Greta Thunberg została zatrzymana przez policję podczas protestu w kopalni węgla w NiemczechCNN

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została w ciągu dnia zatrzymana przez niemiecką policję protest przeciwko rozbudowie kopalni W wiosce Lützerath w zachodnich Niemczech donosi N-TV stowarzyszona z CNN.

Thunberg dołączyła do tysięcy innych aktywistów i protestujących, którzy wzięli udział w weekendowych demonstracjach przeciwko zniszczeniu niemieckiej wioski, które pozwoliłoby na rozbudowę kopalni węgla brunatnego Garzweiler, należącej do europejskiego giganta energetycznego RWE.

Po zakończeniu eksmisji RWE planuje zbudować 1,5 kilometra ogrodzenia wokół wsi, zamykając budynki wsi, ulice i kanały przed ich wyburzeniem.

Aktywiści klimatyczni od dawna protestowali przeciwko rozbudowie tej kopalni węgla w wiosce Lützerath.

Rozbudowa kopalni węgla ma znaczenie dla aktywistów klimatycznych. Twierdzą, że dalsze spalanie węgla na energię zwiększy emisje powodujące ocieplenie planety i naruszy cel porozumienia klimatycznego z Paryża, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Węgiel brunatny jest najbardziej zanieczyszczającym rodzajem węgla, który sam w sobie jest najbardziej zanieczyszczającym paliwem kopalnym.

Thunberg napisała na Twitterze w piątek że był w Lützerath, aby zaprotestować przeciwko ekspansji i poprosił innych o dołączenie.

W tym miesiącu trwają starcia między aktywistami a policją, a zdjęcia z protestów pokazują policję noszącą sprzęt do zamieszek, aby usunąć protestujących. Niektórzy protestujący są w Lützerath od ponad dwóch lat, CNN informowało wcześniejzajmując domy opuszczone przez byłych mieszkańców po ich eksmisji, aby zrobić miejsce dla kopalni.

W akcji eksmisyjnej wzięło udział ponad 1000 policjantów. Większość budynków we wsi została już oczyszczona i zastąpiona koparkami.

RWE i niemiecka Partia Zielonych odrzucają twierdzenia, że ​​rozbudowa kopalni zwiększy ogólne emisje, twierdząc, że europejskie limity oznaczają, że można zrekompensować dodatkowe emisje dwutlenku węgla. Jednak kilka raportów klimatycznych jasno pokazało potrzebę przyspieszenia czystej energii i odejścia od paliw kopalnych. Ostatnie badania sugerują również, że Niemcy mogą nawet nie potrzebować dodatkowego węgla. jakiś Raport sierpniowy Międzynarodowa platforma badawcza Coal Transitions stwierdziła, że ​​nawet jeśli elektrownie węglowe będą pracować z bardzo dużą mocą do końca tej dekady, to i tak mają więcej dostępnego węgla niż potrzebują z istniejących rezerw.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Leave a Comment