerowi „częściowe zdalne wykonanie kodu lub modyfikację plików na komputerze”. Jednak niewiele jest dostępnych szczegółów na temat tego, jak exploit ma działać.

Gizmodo skontaktował się z Rockstar w celu uzyskania komentarza na temat widocznych problemów z bezpieczeństwem, ale nie otrzymał odpowiedzi. Zaktualizujemy tę historię, gdy odpowiedzą.

Co za błąd czy okażą się prawdziwe, nie jest to pierwszy problem z bezpieczeństwem, jakiego Rockstar doświadczył w ostatnim czasie. W zeszłym roku cyberprzestępcy zdołali włamać się do systemów giganta gier i przejąć kontrolę ukraść (a później ujawnić) kod źródłowy nadchodzącym GTA 6.

Leave a Comment