Greta Thunberg została aresztowana podczas niemieckiego protestu górniczego i zostanie zwolniona później, poinformowała policja

LUETZERATH, Niemcy, 17 stycznia (Reuters) – Działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg została zatrzymana we wtorek wraz z innymi aktywistami podczas protestów przeciwko wyburzeniu wioski węglowej Luetzerath, ale policja poinformowała, że ​​cała grupa zostanie zwolniona później w ciągu dnia.

„Nie ma powodu, aby ich zatrzymywać przez kilka dni. Może to potrwać kilka godzin lub natychmiast odejdą” – powiedział rzecznik regionalnej policji w Akwizgranie, odnosząc się do całej grupy protestujących.

Thunberg została zatrzymana podczas protestu w kopalni węgla Garzweiler 2, około 9 km od Luetzerath, gdzie siedziała z grupą protestujących na skraju kopalni.

Oczyszczając wioskę w zachodnim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, RWE i rząd doszli do porozumienia, które pozwoliło gigantowi energetycznemu zburzyć Lutzerath w zamian za szybsze wycofanie się z węgla i uratowanie pięciu wiosek, które pierwotnie miały zostać zniszczone.

Aktywiści powiedzieli, że Niemcy powinny zaprzestać wydobycia węgla brunatnego i zamiast tego skupić się na rozwijaniu energii odnawialnej.

Policja, wspierana przez buldożery, usunęła aktywistów z budynków w wiosce, z zaledwie kilkoma na drzewach i podziemnym tunelem do zeszłego weekendu, ale protestujący, w tym Thunberg, pozostali, by zorganizować okupację we wtorek.

Świadek Reutera powiedział, że Thunberg była widziana samotnie w dużym policyjnym autobusie po jej aresztowaniu.

„Użyjemy siły, aby sprowadzić cię na kontrolę tożsamości, więc proszę o współpracę” – powiedział policjant do grupy, zgodnie z nagraniem Reutera.

„Greta Thunberg należała do grupy aktywistów, którzy rzucili się w stronę krawędzi. Ale potem ją zatrzymaliśmy i wyprowadziliśmy razem z grupą z obszaru bezpośredniego zagrożenia, aby ich zidentyfikować” – powiedział Reuterowi rzecznik policji w Akwizgranie. jeden aktywista wskoczył do kopalni.

Thunberg została wyprowadzona przez trzech policjantów i trzymana za ramię po drugiej stronie kopalni, gdzie wcześniej siedziała z grupą.

Następnie został odprowadzony z powrotem do radiowozów policyjnych.

Szwedzki aktywista klimatyczny przemawiał w sobotę do około 6000 protestujących maszerujących w kierunku Lutzerath, nazywając rozbudowę kopalni „zdradą obecnych i przyszłych pokoleń”.

„Niemcy są jednym z największych trucicieli na świecie i muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział.

Raport Wolfganga Rattaya i Rihama Alkousaa, scenariusz: Victoria Waldersee; Pod redakcją Marii Sheahan, Williama Macleana

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Leave a Comment